Diskuze

Nová šance pro Temelín, Brusel schválil podporu jádra v Británii

Evropská komise schválila sporný systém podpory pro výstavbu britské jaderné elektrárny Hinkley Point. Podle energetických společností se tak otevřela cesta, jak financovat nákladnou výstavbu reaktorů v Evropě, a to včetně Česka. Hrozí však, že rizikovou investici nakonec zaplatí spotřebitelé.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

O takové šance nestojíme.

0 0
možnosti

P36a89v22e13l 64K27u56n33c

9. 10. 2014 17:03

"... takto drahou elektřinu zaplatí spotřebitelé a následně se vyveze za třetinovou cenu na zahraniční trhy ."

Naše budoucí realita.

0 0
možnosti

Trocha ekologie v praxi

Rakušané, kteří se chovají velmi ekologicky a ekonomicky, odebírají výhodný ekologický proud z německých OZE, který k nim jde nejlepší možnou cestou.

V důsledku nutných investic (i kvůli OZE) má ČEPS odstavených pár docela důležitých vedení 400kV. Dispečer v důsledku přetoků identifikuje přetížená vedení, které jedou na 125% své kapacity (přetěžovat vedení je zakázané). V důsledku toho vydává varování, že v ČR není stabilní soustava a objednává redispečink. Nakupuje v Německu výkon řiditelných elektráren a nařídí jim snížit výrobu, zároveň vydá požadavek do Rakouska pro najetí volných kapacit. rakušané najíždí "vídeňskou" tepelnou elektrárnu 380MW, čímž se podaří snížit přetížení linek na území ČR na 115%. Český dispečer tedy platí němcům za nevyrobený proud a rakušanům za najetí jejich nejdražší elektrárny. Přesto si situace vyžádá odstavení 400kV rozvodny na severu čech i s přívodním vedením. K opětovnému uvedení vedení do provozu je nutné jeho nabuzení, což jsou opět ztráty, které stojí peníze.

Jelikož OZE nesjou schopné regulovat "jalovinu" v síti, která je nutná pro nabuzení vinutí a udržování napětí v síti, tak české tepelky jedou na mezi podbuzení, což strašně milují a "ničí" si své zařízení, které si nechají zaplatit od ČEPS v systémových službách.

Reálná situace z července tohoto roku

Otázka pro ekology. Kdo si myslíte že to platí?

7 0
možnosti

Bylo by možné domluvit se v rámci EU se státy mající jaderné elektrárny, aby zastavily export energie do Rakouska ? Nemůžu přece zároveň být odběratelem a zároveň bojovat proti svým dodavatelům ?

Hrozí však, že rizikovou investici nakonec zaplatí spotřebitelé.  - spotřebitelé zaplatí vždy vše. Na druhou stranu, čím více je investice experimentem (jako OZE), tím více to bude lidi stát

0 0
možnosti

Rakušané si koupí takové "udělátko", co jim elektrony z Temelína nepustí do baráku. ;-D

5 0
možnosti

D59a23v52i89d 59P23e70t16r

9. 10. 2014 5:15

Ne chceme-li být tak strašně závislí na dováženém plynu a ropě, pak bychom měli vyrábět v jaderných elektrárnách přibližně trojnásobek dnešní výroby. Je to investice dlouhodobá a na rozdíl od podpory solárních elektráren má smysl.

8 0
možnosti

Na obhajobu UK bych jen řekl, že budou mít brzo zaděláno na velký průser, pokud nezvýší kapacitu: http://www.gasstrategies.com/files/files/Picture2_Average%20demand%20compared%20to%20average%20power%20generation_1.jpg

0 0
možnosti

M53i60l62a24n 90S96m57r66ž

8. 10. 2014 20:36

Podle předpovědi uveřejněné nedávno v německém PV Magazinu bude během 15 let akumulovaná elektřina z fotovoltaiky levnější než jaderná nebo uhelná a měla by se pohybovat okolo 5 eurocentů na kWh. Bude-li z vlastního zdroje, současně odpadnou náklady na distribuci. Desítky let poté budou jaderné elektrárny produkovat dražší dotovanou elektřinu, nehledě na nevyřešený odpad a bezpečnostní rizika. Dotace do JE budou stále vyšší s klesající cenou elektřiny z OZE a to po dlouhou dobu, prakticky až do konce životnosti elektrárny.

