Diskuze

Ukázka knihy: Čísla jsou fetišem ekonomů, kritizoval Sedláček

Co má společného Matrix a ekonomika v době krize? Podle Tomáše Sedláčka se v obou případech ze sluhy stal pán. Kniha Ekonomie dobra a zla Tomáše Sedláčka vyšla v roce 2009 a ihned vzbudila velký ohlas. Přinášíme ukázku z knihy.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Paul Krugman je odstrašující příklad služebného ekonoma. Halí totiž do vědeckého hávu opatření, která má dělat vláda tak, aby to lidi nebolelo. A navíc samozřejmě hájí zájmy Ameriky. Proti němu je Sedláček ztělesněná upřímnost!

0 0
možnosti
Foto

Dobrá myšlenka nepřehánět to s čísly, lépe řečeno nedělat z nich obhajobu mé existence (jsem-li profesor univerzity nebo státem placený expert), se v knize zvrhla v marketingový nástroj prodeje knihy. upozorňuji pana Sedláčka, že číselný fetišismus se týká především makroekonomie. Kdyby někdy přišel mezi nás, mikroekonomy, viděl by, že svůj smysl neztratila, ba jsou stejně filozofická jako u pekaře v Athenách před naším letopočtem!

0 0
možnosti
Foto

Všichni vidíme, kam to tihle ekonomové dovedli. A buďme hodně rádi, že nevíme, kam to ještě přivedou.

2 0
možnosti

K45a32r95e74l 61V74o78v91e29s

12. 9. 2014 19:41

Katolíci mají výhodu v tom, že se shodli na svém základní knize a tou je Bible,  muslimové jsou na tom dobře mají Korán, jen ekonomové jsou rozhádání, ještě si nepotvrdili základní knihu svého náboženství.;-D

3 1
možnosti

Snazit se zaskatulkovat a napasovat do vzorcu lidske chovani je velky ukol pro nekolik dalsich generaci.

0 0
možnosti

P91e65t69r 35J72a79n70o52u12š

12. 9. 2014 19:23

"Přestože je autor původně teoretický ekonom, podařilo se mu vyprovokovat velkou intelektuální debatu v celé společnosti..." to ano, vyprovokovat debatu umi. Polemizoval bych, zda intelektualni.Ted jeste neco o uzitecnosti toho pana.

4 1
možnosti

Tento teoretik stavící svá vystoupení na popisu pobytu v polosocialistickém Finsku nikdy nevedl žádnou firmu, nikdy nezaměstnával lidi, nikdy nepodnikal, eeměl na sobě žádná rizika z toho plynoucí. Kdo jeho rádoby moudra, i když umně sepsané může brát vážně? Pane Sedláčku, zkuste napřed něco vytvořit a pak můžete mudrovat, já bych Vás nezaměstnal ani jako účetního.

4 1
možnosti

K78a85r55e37l 19V52o75v12e38s

12. 9. 2014 19:40

To platí o všech našich "předních" ekonomech a zvláště o "bankéřích ";-(

Jedině Kalousek vedl investiční oddělení v Mitasu a tak má o všem mičurinský přehled.

4 0
možnosti

Pan Sedláček, podobně jako pan Kohout nečetli Paula Krugmana. Jeho kniha Návrat ekonomické krize vyšla i u nás. V roce 2008 dostal Nobelovu cenu za ekonomii, ale proti výše uvedeným "ekonomům" je přece nula.

1 1
možnosti

Sedláček filosofuje o ekonomii, o politice. cituje Platona, neodpovídá na otázky níže uvedené.

2 0
možnosti

Ani jeden z těchto "elitních ekonomů" neumí odpovědět na 3 otázky:

1/ proč za stejnou práci máme (stále! a nikoliv dočasně) 2-3x nižší životní úroveň než např. němečtí nebo rakouští pracující ačkoliv slibovali, že to Německo, Rakousko apod. doženeme do 5-10-15 let;

2/ co pro to udělat?;

3/ jak dlouho se dá hospodařit v nejlepším případě se stálým, ale ve skutečnosti se zvyšujícím se deficitem a jak to skončí.

Tito hochštapleři jsou k ničemu, jsou to kecalové, žvanilové...

Navrhoval bych Berufsverbot něco jak bylo kdysi v Německu: Kdo po majetkovém převratu 1989 fungoval jako "ekonóóóm" nevbo se jím nazýval, nesmí nadále a do smrti vykonávat činnost s větší hmotnou odpovědností jak 10 Kč/denně a řídit větší podnik jak nárožní trafika.

0 4
možnosti
Foto

1) Máme podstatně nižší výkonnost a efektivitu ekonomiky...

2) Zvýšit produktivitu

3) Do nekonečna, jako např.USA. Někdo to někdy (ne)zaplatí

3 2
možnosti