Diskuze

Majitelé paneláků budou moci opravovat s dotací

Obce, družstva i soukromí majitelé panelových domů budou moci od příštího měsíce žádat o úrokové dotace a záruky k úvěrům určeným na opravy jejich domů. Pro letošní rok je na opravy panelových domů vyčleněno z Fondu rozvoje bydlení 300 milionů korun. S obdobnou částkou se počítá i pro příští rok. "Dohoda s fondem, která umožní spustit podporu oprav paneláků, by měla být podepsána prvního listopadu," uvedl generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky Ladislav Macka.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Robert David, Praha

31. 10. 2001 12:51
Ministerstvo vyplácí i další prostředky a to 2 miliardy ročně
Jsem rád že si pomalu začínáme všichni uvědomovat jaké nesmysly udržoval Klaus a spol. a jak tyto nesmysly úspěšně rozvíjí Zeman & Lachnit a spol. Těm, kdo mají problém uhradit cenu bytu a SKUTEČNÉ ho potřebují, doporučuji snažit se změnit systém DOTACÍ NA PODPORU VÝSTAVBY nájemního bydlení kde bylo již proplaceno 11 miliard Kč LIDEM (potažmo STAVEBNÍM FIRMÁM) zcela bezdůvodně. Paradoxem je že tu dotaci (dar 500.000,- na každý byt) dostávají (i v tento okamžik !!!) od Lachnitova ministerstva TI KTEŔÍ SVŮJ BYT MÉLI PRÁVĚ V PANELÁKU. Ten zprivatizovali za „únosné“ ceny od obce, prodali s „vejvarem PÁR STOTISÍCŮ“ a TEĎ MAJÍ NOVÝ BYT. Takže jsme již jim dali 2x bratru celkem něco přes MILION. Více o rozkrádání státních peněz je ve zprávě NKU 00/23 na http://WWW.NKU.CZ. Proč, když takhle úředníci a podobní KRADOU s podporou vlády, se tím nikdo nezabývá. Média včetně DNES to nezajímá !!! a nebo to dokonce nejsou odborní redaktoři pochopit Viz diskuze ve Fincetru http://www.fincentrum.cz/index.php3?s1=0&s2=2&s3=1&s4=0&m=2&typ=kom&recid=1927 (názory k článku Fincentra „Kompletní bydlení díky stavebnímu spoření – žádný problém“) . Občas do toho nějaký ministr , finační poradce či stavební firma PARAZITUJÍCÍ na státním rozpočtu vnese „NÁZOR NA OPRÁVNĚNOST TĚCHTO DOTACÍ“. Podejte už někdo také TRESTNÏ OZNÁMENÍ PRO PODVOD apod. na úředníky Lachnita atd. aby se to prošetřilo Ale hlavně ZKONĆILO. Letos to bude přes 2 miliardy !!! Policie, státní zastupitelství a podobní dělají že NIC NEVIDÍ, asi v „zájmu lidu“. Nebo raději budeme, dle doporučení ministra Lachnita, i tyto dotované byty si „načerno pronajímat“ když předtím je zaplatíme z daní?
0 0
možnosti

ctenar

30. 10. 2001 20:21
???
Mám zchátralý domek, proč teda já nedostanu peníze na jeho opravu, když druzí, co bydlí v panelácích jej dostanou?
0 0
možnosti

Pavel

30. 10. 2001 9:35
Ja souhlasim
Domky si staveli lide sami, panelaky stavel stat. Nebo se mylim? Stejne citim i odpovednost za stav budov. Tuto iniciativu statu vitam. Ty panelaky opravdu divne vrzou.
0 0
možnosti

Pluton

30. 10. 2001 11:47
Re: Ja souhlasim
Nejde o to kdo neco postavil, ale o to co nekdo vlastni. To ze nekdo dostal prideleny regulovany byt preci nemuze zavazovat celou spolecnost aby se mu donekonecna skladala na opravy a dalsi vydaje. Regulace je blbost, je treba zderegulovat a pak se samosebou o kazdou nemovitost mus postarat jeji majitel - prostredky ziska z najmu.
0 0
možnosti

