Dětem patří kapesné

Svůj výplatní den nemají ve většině rodin jen dospělí. Ať už má kapesné podobu přesunu peněz z rodičovského účtu na studentský nebo hotové výplaty, stejně se děti nemohou dočkat. To, že kapesné pravidelně dostávají, považují odborníci ve shodě s dětmi za správné. Nesoulad může nastat jen v otázce jeho výše.

Zatímco potomci chtějí co nejvíc peněz, psychologové i učitelé doporučují stanovit přiměřenou částku tak, aby děti nebyly v třídním kolektivu outsiderem a na druhou stranu nemohly ani uplácet spolužáky zvaním do kin či cukráren.

Váháte, zda dětem finančně přilepšit vždy, když přijdou s prosíkem, nebo jim vyplácet pravidelné kapesné? Odborníci dávají přednost pravidelnému kapesnému. "Je velmi důležité při přípravě na rodinný život. Učí děti, jak vyjít s určitým objemem peněz, akumulovat je, i to že když chtějí více, musí se přičinit samy," říká finanční poradce Pavel Zachrdla ze společnosti TriMan.

To všechno platí však jen za předpokladu, že i rodiče dodržují určitá pravidla. "Pokud pokaždé, když dítěti peníze dojdou, dají další, je kapesné zbytečné," soudí středoškolská učitelka Helena Grundmanová. Podle psycholožky Lýdie Jarkovské by navíc dítěti, které dostává peníze průběžně, mohla v životě chybět zkušenost zacházení s penězi, která je nepřenosná a je potřeba se ji naučit.

Stanovit konkrétní částku kapesného je podle odborníků velmi složité. To, co je pro jedno dítě suma z oblasti snů, může být pro druhého jen "almužnou". Záleží nejen na absolutní výši kapesného, ale vedle věku dítěte i na tom, co všechno si z něj vlastně má pořizovat.

Jaké měsíční kapesné pro děti doporučují odborníci?

Předškolák 20 Kč
žák 1.- 5. třída 50-150 Kč
žák 6.- 9. třída 100-200 Kč
středoškolák 200-500 Kč
"Terezka jde do druhé třídy, dostává 50 korun měsíčně spíš jen proto, aby měla své peníze a učila se znát jejich cenu. Středoškolák Honza má 800 korun na měsíc, ale vyplácených po dvou stech korunách týdně, protože ještě neumí s penězi dobře vyjít. Kapesné má jen pro sebe, na kina, pamlsky, ale nejvíc jej stojí kredit do mobilu, na který mu nepřispívám," říká maminka dětí Jana Buchtová.

Podle Pavla Zachrdly by kapesné mělo být určeno stabilní částkou a vypláceno pravidelně. Navíc středoškoláci, a zejména vysokoškoláci by neměli spoléhat už jen na příděl peněz od rodičů. "Myslím, že je správné, když rodiče chtějí, aby si děti přivydělávaly brigádami. Poznají, že je mnohem těžší peníze vydělávat než utrácet," vysvětluje Helena Grundmanová. Frekvence vyplácení kapesného může být týdenní či měsíční. "U některých dětí je možná vhodnější vyplácet peníze týdně a tím jim usnadnit vycházení s nimi," míní Lýdie Jarkovská.

Kapesné by nemělo být vázáno na výsledky ve škole ani úklid v domácnosti. "Chodit do školy je podobná povinnost, jako mají dospělí zaměstnání, takže je lepší stanovit pevné kapesné bez ohledu na školní výsledky," říká Jarkovská. Rodiče by neměli dítěti určovat, za co kapesné utratí. "Také pravidelně kontrolovat, co se stalo s kapesným, není vhodné, ale rámcové povědomí, kde kapesné skončí, by dospělí měli mít. Děti je dobré vést k tomu, aby si samy pro sebe zaznamenávaly, za co peníze vydávají," radí finanční poradkyně Jitka Šimánková ze společnosti Sophia finance.

,