Diskuze

Šumavské zlato za miliardy stále láká, o těžbu se zajímá další firma

O zlato za 130 miliard, které podle odhadů ukrývají Kašperské Hory na Šumavě, je čím dál větší zájem. Po firmě Potamon, která žádala o povolení průzkumu ložisek loni, se o těžbu v regionu zajímá i společnost Gabreta Gold. Dalších pět firem lákají ložiska zlata ve Středočeském kraji.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MD

kde jsou DNES všichni ti zelení?

kteří ochraňují každého broučka, dnes když je ČR ohrožována těžbou zlata kyanidem, není o žádmém zeleném ochránci ani vidu ani slechu? Je navrhována novela horního zákona, kde se snaží pan ministr Kuba prosadit - kromě jiného i loužení zlata kyanidem - všem nám hrozí nebezpečí, kde jsou ochránci , broučků a KYTIČEK, DNES??

0 0
možnosti
MD

Dnes 27 - 29.3. 2013 začíná JARNÍ SETKÁNÍ TĚŽAŘŮ  v Mikulově, kde jako první bod programu je NOVELA HORNÍHO ZÁKONA , od které si těžaři slibují, že jim velice usnadní jejich práci..Protože ministr Kuba míní zlato, jak se zmiňuje  - za 400 milird vytěžit.. a  vzhledem k malému množství kovu, pouze 1 gram zlata je ibsažen  v tuně kamene , není jiná možnost jak kov z kamene dostat jinak - nežli kyanidovým loužením, tak bude zřejmě tento drastický a nebezpečný způsob těžby zlata  -  v novele horního zákona zakotven, ale žádné noviny to nzeajímá, nikdo o této hrozbě nepíše?? Až bude tato novela schválena, tak bude pozdě protestovat, proti zákonu neplatí žádná petice, ani SDRUŽENÍ!!!

0 0
možnosti
MD

Zatím co EU Parlament jedná o zákazu těžebních technologií používajících kyanid v EU, Parlament ČR se snaží naopak zákonem povolit těžbu zlata kyanidem. 

Vezmeme-li v úvahu, že těžba zlata v Evropě představuje jen 1% jeho celosvětové produkce a provozují ji především nadnárodní společnosti, přičemž těžba zlata obecně neposkytuje mnoho pracovních příležitostí a pouze s sebou nese riziko ohromných i přeshraničních škod na životním prostředí, měl by být zvážen úplný zákaz těžby používající kyanid na úrovni Evropské unie!

0 0
možnosti
MD

Aktuálně cz. 2012

Horní zákon je zatím jediná překážka, která ještě brání v povolování průzkumu a následné těžbě zlata v ČR - ale nyní je připravována novela horního zákona, která má těžbu pomocí louhování kyanidem povolit!

Praha - Čtyři firmy požadují po ministerstvu životního prostředí, aby jim povolilo prozkoumat ložiska zlata ve středních Čechách a na jihu země.

I kdyby průzkumné licence dostaly a úspěšně ukončily prověřování zásob, čeká na ně zásadní překážka: Horní zákon zakazuje použít k těžbě zlata kyanidové loužení, nejrozšířenější a nejúčinnější metodu získávání cenného kovu.

Novelu prosadil před 11 lety tehdejší lidovecký poslanec Libor Ambrozek. Reagoval tak na ekologickou katastrofu v rumunském zlatém dolu Baia Mare, kde se protrhla hráz a roztok s kyanidy a těžkými kovy otrávil části řek Tisa a Dunaj

0 0
možnosti
MD

nikoho to nezajímá, všichni si počkáme až budeme mít kyanid s arzénem v kuchyni!

0 0
možnosti
MD

Je to neuvěřitelné, těžbou zlata pomocí kyanidu je ohroženo 3/4 ČR a nikoho to nezajímá, lidi kde budete žít, domníváte se, že každému jednomu z Vás vyplatí těžaři tolik, že si každý jeden z Vás bude moc, opustit kyanidem zničenou ČR a koupit si nějaký malý ostrov?

