Diskuze

Inflace v eurozóně je výrazně pod cílovou hodnotou, varuje šéfka MMF

Inflace v eurozóně zůstává výrazně pod cílovou hodnotou a pokles cenové hladiny pro měnovou unii představuje potenciální nebezpečí. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to v sobotu řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KU

K37a55r79e75l 46U69r86b74a43n

29. 1. 2014 16:54

Problém je v definování inflace - je do ní totiž zahrnuto luxusní zboží, místo aby v ní byly pouze základní potřeby - jídlo, ošacení, bydlení.

0 0
možnosti
VV

MMF=Mezinárodní MaFie se rozhodla přivést ekonomiku EU k bankrotu, když jako nástroj nestačilo strašení Řeckem, tak si vymysleli deflaci;-€EURv

2 0
možnosti
PO

V podstatě říká, že znehodnocování peněz je pod plánem.8-o

5 0
možnosti
VW

Kvantitativni uvolnovani....to mi pripomina meho "manazera" v tesne postkomunistickem podniku, jak rika "nikde nesmite rikat, ze nemame penize, rikejte jen, ze je nedostatek volne vazanych financnich prostredku". At tak nebo tak, tyhle hry se slovicky a zastiramim prave podstaty problemu jen prispivaji k urychleni konce, protoze strkame hlavu do pisku pred skutecnym problemem.

0 0
možnosti
PO

Volně vázané prostředky, hmm.

0 0
možnosti
JV

Za normálních okolnosti je deflace normální. Technologicky, procesně i zvládnutím organizace se jakákoliv výroba zlevňuje, tudíž cena za jednotku by měla klesat. Tištěním bankovek klesá hodnota měny a cena za jednotku nominálně roste i když po očištění zůstává minimálně stejná. Zkuste si přepočítat kolik např. rohlíků si koupíte dnes, kdy cena se pohybuje mezi 1,5 až 2 koruny za průměrný plat cca 25 tisíc a kolik jste si jich mohli koupit za průměrný plat 3 tisíce v r. 89, kdy rohlík stál 0,3 koruny.

1 0
možnosti
MS

S tim "tistenim" to zjevne neni tak jednoduche.... Rekl bych, ze vubec nezalezi jen na tom, kolik je "vytisteno", ale jak "to" obiha. Pokud vytisknu 10^15 Kc a necham je pod posteli, nestane se vubec nic.

0 0
možnosti
MS

Inflace v EU zóně by pravděpodobně dosáhla požadované hladiny, kdyby se nově natištěné peníze dostaly k lidem a firmám. Zůstaly v bankách a používají se na nákupy státních dluhopisů. Vznikl tak paradox, že si stát/EU půjčí peníze od bank přes dluhopisy a na druhé straně vytiskne peníze, aby sanoval stejný bankovní systém. Vzhledem ke klesající průmyslové produkci a tím snižování ceny elektrické energie v celé Evropě a k tomu ještě minimálnímu tlaku na zvyšování cen potravin s ohledem na přebujelé dotace do zemědělství bude inflace minimální. Nemluvě o dalších faktorech, které inflaci ovlivňují. Mimo jiné nezaměstnanost a růst daní a odvodů fyzických osob.

Stačí se podívat na zkušenosti z Japonska, které se dlouho potácí na hladině deflace i přes snahy efektivně nalít do ekonomiky hromadu peněz.;-(

3 0
možnosti
JL

Možná byste se divil, jaká by pak byla. Ukazuje to historie, tištění bankovek ve Výmarské republice.

0 0
možnosti
JK

Pch... kvantitativním uvolňováním se sleduje především jen snižování dluhů.. to si žádají vlády s jejich předlužením..

“Mírná” inflace 2 % ročně znamená během 35 let degradaci měny na polovinu. Ať žije Krugman a Mugabe, ukazatelé světlé cesty vpřed.

4 1
možnosti
PK

Asi jste nikdy neřídila ani fabriku. Inflace cca 2% není špatná pokud např. můžete zvýšit mzdy nominálně o 3-5%. Bez růstu mezd těžko přehazujete lidi, racionalizujete, utahujete normy apod. A lidé mají rádi více nominálních peněz a mohou si sami rozhodnout kam s nimi - i když chleba je o něco dražší. Víte, co se dalo kdysi koupit za dolar - a USA jsou stále velmocí.

0 1
možnosti
JK

Z některých příspěvků mi vyplývá, že všem nejsou zcela jasné významy výrazů - 

Inflace =  je znehodnocování kupní síly peněz zvyšováním jejich množství v oběhu nad únosnou úroveň

Deflace = opak inflace, je růst cen neboli ztráta kupní síly peněz (nikoli lidí).

Inflace není samoúčelná. Protože skutečné snížení mezd je společensky nepřijatelné, inflace je méně bolestivý způsob, jak se dostat ke stejnému cíli.

Pokud by se striktně rozlišovala DEFLACE (pokles peněžní zásoby) a pokles cen, stejně jako INFLACE (růst peněžní zásoby) a růst cen, nedocházelo by k nedorozumění.

Každý seberespektující ekonom ví, že recese zdaleka neskončila, že česká ekonomika je odvozená, že ani Německo nemá zázračný recept (kromě hospodářské závislosti eurozóny), že nejde o cyklickou krizi, ale o novou „normálu“ transformace, a že po skončení krize (což zatím vůbec nehrozí) nás čeká éra vysokých úroků a inflace.

1 2
možnosti
PK

Inflace a deflace znamená růst nebo pokles cenové hladiny, množství peněz v oběhu je něco jiného.  Technickým rozvojem nebo třeba dovozem může též dojít k poklesu cenové hladiny a taková deflace je i žádoucí a není vyvolána žádným nedostatkem peněz v oběhu. Jinak co ekonomická škola to často jiné názory.

1 2
možnosti
JK

Studie: evropské banky potřebují 770 miliard eur - http://jdem.cz/9jdn5 ..

Strach z krachu - od zavedení eura je v oběhu čtyřnásobná hotovost - http://jdem.cz/9jdp8 .. 

Platy politiků v EU: EU je nejbezpečnější daňový ráj na světě - http://jdem.cz/9jwn9 ..

Tajemství špatných úvěrů: vyvlastnění Evropy se rozbíhá - http://jdem.cz/9kfn9 ..

Skutečné řešení nahrazuje propaganda a falešné statistiky - http://jdem.cz/9kft3 ..

20 varovných signálů napovídá, že se blíží globální ekonomická krize - http://jdem.cz/9kfq5 .. Evropská Iniciativa za svobodný vaping - http://www.efvi.eu/index.cs.html#manifest .. Petice proti zákazu el. cigaret - http://jdem.cz/9kfb3

1 0
možnosti
PJ

P89e74t36r 72J95a97r34o92š

26. 1. 2014 14:12

Kam se podela ona neviditelna ruka trhu, ta co si vsechno sama ohlida, ta co prirozene zreguluje trh, ona zakladni modla kapitalismu?

0 5
možnosti
JK

Kdo ji asi zničil ? Levičáci všeho druhu, co se snaží zregulovat komplet všechno a všem !

8 0
možnosti