Diskuze

Daň „Robina Hooda“ dopadne i na české banky a obchodníky

Daň Robina Hooda, jak se někdy přezdívá dani z finančních transakcí, si zadními vrátky našla cestu i do zemí, které proti ní zarytě bojují a nepřijaly ji - tedy i Česka a Velké Británie. Tuzemské banky a obchodníci s akciemi si připlatí třeba za transakce s Německem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J45a46n 52N28o30v65á96k

17. 2. 2013 22:36

To je zase článek za všechny drobné. Co asi budou odpovídat "experti", když jsou zmíněné operace zdrojem jejich výdělku. Ta daň je náhodou zajímavě vymyšlená. Je to vlastně podobný případ, jako to se požaduje v Británii po korporacích. Máš z nás zisk (milý Google, Starbucksi, ...), tak u nás plať daně. Máš zisk z "našich" podniků, tak ...

0 0
možnosti

hmm, a umíte si představit, že vystavíte na web nějaký produkt za pár korun, někdo v nějaké díře si ho stáhne a vy budete mít povinnost tam odvést daně? Protože přesně takhle to už začíná vypadat. Střední společnosti mající zákazníky všude už teď mají docela slušný problém s problematikou daňových a jiných zákonů všech zemí po světě. A když si člověk uvědomí, že jediné co chtějí je nabídnout pěknou věc a dokonce i mají někoho, kdo je ochotný jim zaplatit.. ale prostě raději pro některé státy napíšou "tento produkt je ve vaší zemi nedostupný", tak to naštve i mě. A naštvu se na lidi jako vy. Mimochodem podobný zákon nařizuje u nás, že vyděláním pár stovek na google reklamách z vás dělá plátce DPH. To je teprve lahůdka.

0 0
možnosti

J78a36n 18Z53e37m98a36n

17. 2. 2013 13:05

Transakční daň je v podstatě zavedení "cla", či přesněji "mýtného" na vnitřní i vnější pohyb kapitálu. Cíl generovat státní příjem je ale vedlejší, hlavním cílem je dle mého názoru totální kontrola státu resp. jeho berňáku nad pohybem kapitálu na jeho území. Země, které něco takového zavedou se pak nebudou moci divit, když z jejich území zcela zmizí trh mezinárodního kapitálového obchodu v oblasti zprostředkující vitální operace (akvizice, fúze, refinancování...) a zůstane pouze základna spekulantů na soukromé straně a korupčníků na straně státu, obchodujících (samozřejmě ilegálně) se získanými informacemi o kapitálovém pohybu v rámci vnitřního trhu, vpodstatě vygeneruje byrokratickou třídu kradoucí a zpeňežující vitální informace a snižující tak konkurenceschopnost svých vlastních středně velkých podniků oproti těm nadnárodním, které samozřejmě přenesou své vitální kapitálové operace do takových "daňových rájů", kde nad nimi státní dohled prostřednictvím transakční daňe nadále nebude.

0 2
možnosti

Zřejmě nemáte vůbec představu, pane Zemane, jak se s cennými papíry a deriváty obchoduje. Na jedné straně je prodávající, na druhé straně kupující. Údaje o obou má vždy příslušný licencovaný obchodník (člen burzy), jinak obchod vůbec nemůže proběhnout. Výjimkou jsou CP na doručitele v listinné podobě při přímých obchodech (tj. s vynecháním burzy) - jejich prodeje a nabytí se totiž nedají kontrolovat, i když i takové obchody může burza rovněž evidovat (ovšem jen v případě, že prodávající a kupující použijí jejich služeb resp. obchodníka s CP). Chystaná daň se navíc strhne a odvede ihned při transakci, tj. stejně jako si obchodník s CP a burza ihned strhávají poplatky za provedený obchod. Měl byste také vědět, pane Zemane, že zmíněné poplatky z obchodu burze a obchodníkovi jsou mnohonásobně vyšší, než chystaná daň. Takže nějaké úvahy, že smyslem je zajistit státu nějakou "kontrolu", jsou komické.

o---:-(---o

0 0
možnosti

Daň 0,1 procenta u obchodů s CP představuje jednu tisícinu z objemu obchodu, daň 0,01 procenta u derivátů pak představuje dokonce jen jednu desetitisícinu z hodnoty transakce. Přitom získané prostředky budou převáděny do rezerv, z nichž by se hradily ztráty věřitelů (a to zejména těch drobných), pokud by banka či obchodník s CP zkrachovali.

