Diskuze

Důchodová reforma je znovu na startu

Politici startují první opravdu vážnou přípravu důchodové reformy, která může ve finále znamenat jednu z největších společenských změn polistopadového vývoje. Tento týden se k počítačům posadí skupina najatých expertů, kteří mají spočítat, kolik peněz v budoucnu zbude na důchody.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

čekatel na důchod

12. 10. 2004 14:40
důchody
Návod na důchody:proč už neberou důchodci už teď nic. Vždyť už si také mohli naspořit přes penzijní připojištění, nebo alespoň můžou použít tučné úspory z vkladních knížek.. My co pracujeme, tak si také spořime a až se dočkáme důchodu , tak už stát  žádný důchod vyplácet nebude.  Já vím Škromach to vidí upřímně a chce hlasy od důchodců. Ale stát přeci není založen na  důchodcích kteří volí KSČM a poté dají nějaký hlas Škromachovi...
0 0
možnosti

Kecal1

12. 10. 2004 9:58
Žádné reformy nezmění
 jeden základní fakt, a to že se vždy (každý rok) rozděluje jen to, co se vyprodukuje. Pokud je investorem penzijní fond, jsou jeho výnosy spolu s investovanými prostředky určeny na důchody. To znamená, že část peněz určená na investice je investována podle pravidel pro investovaní penzijních fondů a to menší část peněz je investována bez těchto pravidel.
Je pravda, že peníze investované ve fondech se zhodnocují, ale mzdy (a z nich placené pojistné) rostou ještě rychleji (až na občasné výkyvy). Dosáhnout takové výnosy z investovaných peněz aby stačili vývoji mezd a pojištěnec tak mohl mít např. 50% mzdy jako důchod je těžko řešitelný oříšek i pro zkušené investory - zatím se jim to nedaří (a zřejmě ani nepodaří). Jedním z důvodů nízkých výnosů je i to, že správa kapitálových fondů je docela drahá., rozhodně dražší, než pouhé přerozdělování vybraného pojistného (které roste společně se mzdami). Navíc fondový systém (nebo fondová složka v případě smíšeného systému) zavazuje penzijní fondy k maximálně konzervativnímu investování, tak aby byl dosažen stabilní a stálý růst ( pojištěnci požadujícímu svou penzi nelze říct, že hodnota jeho úspor momentálně klesla – třeba z důvodu poklesu hodnoty akcií v portfoliu penz. fondu). To znamená, že většina z ohromného majetku pořízená za vybrané pojistné slouží k nákupu státních dluhopisů a jen minimum (pokud vůbec něco) je investováno do nejdynamičtějších, ale také rizikovějších, odvětví. Pochybuji, že je správné tak ohromný kapitál působící v ekonomice svazovat pravidly pro investování penzijních fondů.
Koneckonců existuje i zkušenost ze Slovenska: Když se sečte pojistné a povinné spoření, dá to víc než předtím (a to do systému vrazily výtěžek z privatizace SPP)
0 0
možnosti

Věra

11. 10. 2004 22:20
Autor článku nemluví pravdu!
Buď autor nezná zákony, nebo vědomě lže! Pouze podnikatelé odvádí do státního rozpočtu oněch 28%, tedy OSVČ, nikoliv zaměstnanci. Ti vždy odvedou pouze 8% na sociální zabezpečení a tedy do důchodového systému. Ostatní za ně odvádí zaměstnavatel a ten to má jako nákladovou položku, kterou si odečte z daní. Takže sečteno a podtrženo. Autor buď vědomě lže, nebo zkresluje informace, které prezentuje veřejnosti! Z výše uvedeného tedy vychází, že zaměstnanec odvádí nejméně do důchodového systému, o trochu více odvádí zaměstnavatel a nejvíce odvádí OSVČ. Osobně bych se příkláněla k tomu, neodvádět státu nic a každý ať si zajistí důchod jak chce! Ať si ale potom nikdo neztěžuje na to, že nemá důchod žádný a na stáří musí bydlet v lese, nebo pod mostem. Je zajímavé, že se vždy takováto témata vynoří v okamžiku, kdy ČSSD a koalica zahájí převodlební kampaň. Celou dobu nic nedělali, nyní zase a opět straší občany, ale aby si utáhli poslanci a senátoři a to včetně všech státních zaměstnanců opasky, to ne. Neustále vyhazují finance oknem za zbytečnosti, kterými je například nový způsob registrace psů, kdy již dvě registrace existují (Obce a města + plemenné knihy - podle předkladatelů výdaj asi 2mil.Kč), nákup repasovaných stíhaček (tedy nikoliv nových, ale opotřebovaných (záruka bude také podle našich zákonů 6ti měsíční?) a podobné jiné výdaje. Je zajímavé, že však i když si nechali zmrazit platy, tak požitky se zvyšují, aby se dorovnalo zmrazení platů! Tak z takovouhle politikou ČSSD a koalice nemohu souhlasit! A proto nebudu volit ČSSD, ani žádnou stranu z koalice. Jsou to akorát rozhazovační par*hanti a nic jiného!!!
0 0
možnosti

