Zahraniční služební cesty bývají pro řadu zaměstnanců oblíbeným zdrojem dodatečných příjmů, pokud neutratí vše, na co mají nárok.

Zahraniční služební cesty bývají pro řadu zaměstnanců oblíbeným zdrojem dodatečných příjmů, pokud neutratí vše, na co mají nárok. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Diety u služebních cest se příští rok zvýší, seznam zemí se však zúžil

  • 26
Zaměstnanci jezdící na služební cesty do zahraničí se dočkají příští rok více peněz na stravné. Počítá s tím návrh vyhlášky ministerstva financí, který se objevil v meziresortním připomínkovém řízení a bez větších připomínek už kolečkem prošel.

Novela vyhlášky počítá se zvýšením diet u 15 zemí. Ministerstvo zahraničních věcí, které návrh na zvýšení stravného připravilo, chtělo zdražení sazeb u 28 států, ale ministerstvo financí mu ve všech případech nevyhovělo.

Resort financí odmítl zvýšit sazby stravného hlavně u zemí, kde byla malá inflace. Odmítl proto návrhy na zvýšení u všech evropských zemí.

„Vzhledem k potřebě úspor ministerstvo financí navrhuje upravit sazby stravného v menším rozsahu,“ uvedli úředníci v důvodové zprávě. Zdražení stravného totiž zatíží i státní rozpočet: zahraniční cesty úředníků či diplomatů budou dražší než dosud.

Úprava se týká všech zaměstnanců, kteří jezdí na zahraniční služební cesty. Pro zaměstnance je důležitý i návrh stravného na tuzemské služební cesty, ten ale stát ještě nezveřejnil. Stejně tak není jasné, jakou cenu stát stanoví za použití soukromých aut na pracovních cestách.

Zahraniční služební cesty bývají pro řadu zaměstnanců oblíbeným zdrojem dodatečných příjmů, pokud neutratí vše, na co mají nárok. Zaměstnavatel má právo snížit základní sazbu, jestliže má zaměstnanec na cestě placené jídlo, například snídani v ceně ubytování.

Země DosudNávrh 2016
Afghánistán 35 40
Argentina 4045
Bolívie4045
Čína4045
Etiopie4045
Hongkong4045
Írán3540
Jordánsko3540
Kanada4540
Mali4045
Mongolsko3540
Paraguay4045
USA4550
Thajsko3540
Vietnam3540

Tučně označené diety jsou v amerických dolarech, ostatní v eurech.