Diskuze

Poslanci omezili hotovostní platby

Zaplatit někomu za zboží či službu kufříkem plným peněz bude zřejmě brzy trestné. Poslanci schválili zákon omezující platby v hotovosti. Podle něj by se všechny transakce nad 15 tisíc eur (necelého půl milionu korun) měly uskutečnit bezhotovostně. Jinak hrozí vysoké pokuty.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Venca

28. 2. 2004 5:39
omezení omezenci
Pokud máte početnou rodinu omezení omezenci se Vás netýká.
0 0
možnosti

rewell

26. 2. 2004 8:59
a teď
mi vážení chytří co podporujete špidlína a sobotku řekněte jedno:
chci si koupit auto za 560.000,- Kč.  Dojdu do showroomu a dohodnu se na koupi. Jak to ale bude s placením? Platit předem za věc nebo platit poté až s tím autem třeba odjedu.
Všem rádoby podporujícím tento zákon sděluji, že je zcela jiná situace, kdy si kupuji třeba nábytek za 15 tisíc a čekám na něj.
Tady se bude jednat o statisíce.......................a nehodlám platit dříve než to bude moje. Co vy na to?
0 0
možnosti

Petr

26. 2. 2004 10:47
Re:
A já myslel, že lidi co přijdou do obchodu s igelitkou plnou peněz už vymřeli. A ejhle jednoho tu máme, showrooma. Když se ti nechce platit předem, můžeš peníze deponovat na zvláštní účet s tím, že banka peníze uvolní až po převzetí věci nebo služby. To je naprosto běžná věc a neriskuješ, že tě někdo po cestě klepne do kebule a igelitku ti sebere.
0 0
možnosti

h

26. 2. 2004 6:45
Záruka
Vláda zapoměla dát záruku, že pokud tedy musím provést bezhotovostní platbu od určité výše, na peněžní ústav, který nezkrachuje. V Česku je velkou pravděpodobností krach peněžních institucí, a pokud někdo něco nařizuje a omezuje, měl by nést i odpovědnost za své rozhodnutí, v tomto případě by za vklady nad 500 000 kč měla nést plnou zodpovědnost vláda při krachu banky a vyplatit celou částku zpět. Osobně se držím  " z ruky do ruky". Zažil jsem krach 3 bank, ve kterých jsem měl prachy. Podle mě je to naopak jasná a průhledná cesta na placení a zaručená. Jsme v Česku !
0 0
možnosti

Xaver

26. 2. 2004 0:03
V čem je podle mě přínos
Chápu ty z Vás, kteří říkají, že je to další omezující opatření, ale dle mých informací je celkem běžně ve všech civilizovaných zemích. U normálních smrtelníků se platba nad 500.000 realizuje zřídkakdy a jsou-li dostupné dostatečné nástroje pro bezhotovostní platby, tak se to dá překousnout.
Myslím, že tenhle zákon hlavně řeší to, že někteří podvodníci zpětně antidatují a falšují doklady, kterými lepí staré díry v pokladnách resp. dodatečně hasí nějaké průsery s odůvodněním, že transakce v řádech milionů byla placena v hotovosti (mnohdy onz peníze ani neexistovali, smlouva se vzhotovila dodatečně apod.). Zfalšovat beyhotovostní platbu je podle mě celkem problém, protože ve hře je třetí strana tedy např. banka a to už by musel být pořádný komplot.
Obecně řečeno, větší transakce budou pod větší kontrolou a jestli někdo bude rozepisovat dodávky na dva a více dokladů, tak si stejně zadělává na hloubkovou kontrolu, protože je to minimálně podezřelé chování.
Ve svém podnikání jsem se setkal s přímými nabídkami některých "hajzlíků" na různé "smrdící" obchody a můžu Vám říc, že podle mého názoru, tohle omezení takové postupy určitě z podstatné části eliminuje.
0 0
možnosti

tris

26. 2. 2004 8:44
Re:
Blba otazka: proc by mely byt transakce pod vetsi kontrolou? Ze nekdo neplati dane je jedna vec ('tedy stat pro sve vypalne potrebuje, aby se tomu lidi nevyhybaly''), ze nejaka firma okrada sve akcionare druha, ale to si ti akcionari mohou celkem v pohode osetrit sami. Vzhledem k tomu, ze jste na ony 'smrdici' obchody nepristoupil, tak vam to jinak celkem muze byt jedno, ne? Pripomina mi to, kdyz v USA zakazali v 30tych letech vlastnit zlato. Nasledovala 'devalvace' (cti: menova reforma). Tady pro zmenu muzou nasledovat krachy bank :-)
0 0
možnosti

Tomáš Marný

25. 2. 2004 23:36
Jak je to s poradenstvím?
Kdyby teď platila Erste Sparkasse za poradenství při privatizaci České spořitelny, musí to Mackovi převést na účet nebo mu to můžou vyplatit v hotovosti?
0 0
možnosti

bobes

25. 2. 2004 23:06
Ne že bych to potřeboval...
...ale dobře to na mne nepůsobí. Jelikož však nejsem světoběžník, a netuším, jestli je tohle v EU běžné, nezhodnotím, zda-li je to krok zpět - čili komunismus - nebo krok vpřed. Jen pocit mi napovídá, jak málo svobodní jsme, může-li existovat tato diktatura. Tvrdé slovo? Nikoli - toto je diktatura. Vlastně ne - jen její počátek.
0 0
možnosti

Ivan S.

