Diskuze

Solárních zdrojů a bioplynek přibývá, vyplácejí se i bez dotací

Přestože stát zcela odstřihl solární elektrárny a bioplynové stanice od dotací a od letoška nemají žádnou veřejnou podporu, staví se v zemi stovky nových zelených elektráren tohoto typu. Lidem se investice vyplatí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P15a52v69e73l 28Ř28a55p60e44k

23. 6. 2014 14:30

Prý to není dotováno ;-D;-D;-D

Na soláry dotace dál existují, na pěstování kukuřice, která se zbytečně spálí v kotli, rovněž.

2 0
možnosti
Foto

fotovoltaické instalace se konečně dostávají do formy a rozměrů, kterou vždycky měly mít a kterou nikdy neměly překročit. Malé instalace na střechách domů s přednostní spotřebou v místě výroby. Ani dnes to nemůže být žádný zázrak ale fandové se na tom třeba vyřádí. Jinak podpora obnovitelných zdrojů energie je gigantická zlodějina, která jednou vejde do čítanek a učebnic ekonomie jako odstrašující případ, jak jdou celé národy zmanipulovat, že je ani vysoká cena energií neprobere a dokáží přitom ještě radostně hýkat zelené kecy o tom, že podporují "čistou" energii.

11 0
možnosti
JB

no tak to nesouhlasím. Neznám jednoho člověka co se dnes necítí probuzen... Akurát nevím co jako probuzen mám dělat... Nějaký nápad?

1 0
možnosti
LK

nepsalo se náhodou nedávno že bioplynky mohou výt ještě větší průser jak fotovoltaika ?

2 0
možnosti
LK

být ještě, pěkný překlep ;-D

0 0
možnosti
JP

J36a21n 42P86e78k54a

23. 6. 2014 12:36

Bez dotací? Opravdu? To by znamenalo, že stát vykoupí energii levněji, než ji dále prodá...

1 0
možnosti
PHH

Bez dotací se vám to vyplatí, když si to sám spotřebujete. Je to levnější, než jí nakupovat. Problém je ale s ukládáním. Pokud si opatříte baterii, tak to vyjde asi tak 2x dráž než samotná instalace FVE. I tak to ale vychází trochu levněji než ze sítě. Elektrickou přípojku pak budete mít jenom v případě, že se bude nedostávat.

2 0
možnosti
JB

Otázečka pro všechny, kteří tomu tak rozuměmí (viz. diskuze). Fakt 1 - dotace už není. Fakt 2 - připojují se cca 10 za měsíc. Otázka: když to je tak nevýhodné tak proč to dělají? Jenom se ptám. Nerozumím tomu.

0 0
možnosti
RK

cca 120 za rok... To je prd. Lidé dělají věci z různých důvodů. Někdo si myslí že tím pomáhá přírodě, jiný zase předpokládá že nastane black out a on bude připravenej.....

2 0
možnosti
PHH

Ano, konečně si toho publicista všiml. To, že se to dá postavit tak, aby malospotřebitel ušetřil a nikoho tím finančně nezatížil jsem si spočítal už asi před třemi roky, kdy to ale ještě bylo dost na hraně. Dnes je malá FVE na střeše už výrazně pod cenou, kterou platíme distributorovi.

3 0
možnosti
RK

Což je právě nesmysl. Ostrovní systém má smysl jen tam, kde by přípojka byla velmi nákladná a majitelé střešních FVE aby nemuseli elektřinu draze skladovat, tak jí prodávají do sítě. Pochopitelně aniž by jí někdo potřeboval.

1 0
možnosti
PR

P74e89t24r 16R81i33h69a90k

23. 6. 2014 12:20

V případě slunečních parků jde ale výhradně o malé instalace na střechách obytných domů, zemědělských či průmyslových objektů.... a tak to mělo byt hned od zacatku a ne to stavet na polich.

10 0
možnosti
PHH

Ten kayak v zakoně tam přiložil jakýsi poslanec z ČSSD, teď si už nevzpomenu... Hádejte, kdo za tím stojí? Bursík byl údajně proti tomu a původní varianta měla umožňovat instalace výhradně na střechy a neobdělané plochy vyňaté z půdního fondu.

0 0
možnosti
LK

Největší problém byl v tom, že se dotace zneužily právě na výstavbu solárních parků. Dotované soláry měly být určené koncovým uživatelům, aby si na nově postavený domek mohli instalovat soláry a pokrýt jimi většinu své roční spotřeby. Rozhodně to nemělo být využito jako podnikatelský záměr. 

Ono u domku to není zase takový problém, V podstatě stačí panely o výkonu kolem 2-4kW, které dokáží pokrýt velkou část spotřeby. V případě přebytku jej pustí do sítě a vydělají na sebe, v případě nedostatku se rozdíl ze sítě zase veme. 

Budovat systém, který bude plně soběstačný je podle mne hloupost. Jednak musíte mít kde energii uchovat, což je problém. Protože už při ukládání do baterií vám spousta energie uteče ve formě tepla. Navíc o ty baterie se přece jen musíte starat, vadí jim vysoké teploty, vadí jim nízké teploty, také vyžadují dost skladovacího prostoru.  

Navíc je otázka, zda to dokážete opravdu efektivně spočítat a zda ta energie aktuálně vyrobená plus uskladněná vám bude vždy stačit. Vemte si jenom když zapnete dohromady troubu a pár indukčních ploten a ta spotřeba jde hodně nahoru klidně k 10kW. Což už bude něco stát, takový systém.

7 0
možnosti
MK

No tendence porizovat nejaky system na uchovani energie plynou z toho, za energii kterou dodate do site nedostanete nic..... nicmene dneska se porad uchovavat energii nevyplati...

0 0
možnosti
RN

Fotovoltaika se v podmínkách ČR nemůže vyplatit. To je blbost.

Buď se na to stále pobírají nějaké dotace, nebo to má někdo jako hračku

Zvlášť když píší, že "se připojují malé instalace na střechách" - kdyby se to vyplatilo, tak se naopak ve velkém staví obří "sluneční parky"

0 5
možnosti
JK

Pokud se cena dostane na 1000 Kč/100Wp, pak už se o tom dá uvažovat i bez dotací.  A ten "sluneční park" je něco jiného, než Gridfree.

1 0
možnosti
JN

J72a64n 49N35o45v78á61k

23. 6. 2014 11:51

fakt se vyplatí bez dotaci???? To pochybuji, výkupní cena z klasických elektráren je zhruba 1kč/kWh, výkupní cena ze solárů je (viz konec článku) cca 6kč/kWh => stále vysoko nad tržní cenou (v případě nepokřiveného trhu).

2 1
možnosti
Foto

Nikdo neříká že musíte elektřinu prodávat, úspora je v tom že ji nemusíte nakupovat a za ni platíte 4kč. Není to na zbohatnutí ale stačí to.

1 0
možnosti