Den D: unie zavádí euro

  • 3
Největší operace od vylodění v Normandii začíná. Po letech příprav zavádí dvanáct zemí Evropské unie od 1. ledna 2002 novou jednotnou měnu euro. Jsou to peníze pro Finy, Iry, Němce, Portugalce... a za několik let i pro Čechy.
Od půlnoci na 1. ledna mají být na výdej a příjem eura připraveny desetitisíce bank, statisíce obchodů a restaurací i miliony automatů v unii.

„Nemělo by se stát nic zvláštního - technicky jsme to osmkrát testovali,“ věří Otto Peklo, který vede zvláštní tým pro zavedení eura v Bank Austria.
„Už nemám mrazení v žaludku. Všechno bylo uděláno. Nemám pocit paniky,“ tvrdí Thomas Reissman, majitel berlínského supermarketu.

Za touto jistotou stojí práce milionů lidí a náklady, jež podle Evropské ústřední banky dosáhnou padesáti miliard eur. To je hodnota, na jejíž vytvoření potřebuje Česká republika rok práce všech svých obyvatel.

Už od 1. září se přesunují miliardy bankovek a desítky miliard mincí z ústředních bank k uživatelům. Lidé už dostali i první šanci sáhnout si na nové peníze. Od poloviny prosince si mnozí koupili 122 milionů sáčků s 3,6 miliardy euromincí.

Hlavní ještě zbývá
Evropany zakoupené ukázkové mince jsou ovšem jen začátkem. To hlavní ještě zbývá udělat.
Je nutné stáhnout 350 tisíc tun starých mincí a miliardy bankovek. Obyvatelé eurozóny musí dostat do rukou novou měnu a musí se s ní naučit zacházet.

Přitom zároveň probíhá obří reklamní kampaň pro tři sta milionů lidí. „Nikdo se nikdy nepokusil o něco takového,“ soudí Maurice Lévy z agentury Publicis, pověřené vedením této kampaně.

„Jsem přesvědčen, že v prvních dvou týdnech ledna budeme mít ještě spoustu práce,“ říká Otto Peklo, zatímco jeho kolegové v Dresdner Bank přehlížejí seznam euro-úkolů, které musí vyřídit už do 3. ledna. Na seznamu mají dvanáct tisíc položek.

Všichni vědí, že jde do tuhého. V bankách stojí fronty na výměnu zanikajících měn, v supermarketech se tísní lidé u automatů pro výběr starých mincí.

Stále přetrvává řada nejistot. Budou stačit zásoby peněz v automatech? Bude stahování starých peněz probíhat hladce? Jak lidé zareagují na náhlý „pokles“ cen i platů, až namísto bezcenné liry či drachmy dostanou euro? Budou nyní nakupovat více, nebo méně? Dokáže unie nyní uniknout tísnivé hrozbě ekonomické krize?

Záporná odpověď na každou z těchto otázek skrývá řadu rizik. Na úspěchu operace Euro závisí mnohé: jde o důvěru v ekonomické zdraví unie, o rychlost vstupu dalších zemí - Británie, Švédska, Dánska - do eurozóny, a také o ochotu Evropské unie přijmout za dva roky nové členy včetně Čechů. Nastanou-li problémy s eurem, bude mít unie sotva chuť komplikovat si situaci přijímáním nových členů. Český blahobyt je přitom už nyní spjat s eurem. Nová měna je stabilizační „kotvou“ koruny.

Před pár lety jen málokdo věřil, že euro a den E vůbec přijdou. „Pro mě není problém podporovat jednotnou evropskou měnu, protože vím, že k jejímu vzniku nikdy nedojde,“ nechal se v roce 1995 slyšet nynější francouzský prezident Jacques Chirac.

Nástup eura je pro některé prvním velkým krokem k proměně unie v něco, co ovlivňuje každodenní život. „Je to poprvé, co mám osobní pocit, že dění v Evropě se mne přímo týká,“ prohlásil evropský komisař Michel Barnier poté, co si jako desítky milionů dalších občanů koupil v předstihu své první euromince.