Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: vizualizace Finep

Developeři apelují na banky i na stát, chtějí snadnější úvěry

  • 24
Developeři si stěžují na složité podmínky pro financování projektů. Kvůli tomu museli velkou část nových plánů pozastavit. Apelují proto na banky, aby zjednodušily poskytování úvěrů, a na stát, aby přijal určitá opatření. Podle developerů příští rok poptávka výrazně převýší nabídku a ceny půjdou nahoru.

Developeři, stavební firmy a realitní makléři, kteří se sešli, aby našli společná řešení, po bankách chtějí, aby klienty a projekty posuzovaly individuálně a zohlednily také rozdílnost českého trhu. "Požadavky bank vycházejí z nařízení jejich zahraničních vlastníků, která jim znemožňují rozlišovat projekty a zohledňovat stabilitu a situaci jednotlivých developerů," uvedl partner developerské společnosti Real Estate Karlín Group Milorád Miškovič.

Podle něj je situace v ČR jiná než v zemích východní a střední Evropy. Banky navíc požadují, aby byla část projektů předprodána už před začátkem stavby. "Je ale velmi problematické projekty předprodávat, dokud není zajištěno jejich financování a opačně, čímž vzniká doslova bludný kruh," dodal Miškovič.

S tím souhlasí také Michal Hrnčíř z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark. "Podmínky bank na procento předprodejů byly v některých případech až absurdní. Stávající situace na trhu je navíc taková, že i zájemci o koupi či pronájem nemovitostí nejsou již ochotni podepisovat závazné smlouvy, aniž by bylo jasné, že developer má alespoň zajištěno financování projektu," říká.

"Skutečnost, že konkurující si developeři dnes společně apelují na bankéře, svědčí o tom, že politika bank dospěla z jejich pohledu na hranici únosnosti," uvedl Hrnčíř s tím, že vzájemný dialog mezi financujícími bankami a developery je v této době asi jediným řešením patové situace. "Vůči vstřícnému postoji bank jsem ale v současné chvíli skeptický," dodal. 

Po státu firmy chtějí, aby přijal určitá opatření, která by situaci dlouhodobě řešila. Jde například o vytvoření dočasného garančního fondu, který by poskytoval záruky bankovním ústavům. Dále by měl stát podporovat sociální bydlení, například dočasným snížením daně z přidané hodnoty. S podobným apelem na vládu přišla už před časem studie společností Deloitte a Hyposervis. - čtěte Studie: Cena rezidenčních nemovitostí spadne na úroveň z roku 2006

Ceny extrémně stoupnou

Zatímco ale dva měsíce stará studie předpovídá pokles cen nemovitostí až o 15 procent, developeři očekávají opačný postup. Cena především rezidenčních nemovitostí extrémně stoupne, a to právě proto, že poptávka výrazně převýší nabídku a developeři nebudou schopni financovat nové projekty.

Developeři však v cenách nejsou zajedno. Podle Šťepána Havlase ze společnosti Finep se ceny budou spíše stabilizovat.

Stejně dopadnou také komerční projekty. "Odhad dokončených kancelářských projektů v Praze pro rok 2010 se snížil z celkových zhruba 280 tisíc m2 na 108 tisíc m2. Pokud se situace nezlepší, bude již koncem roku 2010 většina stávajících volných kanceláří obsazena, a následující období tak bude ve znamení poptávky převyšující nabídku," uvedla ředitelka poradenské společnosti Knight Frank Zdeňka Klapalová.

Nedostatek komerčních prostor sebou podle developerů nese i další negativní vlivy, jako je snížení příjmu z daní, vyšší nezaměstnanost a nižší příjem zahraničních a lokálních investic.

Nejen kvůli komerčním nemovitostem může nezaměstnanost vrůst až o 2,8 procenta. Kvůli útlumu stavebnictví mohou přijít o práci až desítky tisíc lidí, vyplývá z dnešního jednání developerů. Propouštění by se netýkalo jen stavebních firem, ale i subdodavatelů.