Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Školy a úplatky: brzda rozvoje

Z dosud největší studie, která srovnává schopnost států konkurovat ostatním, plyne pro Česko nelichotivé poznání - mezi ním a vyspělým světem zeje velká mezera. Česká republika vychází z tohoto souboje jen jako průměrná a se zeměmi EU, mezi něž míří, se srovnávat nemůže (s výjimkou Řecka). Prohrává však i v soutěži s Maďary, Estonci či Slovinci. Studii zpracovala Harvardova univerzita a davoské Světové ekonomické fórum. Vědci srovnávali země podle desítek kritérií.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Marwin

12. 2. 2002 16:50
Zachovat výlučnost. O to jde!
Protože v Čechách supluje titul z VŠ šlechtickej titul, nemůžem se divit jaká je po něm poptávka. A jak vlažnej je zájem dosavadních majitelů, zvýšit jeho dostupnost. Další věc ale je, o čem vlastně absolvence VŠ vypovídá. Často jenom o tom, jak dobrou paměť dotyčná osoba má, když se dokázala všechno navrčet, aniž si potom uměla ty data zařadit a propojit do něčeho, co člověka pozdvihuje - vzdělání.
0 0
možnosti

Milada

12. 2. 2002 9:08
Reakce
Milý Bohoušku, uvědomuji si, že člověk může mít jen takový názor, jak rozsáhlé jsou jeho znalosti z dané problematiky. Pokud se nebojíš vést skutečně fundovanou diskusi na téma "Úroveň vzdělanosti v Česku", zašli mi svoji e-mailovou adresu. Pošlu Ti pár stránek informací, které Ti snad pomohou udělat si jasno. P.S. I am good in English, too.
0 0
možnosti

Milada

11. 2. 2002 21:07
Lze uveřejnit každý nesmysl?
Tentokrát jste se uťali, milí přátelé. S měřením úrovně vzdělání v mezinárodním srovnání má svět problémy již léta a nevěřím, že jej američtí sociologové vyřešili. Jejich výsledky spíše vypovídají o naprosté neprofesionalitě zpracování studie, se kterou se, bohužel, rád pochlubí i kdekterý politik. Stačí k tomu zdravý selský rozum. Jestliže máme v populaci přibližně třetinu důchodců, třetinu lidí v produktivním věku nad 23 let (tedy ve věku, kdy je možné dosáhnout VŠ vzdělání) a třetinu lidí do 23 let, pak by všichni lidé nad 23 let museli mít ve Finsku vysokoškolské vzdělání. Už jste tam byli? Já ano. Co je potom, podle Vás, vážení v redakci, vysokoškolské vzdělání. A podle jakých atributů, jichž jsou, jak píšete, desítky, bylo vzdělání měřeno? Jistě by Vaši čtenáři - a já první mezi nimi - uvítali více informací o studii, ze které jste čerpali. Váš článek je nesmyslem na první pohled. Redaktor se musí nad tím, co napíše, zamyslet. Nebo lze skutečně uveřejnit zkreslené či lživé informace? A co Vám říká "národní hrdost"? Milada Benčajová Olomouc
0 0
možnosti

Pernik

12. 2. 2002 12:55
Re: Lze uveřejnit každý nesmysl?
V clanku je mirna nepresnost, 70% populace dvacetiletych studuje Vs skolu v soucasne dobe. V CR je to asi 20%, proto ten rozdil neni tak hrozivy. Vs absolventu je u nas 8%, ve Finsku asi 40% (drive tolik lidi na Vs nestudovalo, proto nizsi cisla). Je mnoho studiji, ktere dokladaji, ze i pres prumernost americkych strednich skol studium na Vs celkovou kvalifikaci americanu zvysi na konkurenceschopnou uroven. A to plati nejen o americe, ale o jakekoliv zemi. Pet let studia navic je zkratka znat. At se to komu libi, nebo ne.
0 0
možnosti

freinz

11. 2. 2002 20:00
Souhlas ...!
cesi smrdi korupci za kazdym rohem
0 0
možnosti

Pavel

11. 2. 2002 16:57
výtka autorce
Autorce článku bych chtěl adresovat výtku: když vybírám citáty různých lidí k tématu, měl bych je vybírat či uvádět tak, aby se vztahovaly k témuž. Pojem "vysokoškolsky vzdělaný člověk" použitý v textu buď nekoresponduje s pojmem "osoba s dokončeným úplným vysokoškolským vzděláním", nebo má Finsko jinou úroveň abysolventů VŠ. A taky jinou dobu studia - nedovedu si představit, že 70% finské populace studuje o čtyři až pět let déle než těch zbylých 30% se středním a základním vzděláním. A věřím tomu, že ten pán to takhle nemyslel, možná, že řekl nějaká další slova omezující výběr nebo že to vyplývalo z tématu, o kterém mluvit. Ten, kdo tyto věty vybral a jako informace položil vedle sebe a tím je začal poměřovat mezi sebou je autorka.
Jinak je to článek hezký, mapující stav a nezbývá než nad ním zaplakat, protože konkrétní rady neobsahuje.  Ale rozumnou alternativu zatím nevidím.
 
