Deutsche Bank za urovnání vyšetřování zaplatí 2,5 miliardy dolarů.

Deutsche Bank za urovnání vyšetřování zaplatí 2,5 miliardy dolarů. | foto: Reuters

Kde bys to potřeboval, kámo? Deutsche Bank zaplatí za machinace miliardy

  • 31
Německá Deutsche Bank zaplatí úřadům v USA a Británii rekordních 2,5 miliardy dolarů (v přepočtu asi 63 miliard korun) za urovnání obvinění z manipulací s úrokovou sazbou LIBOR. Zároveň bude muset banka propustit pracovníky, kteří jsou za machinace odpovědní.

Se zaplacením rekordní částky, stejně tak jako s vyhazovy pro sedm zaměstnanců souhlasila banka proto, aby urovnala vyšetřování, která se proti ní v USA a Spojeném Království vedou. Zprávu zveřejnilo Oddělení finančních služeb (Department of Financial Services - DFS) státu New York.

O práci tak přijde sedm vysoce postavených manažerů, přičemž několik zaměstnanců zapletených do problémů muselo opustit své místo již dříve. „Musíme mít na paměti, že trhy se nemanipulují sami. Vždy to vyžaduje úmyslné provinění konkrétních osob,“ okomentoval verdikt vrchní inspektor úřadu Benjamin Lawsky.

Jeho slova potvrzují mediálně nejznámější úryvky z vyšetřovacích zpráv. Jedná se zejména o zachycené e-mailové komunikace jednotlivých bankéřů, kteří se vzájemně familierně oslovují, vtipkují spolu velmi hovorovou angličtinou a hlavně se domlouvají na nastavení potřebné sazby.

„Kde bys ho tak potřeboval, brácho?“

„Můžem tam dneska mít vysokej šestiměsíční libor, kámo?“ dal by se přibližně přeložit požadavek, který zaslal v únoru 2005 jeden z traderů předkladateli sazby.

„Jasně vole. Kde bys ho tak potřeboval, brácho?“ zněla odpověď. „Myslel jsem si tak 095,“ pokračovala konverzace. „V pohodě. Měl bejt 9, bude 9,5,“ dokončil „tvorbu“ referenční úrokové sazby její předkladatel. A podobných konverzací zachytili vyšetřovatelé několik.

Právě tyto „procesy“ vzbudily před časem při vyšetřování asi největší ohlas. LIBOR (London Interbank Offered Rate) je totiž jednou z globálně nejpoužívanějších referenčních úrokových sazeb na světě. Vyjadřuje průměrnou úrokovou sazbu, za niž si jsou banky navzájem ochotny půjčit peníze na londýnském mezibankovním trhu. 

Sazbu sestavuje Britská bankovní asociace na základě údajů od členských bank. A právě ty, včetně Deutsche Bank, měly minimálně mezi lety 2005 a 2009 přizpůsobovat tuto sazbu svým zájmům.

Pokuty za manipulace s úrokovými sazbami již dostala i řada dalších bank. Nejvíce peněz doposud musela zaplatit švýcarská banka UBS, které úřady v USA, Británii a Švýcarsku vyměřily pokutu ve výši 1,5 miliardy dolarů. 

,