Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Proč jsou Finové nejúspěšnější?

Mobilní telefony Nokia jsou nejúspěšnější na světě. Nokia vévodí finské ekonomice. A nejen díky ní je Finsko už druhým rokem nejlépe z celého světa schopné konkurovat ostatním. Úspěchy Finska a Nokie mají společné rysy. Špičkové vzdělání, velké investice do výzkumu a naprostá otevřenost - právě to dělá z obou světové jedničky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

ndavid

14. 2. 2002 11:36
My máme zase dobrý pivo
A předsedu vlády, který chlastá. Jsme jedničky v konzumaci piva. Pivo je náš potencionálně dobrý vývozní artikl. Všechny naučíme chlastat český pivo a becherovku a budeme nejbohatší.
0 0
možnosti

Daňový soumar

14. 2. 2002 10:36
Neobjevili Ameriku
Dělat to, co ostatní neumí, investovat do vzdělání, neustále se zdokonalovat a vzdělávat, podporovat vynalézavost - recept starý asi 10.000 let. Jen politici ve své ješitné genialitě (nebo geniální ješitnosti?) vymýšlejí jeden nesmysl za druhým a nemůžou pochopit, proč neprosperujou třeba hutě, když před 120 lety to byl takovej trhák... Finové mají osvícenou vládu, protože jako jedna z mála používá při vládnutí mozek. Přeju jim, ať jim to ještě dlouho vydrží. Jen na snížení nezaměstnanosti musí snížit daně. Jinak bohužel.
0 0
možnosti

dan

14. 2. 2002 9:17
společenské klima
Jen jeden postřeh - severské země mají úplně jiné společenské klima, společnost je daleko homogennější i v tom smyslu, že nevidíte okázalé bohatství. Jakoby životní hodnoty byly úplně jiné než naleštěné auto a velký bazén na zahradě. Je to popření smyslu českých ekonomických reforem let devadesátých, založených na představě že trh zařídí vše, protože lidé chtějí blahobyt. Možná, že dost velká část lidí nechce blahobyt, ale společnost vzdělanou, pečující o památky, knihovny, važící si kulturních hodnot a vzdělanosti, s dobře fungující veřejnou dopravou. V Čechách se jako alternativa k tržní ekonomice uvažovala jen ekonomika s masivnější finanční podporou jednotlivců jako sociální dávky, penze. Veřejný sektor všechny vlády zanedbávaly, což vede k rozpadu jakési společenské koheze. Šance, jež zde byla počátkem devadesátých let, byla promarněna. A myslím, že nikdo už nemůže popřít, že to má negativní dopad i na ekonomiku samotnou, byť v delším časovém horizontu. Jak z toho ven? Já se začal učit finsky. To je skutečná "výzva intelektu".  
0 0
možnosti

volič

14. 2. 2002 9:14
Inspirace do voleb
Dobrá inspirace pro naše strany a voliče před volbami: kdo prosazuje otevřený systém a kdo klientismus nejhrubšího zrna, kdo klade důraz na vzděláni a výzkum a je opravdu připraven v tom něco změnit tak, aby to fungovalo (třeba se školným) atd. Mam obavy, ze česká sociální demokracie to není.
0 0
možnosti

14. 2. 2002 4:09
0 0
možnosti

Jana

14. 2. 2002 2:13
Poučení pro nás
Hezký článek a poučný v souvislosti s včerejším rozhodnutím poslanecké sněmovny o školném na vysokých školách. Při rozhodování o školství nejde o rezort školství jako takový. Jde o to, jak rychle se vrátíme tam, kam jsme kdysi patřili: mezi ekonomicky vyspělé země. Do konce 40. let jsme byli v první desítce. Ale doba se změnila a dnes je cesta mezi nejvyspělejší země možná jen s velmi vzdělanou populací, z níž přinejmenším nezanedbatelná část musí mít opravdu špičkově kvalitní vzdělání. Finové si to uvědomili. U nás dnes ale lze špičkové vysokoškolské vzdělání získat jen při mimořádné osobní aktivitě a ještě v kombinaci se školami v zahraničí. Vysoké školství zadarmo opustila už většina světa a zbytek je opouští. Proč? Vysoké školy zadarmo vedou k tomu, že nakonec NIKDO, ani ti nejchytřejší a nejnadanější, nedostane na takové vysoké škole opravdu kvalitní vzdělání, a navíc si státní rozpočet může dovolit financovat jen relativně malou skupinu mladých. Školy, za které se neplatí, motivují studenty méně než ty, kde se musí platit. Školy, které musí zcela spoléhat na státní rozpočet, nemají peníze na opravdu dobré profesory, na potřebné vybavení, na podporu výzkumu (a to je pro dobrou univerzitu životně důležité), a dokoce ani na to, aby mohly přijmout tolik studentů, kolik by si to zasloužilo. Jistě, pro sociálně slabé ale nadané studenty musí existovat stipendia a může jich být hodně, aby se dostalo na mnoho studentů. A v zemi musí dobře fungovat trh práce, který zajistí, že nejschopnější se uplatní nejlépe a nejméně schopní nejhůře. Bez ohledu na peněženku rodičů. Musí existovat půjčky na školné a možnost opravdu je pak ze svého platu splatit. My takový trh práce zatím nemáme, ale to je jen jiná stránka stejného problému: nemůžeme se mít všichni stejně dobře bez ohledu na práci a schopnosti a přitom věřit, že tak to za chvíli dotáhneme na Německo. Nebo na Finsko. Až si na to vyděláme, pak můžeme více pomáhat těm, kteří jsou z jakéhokoliv důvodu znevýhodnění.
0 0
možnosti

Zdena

14. 2. 2002 4:14
Pouceni to jiste je, ale ...
ve Finsku se za skoly neplati.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Ruské tankery mohou způsobit ekologickou katastrofu, varuje švédský ministr

18. dubna 2024

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström varuje před ekologickou katastrofou, ke které by mohlo...

Google propustil 28 zaměstnanců, kteří stávkovali kvůli smlouvě s Izraelem

18. dubna 2024  19:30

Společnost Google propustila 28 zaměstnanců, kteří protestovali proti smlouvě, kterou firma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!