Diskuze

Bible světové levice o růstu nerovnosti obsahuje obrovské množství chyb

Bestseller francouzského ekonoma Thomase Pikettyho Capital In The Twenty-First Century (Kapitál ve 21. století), který se snaží na základě statistik dokázat růst nerovnosti v západním světě, obsahuje takové chyby a selektivně vybraná, či dokonce vyfabrikovaná data, že to podkopává hlavní teze knihy.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JD

A kdo se tomu diví?

0 0
možnosti
LK

zní docela logicky, že větší přerozdělování vyostřuje konkurenční tlak tak dlouho až se z  posledního co přežije stane globální supermonopol se superziskem. Na druhé straně budou všichni ostatní závislí na výsledku přerozdělování demotivovaní dělat cokoliv jiného než čekat..

0 0
možnosti
KN

K88a79r92e47l 96N82e61č28a51s

27. 5. 2014 17:49

Jsme zvláštní společnost. Zde po fest rozevřených nůžkách a neoliberálním konceptu  vytváření lidského odpadu volají lidé,kteří rozhodně nemají žádná omračující hotovostní aktiva,mnohdy  jde o podkoní,kteří si občas na dluh zahrají na honoru. V Americe jsme legrační adorací estáblišmentu mezi kolegy čistícího komanda v obchoďáku. Tady jsou často ctitelé těchto bezuzdností lidé,kteří stěží dosáhnou na průměrný výdělek.Člověk,který v tomto systému extrémní nerovnosti  patří k  bohatým,zde do těchto diskusí nepíše.R^;-D:-)

0 0
možnosti
VL

Vtomto systému extrémních nerovností? Tys spadl na hlavičku?

0 0
možnosti
VL

Karle Fukso, amatérské jsou především tvoje argumentace. KLDR a Kuba jsou pozůstatkem rozsáhlého rovnostářského socialistického experimentu, který v ekonomické výkonnosti selhal na celé čáře. Zvítězil kapitalismus, protože v něm je (i přes možné zvyšování rozdílů v bohatství) celkové bohatství a tedy průměrné bohatství vyšší. Jestli jsi v reálu nezažil ekonomickou výkonnost za socialismu tak si o tom něco nastuduj (ovšem ne od Kellera, ten ví jen o výkonnosti stranických buněk) anebo DRŽ ÚSTA.

0 0
možnosti
PK

Tak posledních 5 let se tady legální bohatství moc nezvyšuje. A případný laciný argument, že u nás není kapitalismus, je k smíchu.  Já jsem ekonomickou výkonnost v socialismu zažil a viděl její zápory v plné nahotě..  Jinak stav na Kubě není dán jen politickým režimem, ale i charakterem místní populace, která má jiné priority a chování než naše. Ona to tam i za Batisty, pokud víte kdo to byl, byla pěkná s.ačka.

V řadě afrických zemí je spíše liberální kapitalismus a jak to tam vypadá.

0 0
možnosti
JU

J12a90n 17U74l89r86i63c59h

27. 5. 2014 12:59

Nerovnost je přirozená a blahodárná. Majetkové rozdíly motivují k úsilí i k činům milosrdenství. Zdrojem nerovnosti je nestejnost, pestrost ve vybavení jedinců různými talenty. Stále nové originální kombinace lidských vlastností  tvoří tvůrčí potenciál lidstva. Snaha potlačit násilím majetkové a sociální efekty nestejnosti lidí ( mimo jiné též majetkovu nerovnost ) je morálně zvrácená a má vždy jen destruktivní důsledky.

0 0
možnosti
PK

Píšete to hezky, ale uvědomte si, že politiku a ekonomiku nedělají jen ušlechtilí hrdinové z červené knihovny.  Takže základ ano, ale určitá regulace i přerozdělení musí být, ale nesmí demotivovat.

1 0
možnosti
PK

Úspěšný vývoj západoevropského kapitalismu po WW2 se udál i při vysokém zdaňování příjmů bohatých.  Uvádí se s nadsázkou, že v určitém období Ehrhardtova zázraku bylo zdanění příjmů až 100% aby byl německý kapitalista nucen investovat do vlastních fabrik. Ta doba už je pryč. Stejně tak zásada, že za kapitalismu nezabráním vysokým příjmům, které jsou často na hraně či za hranou zákona a legálnosti a tak je alespoň řádně zdaním. A že kapitál (často ovládán šmejdy či zlojedy) postupně stále více ovládá stát a šije si pravidla výhodně pro něj. Privatizace po česku je toho skvělým učebnicovým příkladem. Takže jak šel čas - snižuje se až na vyjímky zdanění bohatých (mohli by utéci jinam), rozkvetly daňové ráje, není problém dopravit do Evropy lacinou pracovní sílu, velcí, nejen banky využívají přístup - privatizace zisků a socializace ztrát státem při krizích a bublinách. Nejsem přesvědčen, že když soukromý kapitál vytlačí zcela stát z oblastí jako sociální, zdravotní, sociální nejen důchody, ale i třeba určitá porce sociálního bydlení, že bude společnost vzkvétat. I ten Keller není proti kapitalismu, ale vyjadřuje názor, že sto, možná tisícinásobné rozdíly v příjmech  spíše demotivují společnost.

