Diskuze

Špidla: Šance reformy prověří už rozpočet

Prubířským kamenem vlády, která svou budoucnost spojuje s reformou veřejných financí, se stane už podzimní jednání o státním rozpočtu. Podle premiéra Špidly je vláda odhodlána neustupovat a celou reformu prosadit v té podobě, v jaké ji přijala. Sám dává reformě velkou naději na úspěch.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

KOLBABA

3. 7. 2003 9:32
JDE TO TU VŠECHNO DO ....
VYŠŠÍ DANĚ, UTLOUKÁNÍ DROBNÉHO PODNIKÁNÍ, ŠPATNÉ PODMÍNKY PRO VSTUP DO EU, ZADLUŽENÁ STÁTNÍ KASA, SOCIÁLNÍ DÁVKY PRO NEMAKAČENKY (A NE PRO POTŘEBNÉ). STYDÍM SE ZA TY, CO STÁT VEDOU. DOUFÁM ŽE ŠANCE TAKOVÉ REFORMY = 0. NEJLEPŠÍ BUDE ZMIZET ZA PRACÍ VEN. MAKAT NA TY, CO VYHAZUJÍ PENÍZE ZBŮHDARMA SE MI NECHCE.
0 0
možnosti

pavel

27. 6. 2003 1:40
www.danova-svoboda.cz
jo nevyplati se cokoliv delat
vite proc v eu podnika daleko mensi procento lidi nezli v usa?
http://www.libinst.cz" target="_blank" rel="nofollow">http://www.libinst.cz
balim zivnostak - to se nevyplati oficialne si neco privydelat !!!
 
pavel
0 0
možnosti

kodl

24. 6. 2003 11:40
Zrada US-DEU
0 0
možnosti

Zlata

24. 6. 2003 9:03
Špidla a Škromach vyvolávají nesnášenlivost mezi OSVČ a zaměstnanci!
Předem bych chtěla podotknout, že se domnívám, že pan Špidla a Škromach svými tvrzeními o odvodech OSVČ vyvolávají nesnášenlivost k OSVČ mezi zaměstnanci a navádí tak k jejich šikanování. Každý má možnost být OSVČ, tedy nemusí být nikdo zaměstnancem, pakliže nechce! Zvrácenost myšlení a tvrzení pana Špidly a Škromacha mne velmi děsí, protože toto tvrzení není pravdivé a je jenom škoda, že jsou chráněni poslaneckou imunitou.
 
