Diskuze

Unie dala uchazečům nůž na krk

Šance desítky kandidátských zemí na dohodu lepších finančních podmínek vstupu do unie značně klesly. Jednat se bude, ale jen o tom, co chce EU. Ta dala jasně najevo, že o většině svých návrhů prostě jednat nebude, i když by to uchazeči chtěli. Unie tvrdí, že na říjnovém summitu v Bruselu určila jasné meze, za něž nemíní jít ani o krok.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Petr

19. 11. 2002 20:50
Evropská unie je socialismus hrubšího zrna.
Doporučuji na toto téma poměrně fundovaný materiál na stránkách http://www.vpb.cz" target="_blank" rel="nofollow">http://www.vpb.cz v sekci komentáře. Materiál se jmenuje Vstup České republiky do EU - klady a zápory a VPB ho publikovala již na jaře. Tehdy se ale většina lidí ještě smála a vstupu do EU nevěnovala pozornost.
0 0
možnosti

Rudý zvon

19. 11. 2002 15:20
Negativa vstupu do EU
  1. Ceny potravin a služeb se postupně vyrovnají, přinejmenším sblíží na celém území unie. (V ČR, řekněme, do 1 roku po vstupu.) Nevyrovnají se ovšem mzdy v jednotlivých zemích. Je nereálné domnívat se, že růst cenové hladiny bude vyvažovat růst mezd ve stejném poměru, ve všech profesích a u starobních důchodců. Daňové zatížení ČR je jedno z nejvyšších v Evropě. Nutno zdůraznit, že zákon nedefinuje pojem daň. Z tohoto důvodu musí být do této kategorie zahrnuty veškeré odvody poplatníků, (např. daň ze mzdy, platby na sociální a zdravotní pojištění, DPH, spotřební daně, daň z pozemků a nemovitostí, daň z převodu nemovitostí, atd.) jež jsou státem vymáhány na základě platných zákonů, či nařízení. Daňovou zátěž nelze chápat pouze jako daň z příjmů, jak je mnohdy mylně interpretováno, navíc systém přímých a nepřímých daní tedy mnohdy způsobuje dvojí, či víceré zdanění. Co se týče daní z mezd - na jedné straně rostou mzdy důsledkem tlaku odborů o alespoň inflační znehodnocení, na druhé straně je veřejné tajemství, že daně vlivem progrese neustále rostou, a navíc jsou před poplatníkem skryty odvody zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění plynoucí z jeho hrubé mzdy. V následujícím období zcela jistě podraží potraviny, bydlení, nemovitosti, výrobky z ropy, služby, zkrátka drtivá většina zboží a služeb, které jsou dnes ve skupině s 5% DPH. (Přejdou do nově vytvářené skupiny asi okolo 17% DPH.) Obzvláště ceny paliv a energií, které se promítají do všech oborů ovlivní růst cenové hladiny všeobecně. Občané malé ČR, hojně navštěvované občany Německa a Rakouska, nejsou chráněni před skokovým zvýšením cen, kterou zcela jistě budou chtít realizovat místní obchodníci s ohledem na tržní principy nabídky a poptávky.
  2. Čeští pracovníci budou mít alespoň v prvních několika letech ztížené a nerovné podmínky na pracovním trhu EU. Všeobecná migrace pracovních sil povede v horizontu 50 let k sjednocení jazykové komunikace a ztrátě národní identity zejména malých států.
