Diskuze

Argentina: bude ještě hůř

Pouhé dva dny po dosud největších pouličních demonstracích museli Argentinci spolknout další hořkou pilulku. Ekonomika jejich země je na tom mnohem hůře, než se dosud zdálo. Čtyřletá hospodářská recese, během níž se země dostala na práh sociálního chaosu, neskončí - naopak. Hrubý domácí produkt klesne i letos po devalvaci pesa o zhruba pět procent.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

jenda venda

29. 1. 2002 5:49
no,
já vidím příčinu v tzv. "volné ruce trhu" spolu s tím, že v dobách, kdz nebylo zle, se "ekonomický úspěch jednotlivců" stal z prostředku k životu smyslem života ... prostě obdobná stupidita, jako se ujímá i u nás. Hranice ani tak nejde mezi "kapitalismem a socialismem" - víme přece, že v reálném socialismu nešlo o žádné dobro mas, ale o "monopolní podnik" v rozsahu celého státu, a víme, že když si nedáme pozor, prostě ti, co "jsou ve správný čas na správném místě", uplatní, že svět včetně lidí je cosi jako surovina pro jejich záměry. Socialismus nás měl naučit, že žádná forma vlastnictví nic nezaručuje. Faktickým "vlastníkem" majetku je přece ten, kdo majetkem disponuje, nikoliv ten podle jurisdikce (příklad ... právně nepostižitelné tunely).....a že ani tak nejde o to, kdo majetek vlastní, jako spíše o to, k čemu ho používá.....A tak, když funkceschopnost rozmanitých systémů společenských, ekonomických technických.... pro místo pro různorodé zájmy lidí degeneruje na jedno jediné, není divu - nemocné oko jde léčit nikoliv jen likvidací nemoci, ale mnohem ekonomičtěji likvidací samotného oka.....Nic proti ekonomii jako vědě, která má pomoci výhodněji nakládat s prostředky, které populace tak nebo jinak má k dispozici, ale nejde čekat jiný výsledek, když smysl (kriterium výhodnosti) znamená jediné - pouhý ekonomický= finanční zisk. Pak zřejmě ideálem je ekonomika - bez lidí, neboť ti svými různorodými potřebami jen zvyšují náklady, a vůbec.........Když teď máme, co jsme chtěli, tak se nerozčilujme, stále ještě může být hůře. Ještě lepší časy na ještě lépe uvařených nudlích rozmanitých ideologií o dobru pro lidi!!!
0 0
možnosti

J.Büllow

28. 1. 2002 12:09
Funguje to všude stejně
Ať v Argentině, nebo u nás, dvě zákonitosti se provevují stejně - chybné vládní investice a nízká produktivita práce nemohou skončit jinak, než zadlužením a pádem měny. 100 miliard na Temelín, dalších 100 na starší stihačky, atd. A produktivita práce - po vychvalovaném vstupu do EU čeká možná mnohé z nás tvrdé procitnutí. Nákupy a čtení novin v pracovní době bude to nejmenší, o co řada našich "pracujících" přijde. Tedy - pokud se včas pracovně "neprobudíme" a pokud nezačne naše vláda více zvažovat nad dalšími investicemi, tak nelze zaručit ekonomický růst. P.S.: V bývalém NDR tomu také nikdo nevěřil.
0 0
možnosti

Marty

28. 1. 2002 12:21
Re: Funguje to všude stejně
Vy lháři!!! Produktivita prace je k nicemu, kdyz praziticke kapitalisticke struktury vsechno rozeberou a rozhazi!!! Delnik muze makat jako blazen (cteni novin v pracovni dobe by ho ani nenapadlo, to nemejte strach!) a stejne bude vzdycky chudej - coz by nebylo tak nejhorsi, protoze chudoba je relativni - ale ti vykoristovatele "nahore" ho vzdycky voserou a bude jim vydan na milost! Tak se vzpamatujte! Tady jde o lidi! Kapitalisticti smejdi makat nemusej, protoze prachy vzdycky nakradou! Kdo myslite, ze si to v Argentine zase odskace??? Ti co makaj!!!! Protoze ti meli malo predtim a ted nemaj nic!!! Fuj fašistickymu vykoristovani!!!
0 0
možnosti

standa

28. 1. 2002 12:04
u nas
Nase ekonomika ma dlouhodobe (po dobu asi 150 let) ze vsech ostatnich svetovych ekonomik prave argentinske. Myslim, ze se mame zanedlouho na co tesit.
0 0
možnosti

Lafayette

28. 1. 2002 11:14
Příčiny krize?
Existuje někde seriózní rozbor příčiny krize v Argentině? Pošlete odkaz?
0 0
možnosti

Marty

28. 1. 2002 12:24
Re: Příčiny krize?
Příčinou je kapitalismus!!! Nicmene ten dotaz je spravny...take by me to zajimalo.
0 0
možnosti

ppetr

28. 1. 2002 11:10
všechny vlády!!!!!!
vsechny vlady by si to mely vzit k srdci.s dluhama ktere nejsou investicniho charakteru (mimo vzdelani,nemovitosti,zdravi atd.)jsou kratkozrake.kdy uz to nasi pani politici konecne pochopi.kdyby se takhle chovala kazda rodina v tomhle state jako stat,tak uz jsou vsichni na mizine.je ale videt,ze lide maji delsi(co se tyce budoucnosti) vedeni nez poslanci s vladou dohromady.uz aby byli volby, a doufam,ze nezustane kamen na kameni.at se ukazi jini,treba budou lepsi.horsi uz to nebude.
0 0
možnosti

Warner

28. 1. 2002 11:09
U nas taky
Ne v horizontu 2-3 let. Ale kdyby u nas podobnym stylem vladly CSSD a ODS jeste dalsich, dejme tomu, 15 let a schodky rozpoctu byly stale okolo 10%, jsme prave tam, kde ted Argentina. V prdeli.
0 0
možnosti

Radek

28. 1. 2002 11:02
I u nás?
Dokázal by někdo ve strucnosti popsat situaci v Argentině,proč k ni vůbec došlo a zda něco podobného nehrozí i nám,řekněme v horizontu 2-3let.
0 0
možnosti

Emil

28. 1. 2002 13:12
Re: I u nás?
Nevím, jestli vnesu do problému něco nového, ale podle sdělení v tisku jednou z příčin nynější situace v Argentině bylo rozhodnutí Argentiny spojit kurs pesa s kursem dolaru 1 : 1. Odpovědní činitelé si od tohoto kroku slibovali další upevnění argentinské měny. Stal se ale pravý opak. Argentínské zboží se pro svoji drahotu stalo neprodejné, začal se prohlubovat deficit platební bilance, který byl sanován dalšími půjčkami což vedlo nakonec k neschopnosti tyto dluhy splácet a Argentina nakonec vyhlásila státní bankrot. Více mi není známo.
0 0
možnosti