25. 2. 2004 22:38
Ukidněte se
, Ten zákon říká, že nesmíte hotovostně PLATIT vice než těch půl mil. Ale neříká, že nesmíte MÍT doma ve strožoku třeba sto milionů. Akorát s nimi nesmíte platit najednou. Jak třeba ten idiotsko-socanský zákon bude řešit tento případ: Kupuju auto za 1 500 000 a prodejce mi vystaví tři paragony každý na půl milionu. Kontrole řekněme, že auto bylo na "splátky". A splácel jsem ho po půl milionu co deset minut. Jsou tu nějací právníci? Určuje zákon nějakou nejkratší dobu mezi dvěma splátkami?
0 0
možnosti

Xaver

26. 2. 2004 0:17
Re:
Současné zákon neurčují a nedefinují nejkratší dobu mezi splátkama, nicméně účetní doklady musí věrohodně popisovat skutečnou podstatu obchodního případu, což rozepsání prodeje auta na tři splátky v rámci jednoho dne je z tohoto důvodu dost riskatní. Podle mě by nemusel být uznán jako výdaj, což při zpětné kontrole tři roky nazpět může dost bolet na pokutě i na doměřené dani.
Osobně předpokládám, že v zákoně asi bude vysloveně stanoveno, že limit bude brán jako součet transakcí v hotovosti vůči jednomu dodavateli za jeden kalendářní den. To je ale jen můj dohad.
0 0
možnosti

VITA11

25. 2. 2004 20:40
?
státní ouředníci kradou jak straky ,měli by si zamést před vlastnim prahem než vymýšlet pikačoviny co jsou k hounu.
0 0
možnosti

Xaver

26. 2. 2004 0:09
Re:
Souhlasím, že se ve státní správě děje řada nekalých věcí, ale takové povrchní tvrzení je jen další kydání špíny bez konkrétních důkazů. Jestli máš nějakou osobní zkušenost, tak se o ní s náma poděl anebo nejlépe, rovnou to nahlas na policii, ať se konečně ta korupce začně řešit. Mě se to taky nelíbí, ale osobně jsem nic takového nezažil, tak nevím, jak bych mohl k řešení přispět.
0 0
možnosti

Marie

25. 2. 2004 20:31
Už je to tady!
Stejně jako za komunistů, taki nyní dělá státní správa z lidí práskače, a protože když jednou splníte ve znění zákona svoji povinnost jste práskačem a jako takový budete veden u orgánů činných v trestním řízení.
Jsem jenom zvědava, jak si s povinností uloženou zákonem advokátům, notářům, účetním, finančním úředníkům a dalším, tedy i soudcům a pod. poradí tyto profese. Všechny zákona jsou si rovny, nad všemi je Ústava ČR a Listina základních práv a svobod. Tento zákon, o omezení plateb v hotovosti odporuje lidskému rozumu, pakliže neponese státní správa, která ho vymyslela 100% odpovědnost za vklad takto vynucený, protože není výjimkou, že peníze vložíte s převodním příkazem, a druhý den jde banka bez jakékoliv výstrahy do kolen za vydatné aistence státní správy a policie ČR. Navíc je tento zákon omezováním na úseku podnikání! Opět si ČNB a banky prosadily svoje, tedy, aby měly v trezorech peníze a nikoli jenom papíry, které nemají žádnou cenu.
Vláda, parlament a senát jsou buze*anti, kteří již neví, jakým způsobem omezit občany, aby z nich ty peníze dostali. Proto ze všech uděláme kriminální živly. Stačí, když budou mít doma přes 500.000,- a budou je chtít použít. Ihned jsou podezřelí. Tak jsme zase tam, odkud jsme vykročili v roce 1989.
Přesně podle hesla z roku, kdy nastoupil Klaus a razil heslo o utahování opasků: Kostku cukru na neděli, zrnko kávy na svátek, šinem si to po pr*eli o století nazpátek!
Občane, až se budeš divit, kdeže jsi se vzal v jakýchsi svazcích dnešní státní policie a jejich represivních orgánů, tak věz, že jsi někdy v době po sametové revoluci podle zákona splnil svoji občanskou povinnost a ohlásil podezřelý obchod. A proto ti orgány činné v trestním řízení radí: NEDĚLEJ TO!!
0 0
možnosti

Jirka6810

25. 2. 2004 20:45
Re:
Ono je to vlastně strašně jednoduchý. Bude to jako ve všem, prostě to nějak "očůráme".
A co bychom chtěli od soc.vlády? Podporu podnikání? To jsou předvoleb.sliby - chyby.
0 0
možnosti

Tonda

25. 2. 2004 19:10
A´t žije POLICEJNÍ STÁT............
0 0
možnosti