Diskuze

Začíná hra o státní zakázky

Nový zákon, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, má zamezit obcházení pravidel státních úřadů při zadávání veřejných zakázek. Zákon by měla projednat vláda během několika týdnů. Pokud se v navrhované podobě dočká schválení, vláda by už neměla mít možnost zadávat miliardové zakázky přímo konkrétní firmě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Neználek

22. 4. 2003 18:56
Čím víc byrokracie, tím víc korupce.
Už vidím, jak nějaký zákon zamezí korupci!
0 0
možnosti

Kacíř

22. 4. 2003 2:10
He?
Že by náčelník Velký pupek řekl, že okrádání řadových členů kmene už nebude probíhat tak okatě dle množství bizoních kůží naskládaných před náčelníkovým týpý? No nevím, ale bojovník Daňový soumar mi při poslední velké radě řekl, že jediné, co hodlá při nejbližší příležitosti pro přežití kmene udělat je to, že Velkého pupka velmi kvalitně podřízne. (Ctihodný poplatník promine poněkud syrovější slovník řadového bojovníka Daňového soumara...)  
0 0
možnosti

karel

21. 4. 2003 13:37
Stát je zkorumpovaný
Naše firma se zúčastnila několikolika výběrových řížení na státní zakázky nebo městské zakazky nikdy nevyhrála avětšinou se přdem dozvěděla v předstihu kdo vyhraje.Fima nemá známosti v politickém zákulisí kde se to vše domlouvá.Nejvíce mi ale vadí to že tyto zakázky jsou nekolikanásobně předražené,což umožňují zmanipulovaná výběrová řízení.Kdyby v tomto ykorumpovaném státě se mělo cenu odvolat tak bych to naše firma udělala,ale při přidělování státních zakázek se porušují úplně všechny pravidla které existují.Na severní moravě nejčastěji vyhrává zakázky Firma TCHAS.Chce se mi zvracet. 
0 0
možnosti

oberan

20. 4. 2003 22:16
Trocha nepřesností a názor ...
, Vláda již přibližně od roku 2002 NEMŮŽE zadávat veřejné zakázky přímo, což jí umožňoval jeden odstavec v § 50 zákona zadávaní veřejných zakázek. Sama vláda tehdy předložila pozměňující úpravu zákona, kterou se této možnosti zbavila. Už tehdy byla hlavním důvodem k tomuto kroku slučitelnost s legislativou EU. Nový zákon o zadávaní veřejných zakázek, který nyní předkládá Ministerstvo pro místní rozvoj skutečně stojí za pozornost novinářů. Zejména, protože tento zákon pokud bude přijat docela dost zásadně a zcela kompletně mění dosavadní způsob zadávání veřejných zakázek (zavedený od roku 1994). Při projednávání nového zákona o zadávání veřejných zakázek bude jistě boj o finanční limity, kterými se určuje způsob průběhu výběrového řízení z několika zákonem nadefinovaných. Při jisté hranici bude muset zadavatel VZ zveřejňovat investiční záměr po celé Evropské unii ! Dále zákon velice podrobně oproti stávajícímu vymezuje oblasti, ve kterých se nebudou muset pořádat výběrová řízení a naopak. Nový zákon rovněž přináší řadu další administrativy pro zadavatele i zájemce o veřejné zakázky. Toto jsou myslím témata, kterými by se novináři měli zabývat. Mimochodem již v minulém roce byla jedna z verzí nového zákona o zadávání veřejných zakázek projednávána v parlamentu a neprošla mj. z důvodu mnoha chyb v textu zákona. Tehdy v parlamentu i několikrát padl názor, že stávající zákon je slučitelný s normou EU a zavádět zcela nový zákon je spíše neefektivní. K pokutám ve výši 30% (respektive přesněji …až 30%) z objemu zakázky uvedu to, že je skutečně přehnaná, ale bude pro zadavatele strašákem, který přinese jejich zájem o pochopení zákona. Nicméně si myslím, že zadavatelé VZ vzhledem k interní hierarchii a kontroly vědomě nechtějí zákon porušovat a děje se tak spíše z důvodu nejednoznačnosti zákona a nekompatibility zákona se všemi druhy zakázek.
0 0
možnosti

Komorous

19. 4. 2003 10:15
pochyby
...potíž je však v tom, jestli těch třicet procent bude, při selhání úředníka, platit stát (my) nebo osoba(y), které chybu způsobily.
0 0
možnosti