SEMTAM

11. 10. 2004 22:33
Re: Autor článku nemluví pravdu!
To že zaměstnanec odvede virtuálně pouze 8% a zbytek odvádí zaměstnavatel je pouze taktika politiků jak dobře zamlžit kolik se vlastně platí na daních. V civilizovaných státech toto totiž není běžné.
A to že si to odečte z daní - to je přece jedno, plat zaměstnance také, ale na obé se musí vydělat, a pokud vás zaměstnavatel chce zaměstnávat, tak mu musíte přinést aspon součet těchto nákladů.
Podle mě tu nejde o to, jestli se vykazuje 8% zaměstnanec a 11% zaměstnavatel, ale o to kolik celkem to za daného zaměstnance je, to je oč tu běží.
0 0
možnosti

budoucnost

11. 10. 2004 21:45
a co budoucnost ?
A co budeme delat az nebudeme mit na duchody ani elektrarny ?!?
"Není možné váhat, zda prodat ČEZ. Buď nám zůstanou elektrárny, nebo budeme mít na důchody," dodává Žaluda, jenž jako většina fondů prosazuje povinné spoření.
0 0
možnosti

lapokyv

11. 10. 2004 21:19
Kde se ty penize ztrácí.
Nevim asi tomu nerozumim. Zkusil si někdo spočitat co stat dostava. Je tady 6,5mil pracujicich, vydelek je nejakych 15000 tzn. že odvod statu na duchody je mesicne 27 miliard, to by musel kazdy duchodce dostavat 20000kč mesičně. Takoveho duchodce bych chtěl vidět. 
0 0
možnosti

jyrinec

11. 10. 2004 21:30
Re: Kde se ty penize ztrácí.
neumis pocitat, kdyz kazdy z cca 6 milionu pracujicich odvede ze sve mzdy 15000 28 procent , je to 4200 kc. a kdyz to das cca 2.5 milionu duchodcu, vyjde ti 6/2.5 tj 2.4 krat vyssi castka tj 4200 x 2.4 coz je asi 10000 duchodu.
0 0
možnosti

mefistofelis

11. 10. 2004 20:23
Práce až do smrti
Vždy jsem si přál pracovat ve státě,ve kterém si na sebe dokážu vydělat,ale sen se nesplnil.Pracuji u soukromníka a dostávám od něj minimalní mzdu,zbytek výplaty mám bokem<na černo>,kdybych měl odevzdat 28÷ z platu,tak se budu chodit pást. 
0 0
možnosti

snirb

11. 10. 2004 20:12
Neplaťme nic.
Nejlepší recept jak vydupat z důchodovou reformou je makat a vydělávat prachy,platit co nejmenší daně a peníze tlačit do nemovitostí.Koupit pár bytů a nějaký pozemek.Jsou to věci které budou mít stále nějakou hodnotu i při velké inflaci.No a tím je o důchod postaráno.
0 0
možnosti

mladý otec

6. 11. 2004 14:41
Re: Neplaťme nic.
To je zajímavá rada. Až budeme mít každý dva byty, kdo v nich bude bydlet? A kdo je potom koupí a tím ty naše investice zhodnotí?
0 0
možnosti