Vážení poslanci a poslankyně, vládo,
dovoluji si Vás v souvislosti s připravovanými ekonomickými opatřeními  upozornit na chybný náhled na výši vyměřovacího základu pro sociální zabezpečení u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), nebo, jak  uvádí ministr financí, práce a sociálních a další, podnikatelů. Tato chyba má  základ ve falešné lidské závisti a zejména ve zkratkovitém úsudku, který, jak  známo, postrádá logiku a zejména selský rozum.
Pro důkaz mého tvrzení stačí základní školní vzdělání, tužka a papír. Porovnejte: Vezměme zaměstnance i OSVČ, kteří oba shodně dosáhnou příjmu 16.800,- Kč měsíčně. 1) Zaměstnanec. 29,6% vyměřovacího základu, jímž je hrubá mzda je 4.973,-Kč Zaměstnanec ovšem platí pouze 6,9% (6,5% důchodové pojištění a 0,4% státní politika zaměstnanosti.). Tedy 1.160,-Kč Závěr: Za 1.160,- Kč, o které bude mít ve výplatním sáčku méně, mu bude v budoucnu vypočítán důchod z vyměřovacího základu 16.800,-Kč., tedy důchod okolo 8.000,-Kč (při průměrné době zaměstnání 18-62 roků věku. 2) OSVČ Příjem stejný (Příjmy-výdaje) 16.800,-Kč/měsíc. vyměřovací základ: 35% z 16.800=5.880,-Kč 29,6% vyměřovacího základu: 29,6% z 5880=1.741,-Kč. Závěr: Za 1.741,-Kč, které měsíčně zaplatí do pokladny SSZ, mu bude v budoucnu vypočítáván důchod z vyměřovacího základu 5.880,-Kč, tedy okolo 2.900,-Kč měsíčního důchodu. Argument, že za zaměstnance je nutno počítat celou sumu, je nutno brát s rezervou. 2/3 platí zaměstnavatel, tedy opět OSVČ, pokud někoho zaměstná. Ještě se Vám zdá, že OSVČ platí málo a že by se to mělo změnit? Divíte se, že drobní "podnikatelé" tuto daňovou tvrdost všelijakými fígly obcházejí? Divíte se, že se drobné podnikání nerozvíjí tak, jak by bylo žádoucí? Že OSVČ nikoho nezaměstnávají, živí se tzv. "na vlastní pěst", pouze s rodinnými příslušníky? Opravdu si myslí ministři, že zvýšením vyměřovacího základu a zavedením povinné minimální daně prospějí státu? Myslí si ministři, že OSVČ, kteří se tak živí proto, že selhala sociální úloha státu a státní politika zaměstnanosti je neúčinná (třeba proto, že po 32 letech poctivé práce obdrželi ve svých 52 letech výpověď), unesou i tuto zátěž? Chyba spočívá i v nesprávném odhadu, co zvýšení tohoto vyměřovacího základu přinese do státní pokladny. Zdá se, že současná vláda, ale ani státní úředníci dosud nepochopili ekonomický úskok pana profesora Klause, který se mu před časem podařil při jednání s tehdejším představitelem svazu podnikatelů panem Baránkem.
Jak známo, při zavedení nového daňového systému, který vypracoval pan Klaus a který vstoupil v platnost 1.1.1993, zavládlo zděšení v kruzích podnikatelů (tehdy ještě drobných - ti svého nerozumného nápadu podnikat již ve značné míře zanechali a dodnes splácí dluhy). Zděšení vyplývalo z neúměrného daňového zatížení, zejména z hrozivé výše pojistného na sociální zabezpečení u těchto osob samostatně výdělečně činných. Pro ilustraci: Původní návrh zněl: 36% z 45% rozdílu mezi příjmy a výdaji. Tato suma se jevila jako zdrcující. Spolu se zdravotním pojištěním, nájemným (ti, co vlastní nemovitosti, sami nepodnikají - pouze pronajímají, ale to je jiná kapitola) a výslednými daněmi (silniční, z příjmů, a další) byla tato výše skutečně vražedná. Zejména proto, že OSVČ platí celou sumu sama, kdežto zaměstnanec platí pouze 1/3 této částky. 2/3 za něho platí zaměstnavatel, tedy opět OSVČ, jestliže někoho zaměstná. To likviduje poctivé podnikání tohoto stylu dodnes. Baránek tehdy vyvolal jednání s vládou (pan profesor) a žádal snížení tohoto pojistného. Pan profesor vyslechl, pokýval hlavou a přerušil jednání. Doma popřemýšlel a na příští schůzce zaskočil nabroušeného Baránka řešením: Budete platit pojistné ve stejné výši, ale z nižšího základu, tedy z 35% rozdílu mezi příjmy a výdaji. Baránkovi zašrotila v hlavě kalkulačka a nemohl uvěřit. Vyšla mu částka, o níž ani nedoufal, že dosáhne a okamžitě souhlasil. V podnikatelské euforii si neuvědomil geniální úskok pana profesora. Nižší základ znamená také nižší důchod. Pan profesor poskytl podnikatelům daňovou úlevu plně financovanou jejich vlastními důchody. Stát netratil ani korunu. Podnikatelé jásali a plácali Baránka po rameni. Matematika, ba pouhé kupecké počty, spolu s logikou myšlení je katastrofální slabinou široké veřejnosti. I dnešní vláda vykazuje stejné znaky. Motto pana Špidly, když nastupoval do úřadu ministra práce a sociálních věcí bylo, že podnikatelé platí ve srovnání se zaměstnanci velice málo a to se musí změnit. Nyní tuto myšlenku oživuje jeho nástupce a jeho ministr pan Škromach. Ani na takto fundovaných místech se slabiny obecného myšlení nezaplňují. Pan profesor se jistě směje. Jistě bude tento návrh podporovat. Je v opozici. Pan Škromach jistě ochotně plní přání pana předsedy vlády. Není však schopen pochopit, že vyšší platby pojistného také znamenají vyšší důchod. Že na systému se nic nezmění, pouze se tím zajistí vyšší důchody pro OSVČ ve stáří. Tedy i zvýšení tzv. mandatorních výdajů. Zato vyššími platbami pojistného se zvýší daňové zatížení drobných podnikatelů, čímž se přibrzdí ekonomika a na ony zvýšené důchody bude ještě méně peněz. Genialita Klausovy kličky je v čudu. Pan profesor se jistě plácá do stehen. Buď je tato vláda tak naivní, nebo otrlá. Naivní tehdy, nedokáže-li domyslet následky svého jednání, otrlá tehdy, jedná-li stylem "po nás potopa". Dalším faktorem, který vede do této pasti je, že OSVČ budou ještě více než teď odcházet do př
0 0
možnosti
zavřít

