Diskuze

Prémie k platu potěší letos většinu lidí

S Vánocemi nastává každoročně i čas odměn pro zaměstnance. Jen málokterá firma je však dnes tak štědrá, aby je poskytovala bez ohledu na to, jak se jí daří. "Plat navíc má slíbený v kolektivních smlouvách asi polovina zaměstnanců," říká Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

závistivec

20. 11. 2003 12:44
udělejte si chodníček
Znám firmu, která také vyplácela prémie k platu - naturálie - 3 tuny žulových kostek ( asi 12 m2) pro každého zaměstnance - ber nebo neber.
0 0
možnosti

Mustafa

20. 11. 2003 9:49
Kecy
Všechno jsou to jenom kecy. Kdo nikdy nepodnikal tak neví jak to chodí v podnikatelské sféře a kdo nikdy nedělal ve státní správě tak neví jak to chodí tam. Pokud někdo věří všemu co se píše v novinách a píše potom hysterické koniny tak je blb.!!! Nikdo nebrání podnikatelům aby šli dělat do státní správy a naopak.
0 0
možnosti

Jarda

14. 11. 2003 19:49
Uf
Mně osobně se pojem x. plat či mzda, kde x > 12 vůbec nelíbí. Jde o prémii a tak by se o těchto penězích mělo mluvit. Nejsem příjemcem těchto "výhod", ale mnohem užitečnější by bylo zavést (jako i jinde ve světě, Irsko je příkladem) pojem roční příjem a bylo by po emocích, jestli si někdo platy navíc zaslouží nebo ne. Do ročního příjmu se tyto prémie schovají i když mohou být pohyblivé, tak to s roční částkou moc nezacloumá...
Trochu alergický na tyto prémie jsem u státní sféry. Učitelům, lékařům a podobným profesím bych je neupíral a nejlépe rozpustil do běžných měsíčních odměn. Ale úředníci, soudci a další aparát ... práce nepráce, stohy papírů vyřízených nevyřízených a přesto prémie vždy bude (příští rok třeba ne, ale o to bude třeba větší příspěvek na ošacení, to se v novinách nedozvíme). Vliv na kvalitu a efektivitu práce mizivý a spousta peněz fuč a co je nejhorší, poslední dobou na dluh a dle posledních návrhů na úkor mimojiné malých živnostníků, kteří se kolikrát živí vlastníma rukama jen tak tak a o nějakých platech navíc u nich nemůže být ani řeč.
0 0
možnosti

dadak

14. 11. 2003 18:02
premie české pošty
bych chtěl mít,když je podle obratu a jinak prodelečna C.Pošta každý půlrok zdrážuje všechny základní služby samosebou se souhlasem MF
0 0
možnosti

Je to jinak

14. 11. 2003 18:59
Re:
Česká pošta je "podle obratu a jinak" prodělečná? Co to znamená, že je prodělečná podle obratu? Ve výroční zprávě ČP jsem se dočetl, že hospodářský výsledek pošty za účetní období roku 1992 po zdanění je přes 300 miliónů Kč zisk. Při obratu ČP to možná není až tak moc, ale rozhodně to není prodělek.
0 0
možnosti

Karel

14. 11. 2003 15:05
13.plat?
13.  plat? Co to je? Pracuji v malé soukromé firmě a ačkoli jsme v zisku,  žádný 13. plat nemáme na rozdíl od soudců a státních úředníků, kteří,  ač dostávají naší zemi do stále většího srabu, dostanou 13. a 14. platy ještě zpětně a nemalé.
0 0
možnosti

Hanina

14. 11. 2003 17:35
Re:
Chtěla bych vidět u státních zaměstnanců 14. platy. Kde jste na to přišli? Máme jen 13. a ten dostáváme na dvakrát!! A mám pocit, že už to je jediná výhoda, kterou vůbec máme!
0 0
možnosti

bubu

14. 11. 2003 14:50
Prémie potěší ale jaksi zaměstnavatelé je zapomínají vyplácet!!!
Ten blábol,že prémie potěší většinu lidí je demagogie hodná socanské vlády
0 0
možnosti

Honza

14. 11. 2003 14:41
podnikatel vs. zaměstnanec
Zajímavé téma v kontextu s chystaným zvyšováním vyměřovacího základu a odvodů pro podnikatele v dalších letech. Údajně není důvod, aby podnikatel (fyzická osoba) platil nižší odvody (sociální a zdravotní pojištění) než zaměstnanec.
Bohužel podnikatel nemá 13. ani 14. plat o placené dovolené nemluvě. To je první významný finanční rozdíl. Druhý vyplývá z podstaty podnikání - nejistota budoucích opříjmů oproti zaměstnanci je naprosto zřejmá.
Také by bylo zajímavé srovnat, kolik z těchto sociálních a zdravotních fondů čerpá v průměru na hlavu podnikatel a kolik zaměstnanec.  Potom by byla diskuze na téma zvyšování odvodů více opodstatněná (a nebo taky ne).
Stát by se měl obecně ze své podstaty starat pouze o to, co občan a soukromý sektor dělat nechce nebo nemůže.  Zatím je tu však stále postrevoluční socialismus, kdy se stát angažuje tam, kde nemá co pohledávat a naopak nedokáže vytvářet podmínky pro obecný rozvoj společnosti. Zářným příkladem je další odklad reorganizace obchodních soudů.  13 let po revoluci je tak nemožné založit obchodní firmu v rozumné době.
Vůbec nerozumím tomu, proč lidé odpovědní za podobné neúspěchy nejsou odvoláni a nahrazeni jinými. Proč se ve státním sektoru  nemohou uplatnit (alespoň trochu) stejná kritéria při výběru ministrů a dalších vrcholných funkcí jako se to děje v soukromém sektoru. Tzn. konkurs - "ukaž kdo jsi, co jsi dokázal, jaké máš reference: dobře, zkus to u nás. Máš na to X měsíců, pak se podíváme, co jsi dokázal."   Pak by přece lidé typu mi(ni)strině Součkové apod. nemohli t
0 0
možnosti

Honza 2

14. 11. 2003 15:52
Re:
Co to je za kec o tý nejistotě budoucích příjmů u zaměstnance a podnikatele??? - Když přijde o kšefty podnikatel tak to na prvním místě odse..e zaměstnanec...
0 0
možnosti