Reportáž skončila 22. 9. 2015 18:14

Deník ze Silicon Valley

Ekonom Aleš Michl popisuje pro iDNES.cz postřehy ze své cesty po Silicon Valley.

18:10
Vážení čtenáři, on-line reportáž ze Silicon Valley skončila. O trendech nejnovějších technologií a jejich prolínání do různých oborů lidské činnosti vás Aleš Michl bude informovat v samostatných textech.
16:15
Teď tady byl Yuri Milner - Rus. Prodal se ziskem podíl ve Facebooku i Twitteru. Nikdy nemluví managementu do prace, promluví si jen s vlastníky. Když se mu zdají OK, investuje a při zhodnocení prodá. Má jeden malý globální tým, ten hledá investice a dává doporučení, kam vložit peníze. Má majetek 3,1 miliardy dolarů. Investuje hodně do Číny, věří na ni, drží 7 procent v Xiaomi. Nově také dává peníze do zkoumání vesmíru, nových planet.
16:11
  • Yeah!!! Snoop Dogg, hudebně za zenitem, rozjel ale pekelné investice do trávy,...

    Yeah!!! Snoop Dogg, hudebně za zenitem, rozjel ale pekelné investice do trávy, marihuany. Ohlásil nový startup Merry Jane. Něco jako Facebook pro kuřáky marihuany, kde najdou všechno. Marihuana už je plně légální ve čtyřech státech USA a přibude i Kalifornie. Čeká se velký byznys... Nevím, neumím šlukovat. / Autor: Aleš Michl

16:09
Unicorn, neboli jednorožec, je přezdívka začínajících firem, které jsou oceněny kolem 1 miliardy USD. Jak se však stále více lidí bojí, zda to není bublina a zda není trh přepálený, začínají se pořádat sázky na to, kolik z těch Unicornů bude brzy Unicorpse, tedy mrtvolou. Třeba Twitter má léta problém vymyslet obchodní model, jak vydělávat...
16:05
Co vyšvihlo Silicon Valley nahoru? Komentuje nejlepší právník na inovace Larry Sonsini (74) - guru v oboru, který spolupracoval s top firmami v branži.

1. Podnikatelská kultura - vzít na sebe riziko (v Evropě jsme spíš konzervy). Bankrot váss neodepíše na věky, patří k podnikání. Hodně se sází na důvěru, známost, kontakty, držení slova.

2. Přístup ke kapitálu pro růst firem - investoři andělé, kteří dají peníze i na realizaci pouhého nápadu firmě bez historie, mikro ventrure firmy, tradiční venture firmy. Ne jen peníze, mentoring, kontakty, předávání know how, jak řídit firmu.

3. Přístup k technologiím - Univerzity dělají výzkum. Univerzity učí podnikavost IBM, HP, Oracle, Cisco - Začali to, vytvořili vzory.

4. Politika vlády neškodit. Taky musí někdy vláda vstoupit na trh, zachránila Teslu - její šéf Musk pak nouzový úvěr do posledního centu vrátil.

5. Exit Strategie z držení firem. IPO, prodej, fúze, kapitálový vstup jineho investora - strašně možností. Kapitálový trh je důležitý, aby se peníze točily.

6. Infrastruktura kolem - Účetnictví, právníci, investiční fondy...
15:59
To, že Google změní logo, věděla většina jeho zaměstnanců týden předem. Přesto nikdo to neprozradil, do médií nic neuniklo. Neuvěřitelná loajalita k firmě.
15:54
  • Inkubátor StartX: Pouze pro studenty/absoloventy. Nadějný nový podnikatel...

    Inkubátor StartX: Pouze pro studenty/absoloventy. Nadějný nový podnikatel dostane prostory. StartX nezíská podíl, nabízí mentoring a kontakty. Pravidelně o místo v inkubátoru se hlásí 200 firem, vyberou dvacet. Tyhle firmy od 2013 pak dokázaly od různých investorů a fondů získat 861 milionů dolarů na další rozvoj. Financování inkubátoru - z investičního fondu Stanfordu a partnerství s firmami. / Autor: Aleš Michl

13:24
"Každý týden zainvestuji jednu firmu, která je úplně na začátku," říká Conway. Zároveň tvrdí, že přiští průmyslová revoluce budou technologická. Souhlasí s tím, že řada firem je předražená. Jeho projekt se proto soustředí na společnosti na ůplném na začátku - tj. ty, které teprve budou drahé (snad). Proto s SV Angel zafinancoval třeba Lily kameru - dron, který Vás bude sledovat: https://www.lily.camera
11:44
  • Tenhle chlapík je Ron Conway. Má firmu SV Angel a na začátku pomáhal Googlu...