  3. České zemědělství bude v prvních letech nekonkurenceschopné, důsledkem nesrovnatelně vyšších dotací zahraniční konkurence. Z tohoto důvodu hrozí části zemědělské výroby likvidace, násilně regulována výroba, zaplavení našeho trhu cizími výrobky a nezaměstnanost v zemědělství. Navíc je zde diktát EU - co a v jakém množství pěstovat či vyrábět, což jistě odporuje tržním principům a brání hospodářské soutěži. EU již jasně řekla, že do našeho zemědělství půjde v prvních letech 25% dotací, které dostávají farmáři dnešní EU. Vláda ČR tvrdí že na dorovnání bude možné využít jiných fondů EU, nicméně již se zabývá kompenzacemi, které  půjdou zemědělcům ze státního rozpočtu. Stane – li se tak, musejí být tyto platby z hlediska nákladovosti zahrnuty do bilance našich příspěvků plynoucí do EU. V tomto případě můžeme skutečně více přispívat než dostávat.
  4. Hrozí ztráta suverenity v oblastech ekonomika, zákonodárství, zahraniční politika atd. Politické struktury EU se zdají být zkostnatělé a celý aparát pomalý a příliš byrokratický. Navíc ani evropští politici nemají jasno jak bude evropská unie fungovat. Půjde o okamžité převedení většiny pravomocí na centrální orgány (ztráta státní a národní suverenity) a nebo půjde o postupný proces, kdy k vybudování federativního evropského superstátu dojde v horizontu např. 50 - 100 let? Ztrátu národní identity a kultury by měli řešit až naši potomci, kteří budou se sjednocenou Evropou sžití lépe než my. Pro většinu občanů ČR je dnes postupný zánik mateřského jazyka a národní identity nepřijatelný. V EU přežijí pouze jazyky jako je němčina, angličtina, francouzština a španělština. Jelikož se ostatní jazyky budou používat míň a míň, časem zaniknou docela. Příkladem mohou být Lužičtí Srbové, kteří na území bývalé NDR splynuli s německým obyvatelstvem.
  5. Je možné, že ČR bude v prvních letech přispívat více, než bude dostávat. Což je podmíněno kvalitními investičními projekty a také již zmíněným faktem - zemědělskými dotacemi.
  6. Není vyřešeno možné vystoupení z EU např. na základě referenda, stejně jako způsob ovlivňování věcí veřejných. (Možnost vyjádření vůle občana neexistuje ani v dnešní ČR, jinak by byl zcela jistě zrušen senát a znovu zaveden trest smrti, natož v budoucí EU.)
  7. Dohodou v Nice došl o k vypuštění veta pro malé státy. Tzn., že nebudou mít možnost cokoli ovlivnit a stanou se tak vazaly velkých států Německa, Francie, Itálie a Španělska, které budou mít více hlasů v parlamentu EU a tím pádem možnost přehlasovat většinu rozlohově malých států.
  8. Evropské normy, konkurence, globalizace, nedostatek kapitálu způsobí zánik mnoha podniků, což povede k vysoké nezaměstnanosti v průmyslové oblasti a dopravě.
  9. Hrozba žalob sudetských němců o navrácení konfiskovaného majetku u evropského soudu v době, kdy zákony EU budou nadřazeny zákonům ČR.
  10. ČR je v dnešní podobě výrazně ateistická. Historie i současnost ukazuje, že většina válek a krveprolití je důsledkem náboženské nesnášenlivosti, lačností náboženských fanatiků po majetku a touze ovládat masy. Dnešní svět je střetem kultur, postavených na zcela odlišných hodnotách. Na jedné straně euroatlantické a americké a na druhé blízkovýchodní a jihoasijské. Jsme připravení na agresivní typy náboženství jako je islám v ČR??? (Situace v Kosovu, kde během desítek let albánské muslimské obyvatelstvo vysokou porodností přečíslilo původní obyvatelé, hovoří za vše.)
0 0
možnosti