Karel

30. 10. 2001 9:10
Kecáte nesmysly...
Pokud se ti zdá že tento stát zvýhodňuje penelákové občany tak prodej barák a kup si byt třeba přímo na jižáku. Pokud si myslíte že bydlení v paneláku je med tak směle do realitky. Nezapomen ze spousty mladých lidí se "musejí" nastěhovat do 25let starýho paneláku protože na domek nemají. Já jsem jeden z nich. A ještě něco ve městech lze na magistrátech zažádat o půjčku na opravu bytového fondu - takže tam půjčej za výhodnejch podmínek i tý babičce co to odneslo střechu. Zdar.
0 0
možnosti

Kateřina

30. 10. 2001 9:32
proc je deregulace zadouci
Netuším, Karle, zda jsi si byt na "jižáku" koupil do vlastnictvi, ale domnívám se, že po deregulaci si bude moci průměrný pražan najmout přiměžený byt v širším centru. Právě dnes bydlí na "jižáku" hodně těch, kteří na domky mají (podívej se na bavory před domem). Třeba ty domky i vlastní, ale proč nežít za úplně cizí peníze (=hlavně peníze zbylých 2/3 bydlících jinak než regulo-nájemně), když je to výhodnější než bydlet ve svém vlastním. Přesně v duchu "kdybych mohla mít od státu jako privilegovaně vybraná banány kg za 1,-, tak prodávám jablka ze své zahrádky za 10,- a jím jen banány i když mi příliš nechutnají." Je vážně zvláštní, že vláda trpí miliardové úniky pocházející z nezdaněných černých pronájmům, jen aby zachovala sociální smír a sobě vstupenky ke korytům.
0 0
možnosti

Eso

30. 10. 2001 6:21
Volby
Zase jedno zvýhodňování jedné skupiny lidí nad jinou a to ještě za její peníze. A to ještě i ta zvýhodněná skupina na to bude doplácet - bude třeba zřídit různé komise a další administrativu a nechat vydělavat banky za peníze obou skupin Je třeba si to zapamatovat, když případně půjdeme volit! Stejný případ jsou železnice - nemají peníze, dotujeme je všechni a nádražáci si přitom jezdí zdarma po celé Evropě a zase za naše peníze.
0 0
možnosti

Kateřina

30. 10. 2001 0:57
DEREGULACI !!!!!
Starý důchodce si bude muset opravy svého rodiného domku provést sám. Když mu vítr odnese střechu, je po legraci. Na druhou stranu často velmi bohatí lidé se ve městech tetelí v panelákových bytech za směšně nízké regulované nájmy, které nepokrývají ani údržbu a na opravy se sežene v rozpočtu. Jediná šance je deregulace, ať si pak stát z vybraných daní (a že nájmy vybrané majiteli daně přinesou a ještě oživí některé sektory ekonomiky) doruje paneláky, ale jen pro opravdu potřebné lidi. Viděli jste někde v okolí svého bydliště, že by někdo postavil dům, aby v něm pronajímal byty? Jasně že ne, když konkurence (nikoliv vlastní vinou) pronajímá za "dumpingové" ceny ve zlomku tržních. Ale jednou ty baráky spadnou restituentům na hlavu, hlavně, že vláda bude v nezměnené podobě po volbách u koryta. Vždyť takoví jako "júdr" Křeček bydlí ve svém obecním kutlochu za pár babek, za zlomek svých korytářských platů.
0 0
možnosti

Libor Nováček

30. 10. 2001 0:46
Za peníze nás všech
A kdo pomůže majitelům - fyzickým osobám u soukromých domů s jejich opravami po desetiletích vybydlování, když byly ukradené v komunistické držbě a bez údržby? Za současné situace bydlí v soukromém majetku často lidé, kteří nejsou sociálními případy, avšak činže regulovaná státem tak vypadá. V případě oprav paneláků se opět sahá do peněženek nás všech, aby se zlepšilo bydlení těžko definované skupiny lidí. Snad jen, že každý nájemník chátrajícího paneláku je také volič a volby se blíží, že? Libor Nováček, Praha 4
0 0
možnosti