Ja

24. 6. 2003 4:05
Neco co marespekt(cz)
 Kabinet Vladimíra Špidly má na stole dva zcela rozporné návrhy. Prvním je koncepce boje proti korupci, která má kromě jiného přinést majetková přiznání ministrů. Druhým návrhem je naopak korupční projekt na další splátku ruského dluhu vůči České republice. Od Špidlovy vlády má pohledávku z podstatné části opět koupit podezřelá firma Falkon Capital, už tradičně za utajovaných a neprůhledných podmínek. Špidla jako Zeman Na sklonku roku 2001 prodala vláda premiéra Miloše Zemana firmě Falkon Capital 100miliardovou pohledávku českého státu vůči Rusku. Falkon za ni zaplatil něco přes 17 miliard korun, ruská vláda ale na srovnání dluhu oficiálně uvolnila přes 50 miliard korun. Více než 30 miliard korun se pak rozplynulo do neznáma v zašmodrchaných a dodnes nerozpletených transakcích mezi Moskvou a Prahou (viz rámeček). Jak zjistil Respekt, Špidlova vláda se rozhodla Zemanův model s malými úpravami převzít. K mání je dnes „pouze“ 15miliardový dluh. Minulá vláda prodala pohledávku za 20 % její hodnoty, současný kabinet chce dostat od Falkonu minimálně o 10 % víc – za 15miliardový dluh 6 miliard korun. Další změnou je, že Zemanova vláda aspoň přiznala, že dluh vůbec prodává a za jakou cenu. Špidlova vláda o projektu mlčí. „Nic se ještě oficiálně neprojednávalo, vím, že proběhlo výběrové řízení a že firma Falkon Capital předložila nejlepší nabídku,“ říká vicepremiér a šéf Unie svobody Petr Mareš. Podle neoficiálních informací, které má Respekt k dispozici, se na vládě mluvilo o prodeji dluhu začátkem května. Ministr zahraničí Cyril Svoboda navštívil koncem dubna Moskvu, která si přála zbavit se dluhu vůči Česku co nejrychleji a navrhla zopakovat cestu přes Falkon Capital. Ministři projekt schválili (neproběhlo ale oficiální hlasování). „Já si to přesně nepamatuju, navíc ani nevím, v jakém režimu utajení celý projekt je, jestli o něm smím mluvit,“ říká Mareš. Ale byla to přece jeho strana, která ještě z opozičních lavic kritizovala Zemanův kabinet za utajování podmínek minulé smlouvy a dokonce kvůli tomu podala žalobu na ministerstvo financí! „Já vím, že jsme radikálně tvrdili, že co není tajné, musí se zveřejnit, ale opravdu si podrobnosti smlouvy nepamatuju, obraťte se na ministerstvo financí,“ brání se vicepremiér Mareš. „A kde skončila naše žaloba? To opravdu nevím,“ dodává. „Jediné, co vám mohu říct, že existují dvě varianty prodeje, čekáme na rozhodnutí ruské strany,“ říká mluvčí ministerstva Jaroslav Dědič. Stejně strohý je i ministr zahraničí Cyril Svoboda. „Prodej ruského dluhu je v režimu důvěrné,“ říká.
0 0
možnosti

samout

23. 6. 2003 22:13
definice
Sociální politika = okrádání pracovitých, chytrých a schopých ve prospěch hloupých, líných a neschopných flákačů. Jediná šance tohoto státu jsou předčasné volby a konec levice v Čechách i ve zbytku Evropy a to pokud možno navždy. Socialismus je od základu špatný a drží se jenom v Evropě. Proboha, vždyť i Čína má z ekonomického hlediska pravicovější vládu než my!  Myslím, že ODS se po Klausově odchodu ozdravila a je schopná nějakých rozumných činů.
0 0
možnosti

Daňový soumar

23. 6. 2003 22:19
Re: definice
Sociální stát vyrábí socky ze všech svých obyvatel a na každýho jednou dojde. Už jednou jsme to zažili. Socialismus je zrůdný svinstvo chorých mozků pro zkorumpování lůzy za účelem získání moci.
0 0
možnosti
Zobrazit další reakce