thomas2

19. 11. 2002 13:14
DO EU NE
Od pocatku se nam vstepovalo do hlav, ze EU nas prijme za ucelem rozvoje stredni a vychodni evropy. Cesko pry na tom vydela, budeme brat "supr prispevky". Ted jsem presvedcen jen o tom, ze unie chce drobne zivnostniky zlikvidovat. Velke podniky se udrzi a pokud budou mit problem, pomuze jim stat (vlastne danovy popl.) Vite kde budou nasi zemedelci za 7 let kdy teprve dosahnou plnych dotaci (odpovidat snad nemusim) kde budou autodopravci, kterym budou v rakousku a nemecku nastoleny horsi podminky nez stavajicim clenum EU (opet nemusim odpovidat). To ze nam EU (respektive Nemecko a Rakousko) odpocatku odepre jedno ze zakladnich prav a to pohybu pracovnich sil, tak se na me nezlobte. Verim, ze p. Telicka je dosti zkusenej vyjednavac a urcite ma skvely vysledky, ktere nam muze zavidet kdejaka z kandidatskych zemi. Ale ruku na srdce JE TO TA UNIE, kterou jsme si vysneli pred deseti roky? BUDU PROTI EU
0 0
možnosti

Petr

19. 11. 2002 13:07
Hmmm... Asi me rozcupujete... :-)
...ale ja jsem pro vstup do EU. Podle meho nazoru, kdo se o sebe dovede postarat, ten se o sebe dovede postarat za jakychkoliv okolnosti. No a protoze se o sebe dokazu postarat sam, vstupem do EU se mi pouze otevre vetsi prostor pro vlastni rozvoj.
Samozrejme, ze podminky nejsou pro nas stejne jako pro stavajici cleny EU - ostatne, jen velmi naivni clovek by cekal neco takoveho - EU jako klub ekonomicky bohatych zemi si muze stanovit a take stanovuje podminky, za kterych mezi sebe prijme ostatni. To je pravo jakehokoliv klubu. Nemusime do nej vstoupit, pokud se vetsina obcanu rozhodne, ze za nabizenych podminek se nam to nevyplati. Ale pro mne osobne stale vyhody prevazuji nad nevyhodami, a proto budu hlasovat ANO.
0 0
možnosti

lurtz

19. 11. 2002 14:03
Re: Hmmm... Asi me rozcupujete... :-)
Rozhodne nemam v umyslu Te presvedcovat o hlasovani. Ja rovnez bych rad dal svuj hlas PRO, ale nejsem, jako Ty, tak kratkozreky sobec, abych nevedel, ze zemedelstvi neni mozne udrzet bez podpory. A to takove, aby zemedelske produkty byly konkurenceschopne. To je duvod, proc za stavajich podminek budu PROTI dokud nedojde k narovnani podminek. I kdyby to znamenalo, ze do EU pujdeme o nekolik let pozdeji. Treba az si da EU sve zemedelstvi dohromady a nebude to mastodont. Dukazem, ze pro CR jsou stavajici podminky v zemedelstvi znacnym problemem je, ze Spidla jede okamzite po poslednim prohlaseni do Bruselu.
Nyni je to uz opravdu o tom, ze co si nyni nevyjdname, na to pozdeji treba i dojedeme.
Z toho jak pises, bych rekl, ze jsi mozna podnikatel. Tak bych to prirovnal k tomu, ze kdyz dva rovnopravne ekonomicke subjekty uzaviraji smlouvu, tak si taky nedovoli navzajem se vydirat zpusobem jakym to nyni cini EU !
Muj nazor je: Podminky vstupu do EU maji byt strednedobe (horizont par let) rovnopravne. Nikoliv vyderacsky pristup, ktery EU uplatnuje!
 
0 0
možnosti

PKK

19. 11. 2002 12:54
NEVSTUPOVAT !!!
Jsem zásadně proti vstupu do EU!!! Je to jen další RVHP !!!
0 0
možnosti

lurtz

19. 11. 2002 10:39
Blizi se rozhodovani o nasi budouci zivotni realite ...
Pred dvema dny jsem psal komentar ke dni vstupu do EU. Byl jsem napaden, ze nevazim spravne mezi ANO a NE v komentari pro pripravovane referendum. Uplynul jeden den a potvrdilo se, jak je to vlastne s nasim vstupem do EU. Dle meho se jedna o vyderacsky ton ze strany EU, ktery nehodlam v referendu akceptovat svym ANO, ale zasadne svym NE, pokud se tento ton nezmeni! Tento ton neakceptuji ani jako soucast vyjednavani o podminkach! Pro me je neakceptovatelne, ze z financnich duvodu bude vstup do EU realne znamenat ve strednedobem horizontu likvidaci zemedelstvi, a budu se opakovat, a hlavne pouze podporu pro nekonkurenceschopne zemedelstvi zapadoevropskych zemi, ktere nejsou schopny v ramci EU zemedelstvi reformovat!!! A kandidatske zeme maji po svem vstupu zemedelstvi clenskych zemi dotovat. Opet opakuji: Danone ma hnusny jogurty a vubec o ne za techto podminek nestojim.
Pravda trocha sarkasmu na konec, ale v soucasnosti jsem zasadne proti vstupu do EU, pokud nedojde k vyjednani realnych podminek pro ceskou zemedelskou politiku v EU. Dodavam, ze jsem z mesta a zemedelstvi se me dotyka, kdyz kupuju kus zvance. Ale jsem Cech a zemedelstvi je soucasti Ceskeho statu a jeho identity.
0 0
možnosti

