Ekologické a designové urny jsou stále populárnější.

Ekologické a designové urny jsou stále populárnější. | foto: Weburny.cz

Česko je kremační velmoc. Roste zájem o urny designové i ekologické

  • 97
Na hřbitovech v posledních letech přibývá uren, které na první pohled zaujmou netradičním designem. Kremace se v Česku dlouhodobě těší velké oblibě a stále více pozůstalých nyní neváhá investovat do moderních typů nádob, ve kterých uchovávají popel svých zesnulých rodinných příslušníků.

Dobře na odbyt jdou nejen urny moderních tvarů, ale také jejich luxusní a ekologické varianty. Jeden z českých internetových obchodů, který se na na moderní typy uren od roku 2009 specializuje, má v nabídce 300 modelů vyrobených například z kamene, dřeva, keramiky či křišťálu, které mají rozličný design a barvy.

Kremační velmoc

Ze způsobu pohřbívání převažuje v Česku díky husté síti krematorií zpopelňování. Podíl kremací na celkovém počtu pohřbů se nyní pohybuje kolem 76 až 80 procent, což ČR řadí mezi světovou špičku. Nejvyšší podíl zpopelnění je v Praze, kde činí zhruba 97 procent.

zdroj: Společnost přátel žehu, Sdružení pohřebnictví ČR

Nejlevnější kovová urna stojí 1 500 korun a nejdražší schránka vyrobená z jednoho kusu polodrahokamu onyxu přijde zákazníka na 40 tisíc. Část uren pochází z Francie a Německa a například křišťálové urny jsou vyrobeny v Česku.

Největší poptávka je po tradičních kovových a keramických urnách a schránkách vyrobených z kamene. "Lze říci, že také o luxusní nebo řekněme designové urny, je zájem veliký," uvedl spolumajitel e-shopu Jan Šimon.

Urnové miniatury aneb příbuzní, podělte se

Podle Šimona se zvyšuje i prodej ekologických uren vyrobených z přírodních, biologicky odbouratelných materiálů. Urny se díky tomu po nějakém čase rozloží v půdě. Existují dokonce i plovoucí ekologické urny určené pro pohřeb do vody, které se po několika minutách plavby po hladině potopí a následně se ve vodě rozloží.

Designová urna ze dřeva.
Designová urna ze žuly.

Zatím okrajovým sortimentem zůstávají miniurny, díky kterým se pozůstalí mohou podělit o popel zesnulého. "Je to dáno i přístupem zákazníků a systémem pohřebnictví, jaký v Česku funguje. U většiny zákazníků je důležité, aby bylo možné do urny vložit úřední plastovou urnu, kterou vydávají krematoria a popel se nemusel přesýpat. Přes 90 procent naší nabídky uren je proto vyrobeno tak, aby do nich bylo možno tuto úřední urnu vložit," podotkl Šimon.

Vývoj podílu kremací v ČR na celkovém počtu pohřbů (v procentech):
19090,3
19231
19354
195530,5
197162,3
198475
Nyní76 až 80

Zdroj: Společnost přátel žehu, Sdružení pohřebnictví v ČR

Na ekonomiku tuzemského pohřebnictví má už delší dobu nepříznivý vliv hospodářská krize, kvůli které Češi na pohřbech svých příbuzných začali šetřit. Pozůstalí objednávají levnější pohřby a služby. Těch, kteří pro své zesnulé chtějí něco pěknějšího než jen obyčejnou urnu z černého plastu, ale přibývá.

,