Desetníky a dvacetníky zůstanou

- Česká národní banka ustoupila od záměru stáhnout do dvou let z oběhu desetníky a dvacetníky. Informoval o tom mluvčí České národní banky Milan Tománek. "Měna zdaleka neoslabila natolik, aby byly desetníky a dvacetníky, jako kdysi haléře a pětníky, pod nějakým prahem vnímání veřejnosti, rozhodla bankovní rada ČNB," uvedl mluvčí centrální banky. Desetníky a dvacetníky prý dosud neztratily svůj "cenotvorný význam".

Původní záměr stáhnout mince byl podložen jejich neekonomickou výrobou. Například ražba jednoho desetníku totiž stojí přibližně 25 haléřů.

Důvodem změny postoje centrální banky tedy podle mluvčího nebyla recese hráčů mariáše, kteří guvernérovi zaslali petici s názvem „Neberte nám naše drobné!“.

Podle osmi jihočeských mariášníků by se bez deseti- a dvacetihaléřů zhroutil léta budovaný systém placení v mariáši. Hra o padesátihaléře by prý navíc mohla zlikvidovat jejich rodinné vztahy.

„Zkusili jsme zahrát si mariáš s padesátníky a po chvíli jsme se nesmírně zhádali. Částky totiž stoupaly tak rychle nahoru, že po chvíli jsme hráli místo desetikorun o stokoruny,“ popsal Mladé Frontě Dnes podstatu problému Bohuslav Richter z Qatroklubu, kde protest vznikl.

Předcházející vývoj
Do dvou let pravděpodobně zmizí z peněženek i pokladen obchodů desetníky a dvacetníky. Jedinou haléřovou mincí tak po tomto kroku, který připravuje Česká národní banka, zůstanou padesátníky.

Mluvčí centrální banky Milan Tománek však včera neuvedl ke stahování drobných z oběhu žádné další podrobnosti. „Bude se tím zabývat bankovní rada. Drobné mince by se měly stahovat především proto, že jejich výroba je drahá a při současné úrovni cen už nemají příliš velký význam,“ řekl Tománek.

Obchodníci zatím nemají jasnou představu, jak se s absencí haléřových mincí vyrovnají.
“Situaci jsme ještě neřešili, neznáme žádné bližší informace. Pokud by se tyto mince opravdu stáhly, přecenili bychom zboží na padesátníky nebo celé koruny.

U něčeho by šla cena výš, u něčeho níž, tak aby celková suma zůstala stejná,“ říká mluvčí Delvity Karin Petrikovitsová.

Oficiální údaje o tom, kolik stojí výroba desetníkových mincí, Česká národní banka úzkostlivě tají. Neoficiálně se odhaduje, že náklady na jejich ražbu jsou zhruba pětinásobné proti nominální hodnotě.

„V lednu loňského roku zde byl obchodník ze Singapuru, který měl zájem nechat si v Jablonci vyrazit milion upomínkových mincí v haléřových hodnotách. Dostal odpověď, že taková ražba je nevýhodná, protože teprve až mince od hodnoty padesát haléřů pokryjí svou hodnotou výrobní náklady,“ říká český numizmatik Evžen Škňouřil.

Podle dostupných informací ovšem včera navštívil mincovnu Bižuterie Jablonec nad Nisou, kde se desetníky a dvacetníky razí, viceguvernér Tůma a ujistil vedení mincovny, že se drobné mince v dohledné době stahovat nebudou.