Diskuze

Renesance jádra nepřišla. Objevily se nové zdroje a státy zelenají

Ohlašovaná renesance jaderné energie z počátku 21. století se nekoná. Důvodů je rovnou několik: rostoucí konkurence jiných zdrojů, jako jsou břidlicový plyn a obnovitelná energie, klesající poptávka po elektřině, kterou zavinila finanční krize, a nehoda ve Fukušimě, která zvedla nedůvěru k jádru.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Mně se tak zdá, že pan analytik Zachmann postrádá elelmetární znalosti v energetice. neví, že energii není možno skladovat a tak se musí vyrábět podle potřeby bez ohledu na klimatické podmínky. kdyby obnovitelné zdroje nebyli závislé na počasí a denní době, nebyl by problém.

Jádro problému tedy neleží v cenách obnovitelných zdrojů (i když i ta je rozhodující), nýbrž na tom, že musí být v rezervě vždy plný výkon elektrizační soustavy.

Nejsem energetik i když mám elektrotechnické vzdělání. Tudíž se nepasuji do role experta, ovšem tyto věci jsou logické.

0 1
možnosti

Bych mel takovy dotaz, kam vlastne spada termojaderna fuze z pohledu ekologu? A nedejboze i ekonomu?

0 0
možnosti

Prozatím je to bezpředmětná otázka, bohužel. I když dobře si pamatuji, v polovině 70. let se psalo o tom, že fyzikové odhadují, že první TOKAMAKy by mohli fungovat počátkem 21. století. (to jsem ještě chodil na ZŠ do nějaké 8-9 třídy) To byl tehdy název těch termojaderných reaktorů.

Ale jinak, jsem si téměř jist, že pokud je cena JE neúnosně vysoká, cena termojaderných reaktorů by byla ještě vyšší. Tedy alespoň pro toto počátečné období. O pár desítek let by třeba mohla klesnout na ekonomicky zajímavé hodnoty

0 0
možnosti

Zrušte dotace OZE, zrušte povinný výkup "zelené" energie a hned uvidíte co je rentabilní.

2 0
možnosti

Ano, pokles ceny je vina OZE. Ale trochu jinak, než si zelení myslí. Je za tím to, že energie z OZE se musí povinně vykupovat a to i tehdy, když není zapotřebí nebo je dokonce na závadu. To samozřejmě likviduje klasické elektrárny. Ale lidi se nezamýšlí, co se stane, až zrovna OZE nebudou vyrábět, klasické elektrárny budou vyplé a spotřeba bude vysoká...

Málokdo z aktivistů uzná, že je to dost unfair: OZE tak rostou, protože jsou brutálně dotované. Jejich energii je povinné odebírat. Ale klasické elektrárny musí jet naprázdno, kdyby náhodou byla potřeba elektřiny, ale zrovna nesvítilo a nefoukalo.

Mimochodem - jestlipak si zelení povšimli, že důsledkem panického vypínání jádra opětně v Německu narostly fosilní elektrárny, které jsou z pohledu životního prostředí mnohem větší svinstvo? Jestlipak si uvědomili, že bezjaderný Rakouský ráj velkou část energie musí dovážet a že jejich uhelné elektrárny vypustí do vzduchu nepoměrně více radiokativity, než libovolná jaderka?

2 0
možnosti

Už to objevili i zde v iDnes že OZE vítězí v nejvyspělejších světovych ekonomikách: Německo, Japonsko, Kalifornie, Čína. Jen pár "expertů" kteří zde diskutují si myslí opak. Ve střední Evropě je dobojováno, díky Němcům je cena silové elektřiny na burze nejnižší v historii. Slunce, voda a vitr mají zanedbatelné výrobní náklady a investičně jsou každý rok levnější. A doplňuje je nadbytek kapacity klasických elektráren. Pochopte to: je vymalováno....

0 4
možnosti

Těší mě, že jste takový optimista, ale je bohužel trochu jinak. Ce elektřiny na burze je tak nízká, protože se OZE dotují. Platí to koncový spotřebitel v Německu, Dánsku ap., který má naopak cenu hodně vysokou. Ty nůžky se pořád ještě rozevírají, ale jakmile přestanou dotace (tak asi za 20 let), tak se to srovná asi někde mezi tím. Kde to bude, závisí na mnoha okolnostech, které se těžko odhadují. Ale doufám, že to bude někde v jedné třetině až polovině střední hodnoty. Takže by to ty zelené státy už nemělo zas až tak bolet. Bude to ale bolet nás, pokud s těmi OZE nebudeme pokračovat.

1 0
možnosti

místo států zelenají spíš mozky...

0 0
možnosti

J11a36n 25K37o14t11t65a68s

15. 4. 2014 16:29

Jistě - jsem bez sebe ze stříbrných ploch úrodné půdy vyrábějící elektřinu dražší o 40 % !Rv

0 0
možnosti

V26á23c95l43a41v 82R59a91k

15. 4. 2014 9:17

"JE je nerentabilni", protoze trh je pokriveny zelenou elektrinou:

-  ta musi se vykupovat jako prvni a 

 - za dotovane ceny. 

Jak pak chcete, aby neco bylo rentabilni, kdyz se EU dohodne a na energeticke burze "konvencni" elektrinu muzete koupit az kdyz je "dotovana" elektrina je pryc? 

prenosouva soustava v DE trpi! mela minuly rok 322 dni ve stavu kdy se provadi redistribuce (to je to ze DE plati sousednim statum za to, ze si energii z nemecka nekdo vezme) 

jak v tomhle chce nekdo posuzovat rentabilitu jakekoliv elektriny? Zruste dotace na tzv obnovitelne (nebo lepe neriditelne) energie a velmi rychle se ukaze kde je pravda. Dale  pak se ukaze kolik ta sranda stoji (u nas tusim 40mld rocne)  Az budou schopne baterky pojmout prebytky pak to bude mit elektrina z obnovetelnych zdroju velky potencial a bude riditelna. Ted je to jizda po horske draze s nejasnym koncem.  Vena

3 0
možnosti

Zachmann....Schulz....němci si musí nějak své kroky 

okecat, tak ať jim fouká ;-D;-D;-D;-D, ale ať to hlavně 

v kone

0 0
možnosti

v konečném důsledku neplatíme my!

mimochodem napsat něco z mobilu do diskuze na idnes 

je děs. Formátováním počínaje, uložením odeslaného textu 

a opravou chyb a překlepů konče.

0 0
možnosti

Co to bude za 10 let? Dle mého názoru se toho příliš nezmění. Hlavní budou fosilní paliva a o zbytek se budou starat OZ a jádro. Do budoucna, ale čekám větší podíl OZ ve spotřebě malých domácností, RD a malých firem. Musí se ale zvýšit jejich efektivita. Čekám, že se rozšíří paleta OZ (různé rychlesrostoucí dřeviny, řasy apod.) což by mohlo vést k nižší ceně. Pro velké firmy a instituce budou ale ještě několik dalších desítek let hlavním zdrojem energie uhelné (či jiné "fosilní") elektrárny. Jádro je v perspektivě 10-20 let moc drahé. V závislosti na rychlosti pokroku vrtných souprav je možný i boom různých geotermálních zdrojů.

0 1
možnosti