    Tenhle chlapík je Ron Conway. Má firmu SV Angel a na začátku pomáhal Googlu nebo PayPallu. / Autor: iDNES.cz

11:33
  • Střet civilizací - stará fabrika (dřív se tady vyráběla ocel) versus...

    Střet civilizací - stará fabrika (dřív se tady vyráběla ocel) versus technologická konference se šéfem Dropboxu a dalšich úspěšných firem. / Autor: iDNES.cz

9:29
  • A takhle už vypadá dobíjení v praxi.

    A takhle už vypadá dobíjení v praxi. / Autor: iDNES.cz

08:10
  • První, co od Tesly asi v Česku uvidíme, budou benzinky, pardon dobíječky,...

    První, co od Tesly asi v Česku uvidíme, budou benzinky, pardon dobíječky, superrychlé dobíječky. Podívejte se, jak rychle se v Evropě množí - v úvaze je postavit nejdříve čtyři na hlavních dálničních tazích: Praha - směr Plzeň, Praha - směr Liberec a Praha - směr Morava a z Brna potom směr ostrava. Mělo by k tomu dojít už v roce 2016. / Autor: Aleš Michl iDNES.cz

16:13
Mimochodem fond Garage Technology Ventures založil Guy Kawasaki, který začínal v Applu v roce 1984 jako marketingový agent Macintoshe. V Silicon Valley je vše propojené.
15:25
  • Takhle to vypadalo na včerejším společenském setkání českého konzula.  Na...

    Takhle to vypadalo na včerejším společenském setkání českého konzula. Na fotce vlevo dole je Lightning, plně elektrická sportovní motorka za 38 tisíc dolarů.Výrobce jich zatím prodá jen 40 za rok, ale třeba bude jednou továrna na elektromotorky stát i unás.. Komunitu elektro firem a malých dodavatelů máme u nás obrovskou. / Autor: Aleš Michl František Strnad iDNES.cz

15:25
K tomu, aby vás komunita mezi sebe pustila, aby zafinancovala firmu třeba z nějakeho dalekého a malého Česka, potřebujete kontakty (a samozřejmě skvělý plán nebo produkt). Nutné je se sbližovat a seznamovat. Honorární konzul Česka Richard Pivnicka s Czechinvest a Czech ICT Alliance. v neděli večer uspořádal společenské setkání, na které přišel třeba Bill Reichert z investiční společnosti Garage Technology Ventures. Firma má v současné době k dispozici investice v řádu až 10 milionů dolarů.
14:28
  • Aleš Michl s dvěma vozy Tesla.

    Aleš Michl s dvěma vozy Tesla. / Autor: Aleš Michl iDNES.cz

14:02
O charitě nemůže být ani řeč. Mladí podnikaté investují s jasnou vizí. Když podpoří třeba10 firem, stačí, aby jedna z nich byla nový Facebook - vydělají, i když zbývajících devět projektů zkrachuje. Studenti také zakládají fondy, přes které posílají peníze dál do komunity. Oběh peněz v rámci komunity je žene rychle dopředu. V součané době je v Silicon Valley tak velké množství penež, že přesahuje investiční poptávku potenciálně zajímavých projektů. Nabízí se otázka, zda-li právě toto není jeden ze znaků bubliny.
13:39
KOMUNITA - o tom to tu celé je. V Kalifornii je spousta vynikajících univerzit, například Stanford nebo Berkeley. Běžné je, že nové firmy zakládají spolužáci již při studiu a univerzity jim s podnikáním aktivně pomáhají. Pouskytnou například kancelář, cenné kontakty nebo mentora. Někteří zkrachují, jiným to vyjde a firmu prodají. Ze získaných peněz potom financují nové projekty.
12:17
Sdružování přes sociální sítě do komunit má velký dopad na přeměnu celé společnosti. Lidé nehltají, co řekne Barack Obama. Třeba taková americká zpěvačka Taylor Swift může mít svým chováním na sociální síti větší momentální vliv, než tweet hlavy státu. Na kanále YouTube má 6 miliard shlédnutí. V Číně mají zase Fan Bingbing, která hrála ve filmu X-man.
12:01
A ještě jednou auta - předstupeň aut bez řidiče je jejich sdílení. Uber, moderní taxislužba přes mobil, si na špičkové univerzitě MIT nechal udělat studii na službu "pool". Ta spočívá v tom že Vás vyzvedne auto a pokud bude odvoz během vaší cesty shánět někdo, kdo jede podobně, přibere ho a náklady se tím pádem rozloží. Tento přístup má dle studie potenciál ušetřit lidem 40 procent času jen tím, jak efektivně budou lidé sdílet auta.