Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Petra Klimková, MF DNES

Desítky lidí se nedohodly na výši nájmu a spoléhají na soud

  • 30
Hrozby se nenaplnily. Třebaže se někteří odborníci obávali, že soudy nebudou stíhat vyřizovat žalob kvůli určení výše nájmů, žádná záplava úřadů dokumenty se nekoná. Sdružení nájemníků ČR eviduje okolo 70 žalob majitelů domů.

Tento počet není žádnou katastrofou a je jen zlomkem z celkového počtu bytů, kde už skončila deregulace nájemného, řekl v pondělí na konferenci o bydlení předseda sdružení Milan Taraba.

"Počítali jsme s významným zvýšením soudních sporů, to se ale zatím nekoná," uvedl náměstek ministra spravedlnosti František Korbel. Podobně to vidí i náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. "Začátek roku jasně ukazuje, že jedinou správnou cestou je domluva mezi nájemníky a pronajímateli," poznamenal na semináři.

Posledním dnem loňského roku skončila regulace nájemného pro přibližně 400 tisíc bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012. Celkem se v Česku regulace týkala přibližně 700 tisíc bytů.

Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, můžou se obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Jednostranné zvýšení činží ze strany vlastníků možné není.

V případě největšího vlastníka nájemních bytů v Česku, společnosti RPG Byty, souhlasilo do minulého týdne kolem 95 procent nájemníků, sdělil na semináři ředitel bytového portfolia mateřské RPG RE Pavel Klimeš.

Stovky nájemníků nekomunikují

Kolem 700 nájemníků podalo vlastní návrh na úpravu nájemného, přibližně stejný počet domácností se společností nekomunikuje. Firma vlastní na severu Moravy kolem 44 tisíc bytů. RPG Byty slíbila výměnou za vyšší činže investice do oprav bytů a domů.

Další velcí vlastníci nájemních bytů, jako jsou společnosti CPI a Pražská správa nemovitostí, s řadou nájemníků o zvyšování nájmů v mnoha lokalitách dál jednají.

Katastrofické scénáře, před kterými varovala například advokátka Klára Samková, počítaly až s desítkami tisíc žalob na určení nájmů. Podle ředitele Ústavu soudního inženýrství VUT v Brně Alberta Bradáče je v Česku kolem 3 040 znalců, kteří se zaměřují na nemovitosti. "V případě tolika žalob by takový počet znalců určitě nestačil," řekl Bradáč.

Ministerstvo pro místní rozvoj chce předcházet soudním sporům například cenovou mapou místně obvyklého nájemného, jejíž základní verzi představilo v únoru. (čtěte Ministerstvo zveřejnilo mapu nájemného)

Zatím ale pokrývá jen deset procent obcí nad 2 000 obyvatel a obsahuje data jen ze znaleckých posudků. Příští měsíc by se v mapách měla objevit první čísla od majitelů domů.

,