Zvýhodněné výkupní ceny obnovitelné elektřiny byly naopak omezeny na 20 let a pro nová zařízení se každým rokem snižovaly. Dnes prakticky (až na biomasu) neexistují. V ČR byly výkupní ceny extrémně špatně nastaveny, protože v roce 2010 byly na základě špatného zákona o 65% vyšší než v SRN.

Ceny současně stavěných EPR (Finsko, Francie) stále rostou, jsou nyní na trojnásobku a uvedení do provozu už se ve Finsku ani nezmiňuje (možná až v roce 2018, devítileté zpoždění). 

Jaký je ve skutečnosti smysl jaderné elektrárny? Monopol, centralizace a výroba jaderných zbraní. Každá současná jaderná elektrárna může sloužit jako zdroj štěpného materiálu pro jaderné bomby a hlavice.

1 18
možnosti

Pane Smrž, když o něčem nic nevíte, tak proboha raději nic nepište. Klasické reaktory takového typu jako třeba Temelín opravdu nemohou sloužit jako zdroj materiálu pro jaderné bomby a hlavice. Jejich vyhořelé palivo má takovou směs izotopů uranů a transuranů, že z toho nikdo jaderné zbraně nevyrobí.

Jinak, co dělají s cenami elektřiny pro spotřebitele dotace do OZE vidíme krásně na příkladu Německa a Dánska, kde mají nejdražší elektřinu v Evropě. 

K čemu protijaderná kampaň vede je popsáno zde: http://www.blisty.cz/art/74439.html a zajímavá bude situace v Německu (a hlavně zvyšování těžby a dovozu uhlí) až Bavorsko nyní odstaví jaderné bloky, které mu dodávají téměř 50 % elektřiny: http://echo24.cz/a/wrHMk/pruvodce-stredoevropskou-energetikou-po-odpiskani-temelina .

Jak je vidět i z přehledné statistiky, Česko snížilo díky jádru a obnovitelným zdrojům využívání fosilních zdrojů v elektroenergetice: http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/kde-bere-cesko-energii-nova-cisla-o-uhli-jadru-slunci/r~0ed868064edf11e4973a002590604f2e/ . Což je podstatný rozdíl od Německa, kde nové obnovitelné zdroje tak tak stíhají nahrazovat odstavované jádro.

17 1
možnosti

Je velká škoda, že novým obnovitelným energiím nevěnujeme tolik času, jako trafikám ČEZu, všichni nás předbíhají.

http://skutecnosti.cz/jadru-v-cesku-zrejme-psenka-nepokvete/

0 2
možnosti

Vážený pane Motičáku, zatím žádný zdroj energie nevytvořil za tak krátkou dobu tolik milionářů a miliardářů a nepostihl nedobrovolnými příplatky a doplatky tolik lidí jako OZE. 

Co kdyby ty vaše nové zdroje zaplatili ti vámi milovaní a opěvovaní solární baroni a knížata větrných zámků?

Kdo má rozum, ten dnes "raději zastřelí" svého poslance než by mu dovolil další velkorysý experiment z našich kapes.

Chcete OZE? Klidně, ale jeďte si za své a bez dotací.

10 0
možnosti
Foto

M87a46r42e36k 23S70o78f41r

8. 10. 2014 18:51

Jak je tedy možné, že podobně dotovaný proud vyváží Německo ze svých větrníků. Předpisy Eurorvhp platí jen někdy a jen pro někoho?

6 0
možnosti

Ano, přesně tak. Energie z OZ jsou dobré, morální, nutné a učiní z Evropy opět nejpokrokovější část světa, kromě toho náš všechny spasí před potupnou smrtí z ozáření, proto je energetický trh míň tržní než hospodářství v Kambodži za Pol-Pota.

0 0
možnosti
Foto

J48o48s11e86f 93P43l75é31h47a

8. 10. 2014 18:19

Z článku: "

U dvou bloků v Hinkley Point se počítá s cenou 24,5 miliard liber, tedy zhruba 860 miliard euro" EU

Zajímavé počty, ale pouhým pohledem do aktuálního kurzovního lístku je zřejmé, že jde o zhruba 860 miliard Kč. Bylo by hezké, kdyby se jedna koruna rovnala jednomu euru.....rázem bychom byli všichni boháči ;-)

1 0
možnosti

To nejsou zajímavé počty, ale fatální chyba autora.

1 0
možnosti