Je to analogie kupř. s povinným pojištěním cestovních kanceláří, provozovatelů dopravních prostředků, atd.

Kritici opatření by také měli vědět, že pokud naše ČNB kupř. tento týden ze dne na den (přesněji: z hodiny na hodinu) vědomě zpevniila kurs koruny o  50 halířů (tj. cca o 2 procenta), způsobila tím všem českým vývozcům u každého obchodu okamžitou ztrátu dvěstěkrát (!!) vyšší, než kolik by činil činit poplatek za stejně velikou transakci s CP. A dvatisíckrát (!!) vyšší, než kdyby nakoupil deriváty.

Ale o tom guvernér Hampl mlčí.

Jo, mít vlastní měnu, to je prý přece výhoda. Ovšem jak pro koho, že pane Hample?  (mít euro, tak je to okrádání vývozců - a tedy mj. všech, koho zaměstnávají - vyloučeno).

o---:-(---o

0 1
možnosti

To je ale ptákovina, že? Zaprvé, nevyváží se jenom do zemí platících EUR. Za druhé, každý kdo něco vyváží a dováží ví jak si zajistit kurz, zkuste si to někde zjistit. Za třetí, protože ne vše vyrábíme tady, tak spoustu surovin a komponentů dovážíme. Tedy na jedné straně se zpevněný kurs přináší devizové ztráty, na druhé přináší devizové zisky. Za čtvrté, jakákoliv daň je špatná, byť to jsou setiny procenta. Protože při objemech, které na těhto trzích protečou jde o velké peníze. Z CP v hodnotě 4000 - momentálně např. akcie KB - je to 4 koruny. při obchodu s 5000 kusy takového CP je to 20 tisíc. A to je opravdu hodně. A za páté, tnhle stát i všechny státy EU vybírají ročně na daních tolik, že v jiném státě, např USA by to stačilo na 5 let. Jenom DPH + další daně ze spotřeby je v USA na celofederální úrovni okolo 6%. V státech EU okolo 50%.

0 1
možnosti

Nechci moc rýpat do autora článku, ale guvernér ČNB není pan Hamlp.

0 0
možnosti

Samozřejmě, že není. Je jím Miroslav Singer. Já sám jsem to mechanicky převzal ve svém příspěvku, za což se omlouvám.

0 0
možnosti

J36a35n 89L27i66b52i69c20h

15. 2. 2013 21:43

Tak danit se dá ledacos, hlavní je však umět daně i vybrat. Zavedení daně ještě neznamená automaticky její výběr a ani snížení schodků, neb často platí, že i když se více vybere, zase se více rozhází do úřednických břich.

2 0
možnosti

Jednoznačne správný krok. Konečně! Tyto obchody nepřinášejí vůbec nic, kromě toho, že banky s při neúspěchu řeknou o státní pomoc.

5 5
možnosti

J26a70n 95Z59e75l30i16n66a64r

15. 2. 2013 19:58

proc se tyto obchody realizuji, kdyz nic neprinaseji?

1 1
možnosti

L48i13o79n 72M90ü47l85l91e39r

15. 2. 2013 17:45

Prý to nijak nedopadne na klienty. haha ... 10 bp je šílená pálka. To banky zcela určitě klientům vyúčtují. A penzijní fondy? No ty zvednou správní poplatky ...

1 0
možnosti

Daň, jakákoli, dopadne především na občany. Rv

9 4
možnosti

Takže nejlépe je tyto molochy vůbec neobtěžovat? Tyto obchody jsou txypickým příkladem pouhého přelévání peněz. Nevytváří se žádná hodnota. Co jiného už by se mělo danit?

5 2
možnosti

Cilem Tobinovi dane samozejme neni, jak se autor domniva, nejake spravedlive podileni se na reseni krize. Cilem je zpomaleni spekulacnich transkaci a prelevani kapitalu.

5 2
možnosti

a na tech spekulativnich transakcich a prelevani kapitalu je spatne jako KONKRETNE co, ze je treba takovou cinnost regulovat specialni dani ?

3 3
možnosti

Pomalu ale jiste zacinam byt alergicky na slovo SPRAVEDLIVY. Vetsinou to znamena, ze me stat zase nejak obere, aniz by mi  za to cokoliv poskytl.Rv

13 0
možnosti

tomu se říká sociální spravedlnost. A této formě demokracie se říká sociální demokracie

6 1
možnosti