Havran

23. 6. 2003 21:19
Úředníci
Padají tady takové naivní návrhy, jako omezit počet úředníků. Vážení, odhlasovali jste si vstup do EU, ta má úředníky na kontrolování kde čeho, a po vstupu se jich bude ještě nedostávat. Ona ostatně unie má v přepočtu na obyvatele víc úředníků než my. Po vstupu nebudou potřeba celníci, a myslíte, že je propustí?? Chyba lávky. Na sílu jim najdou jinou nesmyslnou práci. Udělají to socani, udělala by to i ptákostrana.
0 0
možnosti

myška

23. 6. 2003 21:04
podle me
je Špidla jeden z mála politiků, který trochu přemýšlí. Snaží se opravdu této zemi pomoci... Jsem s nim spokojená, a budu opet volit CSSD...
0 0
možnosti

Viktor N., Brno

23. 6. 2003 21:08
Re: podle me
No, soudružko "myško", i jako pokus o vtip by to bylo dost blbý...
0 0
možnosti
Zobrazit další reakce

23. 6. 2003 15:41
Jednoduchy navrh reformy
1) statni socialni davky do vyse max. 5 clenne domacnosti, detske pridavky do max. 3 deti (vcetne) ve vlastni peci. Pokud by byl nekdo v tak extremni situaci, ze by mu nestacily, socialni priplatky apod. by individualne resila obec, kde by meli "znat svy papenheimsky" a kvalifikovane posuzovat. 2) povinna prace veznu na opravach silnic, stavbach ruznych dalnic, Temelinu, sazeni stromu a jinych statnich zakazek. Tim by se usetrila cast statnich prostredku, ktere by se mohly venovat do sfery podpory zamestnanosti. 3) dlouhodobe nezamestnanym (rekneme od 9 mes. vyse) nabidnou praci na zbytku verejnych zakazek (dalnice...) za mzdu obvyklou v potrebnych odvetvych. Prace pro nezamestnane ne jako trest, ale jako pomoc - viz napr. stavba Hladove zdi... 4) omezeni poctu statnich uredniku (nikoli vsech statnich zamestnancu!) na stav z r. 1993 (vznik republiky, ustaleni ridicich struktur). Dlouhodobe nezamestnanym - viz bod 3. 5) podpora tvorby HDP = podpora vyroby: zjednoduseni zakoniku prace, obchodniho zakoniku a zbytecne byrokracie; rovna procentualni dan jak pro zamestnance, tak pro pravnicke osoby (vzhledem k okolnim statum rekneme 20 %). 6) volitelna 2pasmova zdravotni procentualni dan. Napr. bud 5 % z hrubeho prijmu = zadarmo jen zivot ohrozujici osetreni a vse ostatni calovat z vlastni kapsy, nebo 10 % = vyssi standard. 7) totez s duchodovou dani - volba vetsiho nebo mensiho prispevku a za to vetsi nebo mensi procento z vydelku jako statni duchod. 8) predmety pouzite pri trestne cinnosti propadaji statu = postupne lepsi technika pro policii + vydelky z drazeb = posileni (hlavne technickych) moznosti hospodarske, financni aj. policie. 9) behem 5 let vymoci dluhy na socialnim a zdravotnim pojistnem od velkych dluzniku. Nebudou-li platit, viz bod 8 (vcetne napr. prechodu soukromych akcii a podilu zpet do statnich rukou). 10) dale nedotovat ztratove podniky (Ceske drahy apod.). 11) vytezek casti existujicich dani (nemovitosti, darovaci aj.) presunout na obce, ktere by z nich platily svuj rozvoj a sve socialni davky. 12) po dobu 10 let vydavat na skolstvi 8 % statniho rozpoctu a na vedu a vyzkum dalsich 6 %. 13) pozastavit nase clenstvi v EU na dobu, kdy budeme mit zbytecne stamiliardy, abychom splnili jejich pozadavky.
0 0
možnosti

Viktor N., Brno

23. 6. 2003 20:51
Re: Jednoduchy navrh reformy
Zajímavý návrh, nad kterým by se mohla jistě vést plodná polemika. Ovšem proč byl zde dán anonymně?
0 0
možnosti
Zobrazit další reakce

Laco

23. 6. 2003 15:18
Zeman měl pravdu
V tomto složení politických sil ve vládě nejde dělat pořádná reforma. To není ničí reforma. To je slepenec ústupků větších stran menším. A proto to tak vypadá. Žádná snaha pojmenovat věci pravými jmény a prosadit jakýkoliv tah na branku. Jediné řešení je ať jde vláda od válu.
0 0
možnosti

Hell

23. 6. 2003 15:26
Re: Zeman měl pravdu
Zeman měl akorát tak opici, tupý pohled a humus v koutcích úst - a to trvale. Jinak ale souhlasím...
0 0
možnosti

Měny

Kalkulačky

Střední školy

Termíny

Vláda

Zaměstnání

Nepřehlédněte