Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: AP

Výrobky ve vašich domácnostech jsou plné dětské práce, tvrdí Amnesty

  • 114
Devět globálních firem dodávajících věci denní potřeby, jako jsou Colgate-Palmolive, Kellogg’s, Nestlé, Procter&Gamble, Reckitt Benckiser a Unilever, využívá při výrobě svých produktů palmový olej od singapurské firmy, která zaměstnává malé děti. Ty pracují v nebezpečných podmínkách a musí nosit až pětadvacetikilogramové pytle. Tvrdí to organizace Amnesty International.

Podle neziskové organizace Amnesty International (AI) pracují v indonéské pobočce singapurské firmy Wilmar, která dodává palmový olej také devíti světově známým značkám věcí denně používaných v domácnosti, děti mezi osmi a čtrnácti roky. Na palmových plantážích se přitom používají toxické pesticidy a děti musí podle zprávy AI tahat až čtvrtmetrákové pytle s palmovými plody, píše britský Independent.

Některé chodí do práce po škole, o víkendech nebo o prázdninách, jiné do školy nechodí vůbec, aby mohly s rodiči pracovat na plantážích.

AI požádala jmenované firmy o potvrzení, jestli palmový olej na seznamu jejich výrobků pochází z indonéského podnikání firmy Wilmar. Jde například o zmrzlinu Magnum, zubní pastu Colgate, kosmetiku Dove, polévky Knorr, šampony Pantene, čokolády Aero a KitKat nebo prací prášek Ariel.

Co například vyrábějí

Colgate-Palmolive: zubní pasty

Kellogg’s: snídaňové cereálie, bramborové lupínky

Nestlé: čokoládové cukrovinky, kojenecká výživa, zmrzlina, cereálie

Procter & Gamble: šampony, prací prášky

Reckitt Benckiser: mýdla

Unilever: mýdla, margaríny, instantní polévky či bujóny

Sedm z nich deklarovalo odběr od Wilmaru, ale jen Kellogg’s a Reckitt Benckiser poskytly Amnesty detaily o tom, kterých výrobků se to týká.

„Tato zjištění budou šokovat každého zákazníka, který věří, že v supermarketu činí etické rozhodnutí, když koupí produkt, který tvrdí, že využívá udržitelné množství palmového oleje,“ míní vyšetřovatelka Amnesty International Meghna Abraham. „Něco je tu špatně, když devět firem, které loni měly tržby celkem 260 miliard liber (8,37 bilionů korun), nejsou schopné nic udělat s úděsnými podmínkami, ve kterých si lidé zpracovávající palmový olej vydělávají doslova almužnu,“ dodal.

Wilmar přiznal, že při jeho aktivitách dochází k neustálým problémům s prací. Navzdory tomuto zneužívání, tři z pěti pěstitelů palem, které Amnesty International v Indonésii vyšetřovala, jsou certifikovaní jako producenti „udržitelného“ palmového oleje na základě Dohody o udržitelnosti palmového oleje z roku 2004 coby snahy o pročištění sektoru palmového oleje po ekologických skandálech.

„Tato zpráva zřetelně dokazuje, že společnosti zneužívaly Dohodu jako zaštítění, aby se vyhnuly větším kontrolám. Naše vyšetřování odhalilo, že tyto společnosti vedou silnou dokumentovou politiku, ale žádná nebyla schopna dokázat, že by odhalila zřejmá rizika zneužívání v dodavatelském řetězci Wilmaru,“ řekla Seema Joshiová, vedoucí oddělení Byznys a lidská práva v Amnesty International.

Všechny uvedené firmy až na jednu jsou signatáři výše zmíněné dohody a použití udržitelného oleje avizují jejich weby i etikety. Žádná ze společností, které AI kontaktovala, neodmítly zjištění o zneužívání pracujících a ani nepředložily žádné důkazy o tom, že by proti tomu nějak zasahovaly.