0 0
možnosti

Jan Novák Třebíč

11. 2. 2002 14:29
Výběrová řízení po česku
Pracuji v organizaci,která se asi omylem zúčastnila několika výběrových řízení na stavební státní zakázku, čí její projekt.Podali jsme cenovou nabídku a ještě několik dnů před rozhodnutím jsme se dozvěděli ,že to vyhraje jedna velká ostravská firma ,která je prý tajným sponzorem nějakého hulváta z české politiky (mezinárodně proslulého) ,a tak to taky bylo.Závěrem:kecání o sociální politice zastírá neprůhledné , zmanipulované , kšefty mafiánů.A co vy novináři ?Jste pokrytci.
0 0
možnosti

dejmal

11. 2. 2002 14:06
Jak to je
1) Americka vysoka se rovna nasi nastavbe ci vyssi stredni skole .
2) Tech jejich MSc nebo MBA neni zas tolik - odpovida to nasim procentu (statistiky UNICEF).
3) V 200 mil obyvatel mate vetsi procento pravdepodobnosti vyskyto genia nez v 15 mil (obdivuji nase hokejisty ).
4) Ve Finsku maji ucitele mnohem lepsi postaveni ve spolecnosti a i platove ohodnoceni (v Americe pouze na Univerzite, proto tam stoji zakladka a stredni skola za ...).
5) U nas plati pro misto asistenta va VS: jsi dost bohaty na to, aby jsi tu vyucoval? O schopnostech to neni.
6) Aplikovany vyzkum v podnicich neni - nemuzeme vyvijet nove produkty, technologie (vyzkum je u nas investice, nikoli naklady, jako jinde ve svete - USA, Finsko atd.; pro lidi: u nas nejprve zaplatite dan z prijmu a co zbyde, jde bud na dividendy (tantiemy) nabo to muzete dat na vyzkum ). Priklad: pro farmacutickou firmu se vyplati si zalozit vzykumnou pobocku v Americe, kde vydaje na vyzkum jsou naklady a pak ztratu uhradit - vydaje na pobocku jsou u nas uz naklady.
7) Urednici jsou uplatni vsude, je to jenom otazka ceny. V Americe mu musite dat tolik, aby se mu vyplatilo riskovat ztratu zamestnani, penze atd... U nas je mu celkem jedno, jestli ho vyhodi  - vzdyt lepe placene zamestnani najde vsude. Tudiz je vyrazne levnejsi  nez americky.
8) A jeste detail: na americkych universitach pracuje ve vyzkumu cca 60-70% cizincu (prevazne Indu, Pakistancu a Cinanu - i kdyz byvaly vychodni blok nema taky spatne zastoupeni).
Ze by chyba byla taky jinde, nez jen v dosazenem vzdelani (jestli v tom vubec je?)?
 
0 0
možnosti

Dave

11. 2. 2002 13:57
Ja mam jine zkusenosti
Bydlim na koleji se studenty z ruznych zemi sveta a mam pocit, ze to zase takovi geniove nejsou. Zvlaste pak Americane nejsou zrovna myslitele a vzory pracovisti.
Mozna by neskodilo trochu soudnosti ve zpravodajstvi iDNES.
0 0
možnosti

Ice Vatanen

11. 2. 2002 13:30
70%
To se mi tedy opravdu líbí, v Čechách je nízká vzdělanost, na západě má vysokou školu až 70% lidí. To je pravda, v USA, může mít vysokou školu, kdo chce, co je to tedy za ubožáky, ti kteří ji nemají a další věc, úroveň vysokých škol, tak aby je mnělo 70% lidí, musí být asi skutečně vysoká. A jestli je skutečně na takové výši, tak toho západ moc nepředved. Tento průzkum, vlastně ukazuje pouze dvě věci, buď má na západě diplom skutečně 70% lidí a průměrná délka života je 300 let, nebo ho má také 70% lidí a úroveň se rovná našim školám střednim, což pokud nejste právě zrovna na Harvardu, je pravda. Jestliže se dá porovnávat úroveň podle počtu titulů, je to jako porovnávat kvalitu výrobků, né podle něj samotného, ale podle toho, co je napsáno na papíře, což skutečně jde, obzvláště v USA. Osobně sice zastávam, aby mohli vysoké školy příjmout více lidí, ale né na úkor kvality, a na tom krásném západě zas příliš chytrých lidí nevidim, pokud někdo není lékař ze Sorbony, nebo právník z Harvardu, jenže lékař nebo právník z UK, taky rozhodně neni nějaký blbec.
0 0
možnosti

Bubák

11. 2. 2002 12:24
Řešením není kvantita.
Hlavně se musí zvýšit kvalita škol, ne počet přijatých studentů. Vysoká škola bohužel nikdy nemůže být pro 70 % obyvatelstva, pokud si má udržet určitou úroveň. Takové množství obyvatelstva přece nemůže mít srovnatelné schopnosti aby dosáhlo stejného vzdělání.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

Více než polovina britských dětí pod třináct let pila alkohol, zjistila studie

25. dubna 2024  16:19

Více než třetina britských chlapců a dívek v letech mezi 11 a 13 lety má zkušenosti s konzumací...

Dobré zprávy ze Španělska. Olivy se dočkaly vláhy, olej by mohl zlevnit

25. dubna 2024  14:19

Sucho a neúroda vyhnaly loni ceny olivového oleje na rekordní úrovně. Ve Španělsku, které je jeho...

Česko díky členství v EU zbohatlo. Poláci z něj ale vytěžili víc, říká analýza

25. dubna 2024  11:38

Za dvacet let od vstupu Česka do EU se podařilo zvýšit životní úroveň vyjádřenou v HDP na obyvatele...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!