0 0
možnosti
JP

mno jo, ale v te dobe nebylo realne mozne presouvat kapital z jednoho mista na druhe behem par vterin ... dneska kliknete parkrat na pocitaci, a ejhle, ucet vedeny v nemecku je tak nejak prazdny, a penize jsou investovany nekde na druhem konci sveta. dneska pokud toho kapitalistu zdanite, tak se proste sebere i se svym kapitalem, a pujde investovat o dum dal. - a ne, nemate zadnou realnou sanci mu v takovem pocinani nejak zabranit.

socialni bydleni a vubec socialni stat celkove ma jednu zasadni nevyhodu - musite ty penize nejdriv nekomu tak nejak sebrat ... a dotycny se obvykle tak nejak i brani, a brani se tim silneji, cim vice tech penez k sebrani ma. zivnostnik pred zdanenim utece pomerne tezko ... google nebo microsoft velmi snadno.

0 0
možnosti
MRB

Můj bratr začínal přednášku z matematické statistiky příkladem stupňování slova "lež": "Lež - nehorázná lež - statistika".

---

Ze statistiky se v rukou manipulátorů stává účinný nástroj, jak dát svým tvrzením zdání důvěryhodnosti a "vědeckosti". Z tohoto hlediska je třeba nazírat i na takováto díla povětšinou levicových autorů: Růst nerovnosti a sociální nespravedlnosti je v nich totiž premisou, která je dokazována prostřednictvím statisticky zpracovaných dat.

0 0
možnosti
PK

Mistře Romicusi, takový přístup ale mohou používat a i používají obě strany, nejen levicoví. A to nejen ve "vědě" jako ekonomie, ale i ve zdůvodňování klimatických změn, výhodnosti domácích porodů atd.

1 0
možnosti
PM

P95e78t94r 27M63á21c13a

27. 5. 2014 10:02

Už to někdo řekl Sobotkovi?

0 0
možnosti
PK

U Sobotky to nemá cenu. To není ekonom, sociolog, vizionář. Ale obecně tak jako jsou vynikající filosofové ateisté a na druhé straně věřící, i v ekonomii jsou vynikající levicověji a na druhé straně pravicověji orientovaní.

0 0
možnosti
JP

no co, co ... proste dalsi obycejny ultralevicovy tlachal, u ktereho se ta manipulace s fakty a zkreslovani dat da tak nejak defaultne ocekavat. takovych tady mame sami dost - viz nejruznejsi kellerove, svihlikove, tozickove a dalsi a dalsi podobni. realita neni dostatecne revolucni ? no co, tak holt si tu realitu trosku upravime k obrazu svemu, no boooze ...

6 0
možnosti
PK

Myslím, že pravicový "tlachal" jste spíš Vy. V ČR na základě největšího přesunu majetku v historii, daleko většímu než po Bílé hoře, nastala nerovnost velmi rychle a až moc velká.  A že by zase pomohla dohnat nebo dohánět západní svět, jsem dost pesimista. A to žijeme na státní dluh, čerpáme desítky miliard z Unie, šetříme dočasně na nízké natalitě, v podstatě nemáme armádu jen hodně generálů atd.

Práci se vyčítá absence transferů k chudým a "nepřizpůsobivým". Nevím jak je možné, že vědec s týmem by zapomněl takový základní faktor vzít v úvahu. Ono je spíš těžší zjistit, kolik si ti "bohatí" vlastně vydělají. Při dnešních systémech přetahování peněz po světě, daňových rájích, že i německé ikony jako Hoeness švindloval v miliardách.

0 0
možnosti
KN

K56a51r71e83l 81N44e94č28a63s

26. 5. 2014 23:19

Zásadní data v této výtečné knize,kterou v respektu má i konzervativec Cameron jsou nejen správná ale i velmi poučná stejně jako fakta,že v zemích s extrémní nerovností jako třeba USA,Portugalsko,Británie se obecně průměrným lidem žije o mnoho hůře než tam,kde nerovnost je unosná-Japonsko,Skandinávie,Finsko,Rakousko etc.R^R^:-)

0 0
možnosti
VL

Kuba, KLDR je to etc? Když rovnost, tak dokonalá.

BTW. Přečetl sis někdy něco o tom, kdo nastartoval Švédskou prosperitu? Socani to totiž rozhodně nebyli. Stejně jako Fico nesnížil daně oproti ČR o čtvrtinu, jen se mlaká nad rychlejším růstem HDP.

1 1
možnosti