Rodiče stejně jako loni nejčastěji posílají své děti na týdenní pobyty.

Rodiče stejně jako loni nejčastěji posílají své děti na týdenní pobyty. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dříve indiánské tábory, dnes hry na modelky. A za to si rodiče připlatí

  • 27
Letní tábory zůstávají českým fenoménem. Dříve se jezdilo na indiánské, skautské nebo třeba jazykové prázdninové pobyty. Dnes je nahrazují modelingové, airsoftové nebo jezdecké rekreace pro děti. Čím originálnější tábor, tím zpravidla vyšší cena.

V Česku se dětské tábory těší obrovské oblibě. Zájem je především o tematické tábory a pobyty spojené se zvířaty. Loni se dle údajů ministerstva zdravotnictví uskutečnilo 2 430 běhů organizovaných pobytů dětí ve věku do 15 let, které trvaly déle než 5 dnů.

Zúčastnilo se jich přes 156 tisíc dětí, další tisíce dětí pak využily tábory příměstské. Stejně vysoký zájem o letní tábory je i letos, ceny se odvíjí od místa i tématu.

I když by se mohlo zdát, že příměstské tábory jsou nejlevnější, není to pravidlem. Za pět dnů zaplatí rodiče v průměru necelou tisícovku. Avšak třeba za tenisový příměstský tábor v Praze na pět dní můžete zaplatit skoro 6 tisíc korun.

Modelky, vojáci, zvířátka

Tradičně lákavé jsou pro děti především zážitky se zvířaty, trendy jsou tak i letos třeba tábory spojené s životem na farmě. Děti se tam učí podojit krávu, vyrábí údajně vlastní sýry nebo máslo. Mezi ty nejdražší v této oblasti se však řadí tábory jezdecké. „Největší zájem je u nás tradičně o tábory spojené s koňmi, kde si děti mohou vyzkoušet každodenní péči o zvíře i samotnou jízdu,“ říká Eva Černá, generální manažerka přírodního zábavního parku Šikland.

Příměstské tábory táhnou víc než klasické v přírodě. Hlavně kvůli ceně

Na některé tábory si pak děti mohou vzít vlastní zvíře, a to nejen psa. V nabídce najdete pobyty třeba i s králíky, děti tam tyto domácí mazlíčky učí skákat přes speciální překážky. Pokud doma králíka dítě nemá, na táboře mu ho zapůjčí.

V nabídce jsou také tábory pro aspirující modelky. Organizátoři slibují, že naučí mladé slečny chodit na přehlídkovém mole, pózovat fotografovi a dozví se také informace o zásadách zdravého stravování. Dívkám údajně poskytnou i cenné kontakty ve světě módy, aby tak mohly nastartovat svoji kariéru. A za to neváhají rodiče připlatit, pobyt stojí kolem 5 tisíc korun.

Dnes již tradičně patří k nejoblíbenějším také počítačové tábory, kde se děti učí programovací jazyky, určeny jsou ale i pro ty, kteří si chtějí pořádně „zapařit“. Přestože se často odehrávají někde uprostřed lesů, kde není připojení k internetu, nadšencům to nevadí. Z počítačů si vytvoří táborníci vlastní síť a hrají po celou dobu hlavně počítačové hry. Z tábora se pak stane počítačové doupě. Tyto letní pobyty patří k těm levnějším, ceny začínají na 3 tisících korunách.

Naopak pro dobrodružné povahy organizují fanoušci vojenských sportů airsoftové nebo paintballové tábory. Některé slibují vojenský výcvik i režim. Týmy proti sobě bojují na simulovaných bojištích v lese či v opuštěných budovách. Deset dní na takovém táboře přijde na 4 tisíce korun.