Jaroslav

11. 10. 2004 19:11
Čím déle bude vládnout strana hlupáků ČSSD- tím budou důchody mizernější.
Víc než osm let se ČSSD vymlouvá na ODS a přitom neudělala jedninný krok pro zlepšení situace. Naopak různými restrikcemi a birokracií zpomaluje hospodářský růst a tím i větší podíl na důchody. Bude-li u vlády parta debilů kolem Grosse, nebo jiného vylízaného manekýna ještě hodně dlouho, tak se můžou dnešní mladí s důchody úplně rozloučit. Nejde 11 měsíců pracovat a požadovat 14-ti měsíční plat. Nejde cpát peníze do zdravotnictví, které pak Grossovy aparátčící rozkradou a vytunelujou. Dneska mají plné huby obav před privatizací nemocnic, přitom takové škody jako nadělali jejich neschopné vlády se ztrátami několika desítek miliard, plné huby zásluh o záchranu Komerční banky a České spořitelny, které darovali zahraničním bankovním domům za mizernou provizi, jen když jejich experti připravující záchranu těchto bank inkasovali desetimiliony, O zašantročené bance IPB netřeba se rozvádět. Zemanem rozkradené miliardy budeme platit ještě desetiletí.
0 0
možnosti

kdosi

11. 10. 2004 20:53
Re: Čím déle bude vládnout strana hlupáků ČSSD- tím budou důchody mizernější.
 Jaroušku poněkud si osvěž paměť! Kdopak že se nám to stal premiérem po volbách 1996? Nebyl to náhodou veliký Pan Profesor? A kdyby ta jeho partaj nebyla tak nenažraná, že se už ty úplatky nedaly zatlouct, tak by tomu velel až do r.2000. A kdyby k rozběhu privatizace nepotřeboval "největší ekonom všech dob" bankovní socializmus, tak ty ztráty v bankách nemusely bejt tak veliký. Myslím si, že kdyby se báně privatizovaly jako první, tak by v nich tolik nedobytnejch dluhů nebylo!
0 0
možnosti

duchodce

11. 10. 2004 18:05
Kde se nejvic ohrejem a nebudem platit za teplo ??
Koukejte cpat penize do fondu a nedrzkujte.Vladni party si kvuli vam nebudou uthovat vod huby.Kazdej duchodce by si mel jeste pulku duchodu mesicne sporit ve fondu na pristi rok a tak porad dokola a to by bylo ze by se netesil na kremaci.Prekrasny KOTEL s panem Sropakem mnoho napovida.....arogance,neucta,sila moci.....tak vo co go.
0 0
možnosti

koumak07

11. 10. 2004 17:29
Špatné pochopení systému
To, co dnes odvádíme do důchodového systému, nejsou peníze na naše důchody. Takto systém není nastaven. Tyto odvody slouží k tomu, aby důchody měli rodiče nebo prarodiče drtivé většiny z nás, kteří nějaké máme a myslím, že jim to jsme dlužni. Chceme - li mít v budoucnu důchody my sami, nezbyde nám, než vychovat děti, které udělají jednou totéž pro nás. Kdo děti nemá a nijak jinak se nepodílí na jejich výchově, stává se z hlediska důchodového systému čistým příjemcem, pokud to není schopen kompenzovat jinak - například podstatně vyšší odvedenou částkou. Počet dětí a jejich schopnost - to podtrhuji - přispívat do důchodového systému, by mělo být hlavním kritériem výše důchodu každého penzisty. Neodvádějí - tvé děti nic - protože jsi je neměl, nebo jsi nevěnoval dost jejich výchově? Pak nejspíš budeš muset vystačit s minimální penzí. Nebo, neměl-li jsi děti, určitě jsi dost ušetřil. Připadne mi to jednoduché a logické.
0 0
možnosti

TheRipper

11. 10. 2004 18:00
Re: Špatné pochopení systému
Zdar Koumaku, a co treba lidi, kteri nemohou mit z jakychkoliv duvodu deti?
0 0
možnosti