Růža

19. 11. 2002 11:16
Re: Blizi se rozhodovani o nasi budouci zivotni realite ...
Trochu to zbagatelizuji a postavím pro někoho možná tvrdě: EU využívá faktu, že postkomunistické země pošilhávají po západě s vidinou "lepšiho" života (mají tam spoustu věcí, všichni mají auto, cestují, ... no prostě to pozlátko; negativa se nějak ztratí) a nabízí spolupráci a později vstup. Jenže na pozadí není nic jiného, než rozšíření svého přespaného trhu, trhu pro své gigantní společnosti. Nebo si snad někdo myslí, že to dělají z lásky k sousedním národům ? A setsakra si hlídají, abychom jim nepřerostli přes hlavu. Postupně zlikvidujou sposty národních jedinečností ... A k tomu DANONE: opravdu nic moc. Pravý jogurt se dělá v J.Hradci a paradoxně zrovna Němci jsou celý nešťastní, když ho u nás nemohou sehnat.
0 0
možnosti

Krekman

19. 11. 2002 10:09
ne
NEVSTUPOVAT DO EU, to je co sem chtěl říct
0 0
možnosti

ppetr

19. 11. 2002 9:48
EU
jeste ani nevim jestli jsem pro nebo proti vstupu,ale ta socialisticka Evropa se mi prestava libit.vsechno by chteli prerozdelovat stejne jako komunisti.je to jenom cesta do pekel,kdy uz to v ty Evrope konecne pochopi taky.uz i ten Spidla prisel na to,ze ty vsechny davky a systemy prerozdelovani jsou k nicemu a akorat se ZNEUZIVAJI.
0 0
možnosti

Věra

10. 2. 2003 8:19
Re: EU
Máš docela pravdu, ale ono to bude za chvíli na celém SVĚTĚ. Říká se tomu GLOBALIZACE a lidé o tom málo vědí. Ti, co to vědí, pořádají demonstrace proti ní. Např. samotní NĚMCI.... Přečti si o ní knihu od Martina Herzána, pokud ji seženeš, byla stažena a zakázana. Jmenuje se tuším GLOBALIZACE... Nic proti tomu nikdo nezmůže, protože je to tažení proti normálním lidem. Velmoc, která uchopí celosvětově moc (USA nebo Rusko), chtějí společnost rozdělit na VELMI BOHATÉ a - velice nuzné, kteří budou pro ně pracovat téměř zadarmo, takže to jenom v kostce... Měj se pěkně a pěkný den. V
0 0
možnosti

Stealth

19. 11. 2002 8:47
Každý den, každou hodinu
se stále více a více přesvědčuji, že jedinou možnosti pro zachování ČR je NE vstupu do EU. Nechci být otrokem v kolonii bez jakýchkoliv práv, ale se všemi povinnostmi. Ale upřímě řečeno, nevěřím v odmítnutí, protože masáž v médiích bude velká a pokud by došlo v referendu k odmítnutí vstupu, pak věřím, že bude současnou vládní garniturou zfalšováno. Vidina zlatých koryt v Bruselu bude příliš blýskavá.
0 0
možnosti

Tony

19. 11. 2002 10:07
Re: Každý den, každou hodinu
Ja taky citim, ze unii NE a zdaleka nejsem sam. A je jasne, ze nejaka medialni masaz bude, ale na druhou stranu, ta jednani jsou sama o sobe ovlivnujici, ale bohuzel ne pro jednodussi lidi, ti veri  spis slibum.
0 0
možnosti

Majitel jiné planety

18. 11. 2002 17:12
Pružnost
Ještě, že se Unie tak pevně drží svých stanovisek a jde nám takl příkladem... viz:
Unie se však snažila předejít dojmu, že její návrhy jsou jakýsi diktát uchazečům. "Je to nabídka k jednání. Na obou stranách musí být pružnost. Toto je férový výchozí bod," uvedl Prodi. Pro tato jednání si unie zřejmě vytváří manévrovací prostor. Předáci unie totiž snížili komisí navrženou sumu na rozvoj infrastruktury o 2,5 miliardy eur. Nyní lze jednat o použití této částky pro jiné účely.
0 0
možnosti

venomak

18. 11. 2002 18:17
Re: Pružnost
poslední dobou přemýšlím o hlasování proti vstupu ČR do EU. Několik lidí z EU mi řeklo že dnes by hlasovali proti, systém dotací, kvót pokřivuje ekonomiku docela netržním směrem...
0 0
možnosti