0 0
možnosti
MD

Musíme si dát velký pozor, blíží se schvalování nevely horního zákona a protože česká vláda opět ohrožuje čr těžbou zlata pomocí kyanidu - musíme si dát pozor na to, aby vláda schválením novely horního zákona - neschválila těžbu zlata kyanidovým loužením, potom by nám byly všechny petice i sdružení, už k ničemu!!

Kyanid je vysoce toxická chemická látka používaná při těžbě zlata, která může mít katastrofické a nevratné dopady na životní prostředí a lidské zdraví. Spadá také do kategorie hlavních znečišťujících látek podle rámcové směrnice o vodě.

Před 10 lety bylo z nádrže zlatého dolu v rumunském Baia Mare do říčního systému Szamos-Tisa-Dunaj vypuštěno více než 100 000 metrů krychlových vody znečištěné kyanidem, která způsobila nejrozsáhlejší ekologickou katastrofu ve Střední Evropě v té době. Toxické materiály zahubily mnoho organismů a poškodily ekologický systém a potravinový řetězec, stejně jako možnosti nezbytného využívání řeky lidmi na mnoho let.

Ačkoli bylo přijato několik legislativních aktů EU s cílem zpřísnit předpisy pro používání kyanidu v těžebním průmyslu – některé členské státy je dokonce úplně kyanid zakázaly – může být tato technologie na území Evropské unie stále legálně používána

0 0
možnosti
MS

M63a49r18t85i40n 47S21a75m

5. 3. 2013 13:38

Ať zůstane v zemi příštím generacím. V současné době by se jen rozkradlo...

0 0
možnosti
MD

Co znamená český občan pro české politiky, kromě toho, že si možná čas od času uvědomí, že jsou občany placeni, a to proto, aby dle Čl.2) odst. 3) Ústavy ČR občanům sloužili) Ale vypadá to zcela opačně.. 27 - 29 března 2013 bude v Mikulově - Jarní setkání těžařů.. O nic závažného by se nejednalo, kdybych si současně neotevřela : Podzimní setkání těžařů ve Frymburku v roce 2012, kde jako první bod programu byl uveden "Horní zákon" a na to jsem si otevřela :seznam účastníků a přednášejících - kde jsou tito lidé :  

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Sedláčková Vladimíra

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR  Kavina Pavel

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR Kaštovský Vít

Ministerstvo vnitra Nouza Richard

Ministerstvo životního prostředí  Česnek Jaroslav MPO ČR Vlastník Martin Poslanec parlamentu ČR Petr Břetislav Poslankyně Parlamentu ČR Matušovská Květa a tak jsem z tohoto usoudila, že bude za přítomnosti těchto ministerských úředníků a poslanců Parlamentu ČR, ten Horní zákon v březnu v Mikulově, rovnou odsouhlasen a na podzim se nechá jen tak pro pořádek ještě schválit poslancům a senátorům, kteří nebyli jarnímu setkání přítomni...

0 0
možnosti
MD

Mezi ministerskými úředníky, vidím i Richarda NOUZU, dříve náměstka ministra Dyby a velkého zastánce těžby zlata kyanidovým loužením, a nyní úředníka ministra vnitra a vida opět se pohybuje v blízkosti těžařů, že by jen náhoda?

0 0
možnosti
BK

Po převratu v r.1989 nám zavládla "DEMOKRACIE".A v první řadě se všichni co se dostali k moci dovolili (nebo sami) dokázali rozkrást naše zlato i stříbro jak v bankách tak v podnicích.Nyní mají zálusk ještě na bohatství které je pod zemí.Potom by mohl přijít na řadu ještě vzduch,abychom neměli už vůbec nic.Proto se ptám "K ČEMU BYL PRO DĚLNICKOU TŘÍDU V R.1989 DOBRÝ PŘEVRAT" ??

1 0
možnosti