(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Práce snů. Na pozici recepční se v Číně přihlásilo deset tisíc lidí

  • 13
Nalévat lidem čaj a vítat hosty možná není práce snů pro každého. Nicméně bezmála 10 tisíc Číňanů projevilo zájem o místo recepční. Nabídka pocházela od Čínské demokratické ligy, což je jedna z menších, legálně působících politických stran v zemi.

Naopak 223 nově otevřených pracovních míst mělo ze strany veřejnosti velmi malý ohlas. Mezi taková zaměstnání patřila třeba práce na meteorologické stanici v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko či v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, napsal server BBC News.

Kvůli boji proti korupci začaly státní instituce na nové pracovníky klást vyšší nároky. Častěji se po nich vyžaduje, aby měli několik vysokoškolských aprobací a určité technické znalosti.

„Některé práce nemají tak specifické pracovní požadavky pokud jde o jazyky a vzdělání. Proto se na ně hlásí tolik lidí,“ řekl zaměstnanec veřejné správy Li Čung. Kdokoli, kdo má bakalářský diplom a dva roky pracovních zkušeností, se může ucházet o práci recepční u Čínské demokratické ligy.

Čínské firmy dávají pracovníkům ultimátum: buď iPhone, nebo práce

Letos dělalo zkoušky nutné k působení v čínské státní správě 1,4 milionu lidí. Na jedno místo připadalo 49,9 zájemce, což je o něco málo víc než loni.

V Číně, která má 1,4 miliardy obyvatel, je oficiálně čtyřprocentní míra nezaměstnanosti. Vzhledem k vysoké fluktuaci v soukromém sektoru mnoho lidí upřednostňuje, aby je zaměstnával stát.

Státní správa je ve značné části Asie vnímána jako prestižní povolání. V Číně se říká, že státní zaměstnanec jí rýži ze železné misky, což má znamenat, že pracovat pro stát je velmi stabilní zaměstnání.

Pověst čínské státní správy v posledních letech poškodily zprávy o rozsáhlé korupci. V posledních třech letech vláda kvůli korupčnímu jednání potrestala jeden milion státních úředníků.

Křišťálová Lupa 2016
,