Diskuze

Pomůžeme s financováním jaderných zdrojů, nabízí Česku Westinghouse

Americko-japonský Westinghouse nabízí Česku spolufinancování výstavby nových jaderných zdrojů. Firma byla jedním z účastníků zrušeného tendru na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Nabízený model financování už uplatňuje v Bulharsku a v Británii.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MS

Kdyz to neklaplo pres radar tak to zkousi pres Temelin. Tak se chteji dostat vsi do kozichu Ceske Republiky.[>-]

1 1
možnosti
KJ

K79a96r89e26l 87J59a91n23í83k

13. 10. 2014 14:46

Tak to je krok správným směrem, necpat do toho státní peníze (ČEZ ovládaný politiky je v podstatě totéž) a riskovat ze soukromého.

Teď ještě, zcela vypustit jakékoliv státní garance. Aby to bylo opravdu přenesení rizika z beder daňových poplatníků na ty, jež stavbu prosazují.

0 0
možnosti
RP

Proč na ty, jež stavbu prosazují? V normálním prostředí nese riziko investor. Pokud ta myšlenka je dobrá, projekt nese zisk a investorovi se vložená investice vrátí třeba několikrát. nebo myšlenka není dobrá, projekt je ztrátový a potom se investorovi z vložených peněz nevrátí nic.

To jen u nás tady v zeleném bruselském socialismu vymysleli ekonomické perpeetum mobile. Investor do projektu vrazí peníze a ty se mu ze zákona vrátí vždy plus navíc k tomu přiměřený zisk, bez ohledu na to, jestli ta investice je ztrátová anebo naopak zisková. Ovšem vždy na úkor daňových poplatníků. Odstraňme nesmyslné OZE dotace včetně povinného přednostního výkupu OZE elektřiny do distribuční sítě a včetně povinného prodeje OZE elektřiny jako první na energetické burze a najednou budou všechny energetické projekty včetně JE rentabilní.

2 0
možnosti
RN

Financování jaderných zdrojů je jednoduché - stačí zakázat fotovoltaiku a větrníkky

1 0
možnosti
FN

a do evropy místo drátů natáhnout ostnaté dráty, aby nám tu niko ze západu cenu nekazil. :-P Pak se atomovky vyplatí.

0 2
možnosti
AK

Rozumím tomu správně, že si Westinghouse nechá proplatit náklady, kdeždo know how a "zisk" prostě vloží do JE jakožto podíl a bude si je následně vybírat po celou dobu životnosti elektrárny? Logika říká, že jako spoluvlastník by si patrně řádně ohlídali subdodavatele atd, jelikož budou rázem mít důvod, aby elektrárna fungovala pokudmožno bez problémů.

1 0
možnosti
FN

Jaderná energie je naprostý nesmysl v době, kdy náš největší sosused získává z obnovitelných zdrojů 30% energie a toto procento hodlá dále zvyšovat.

A kdy je ČR členem EU a přijala volný obchod.

V praxi to znamená, že když když fouká a svítí sluníčko a energie je přebytek, tak je z německa zadarmo nebo za zlomek ceny a v tom momentě nikdo z jaderných elektráren energii odebírat nebude. Resp. zadarmo a nebo za ten zlomek ceny.

Hlavní problém je ten, že narozdíl od jiných elektráren je  největší podíl na ceně energie u atomových elektráren investice do elektrárny a ne palivo. Takže se nedá regulovat. Respektivě fyzikálně dá, ale není to ekonomicky nic platné.

3 12
možnosti
JK

Ano a pak přijde zima, 3 týdny nevyleze slunko a solární elektrárny si budem moct strčit za diselagregát.

2 0
možnosti
MK

M48a61r22e28k 12K32r41o14l95l

13. 10. 2014 11:32

Otázka je, jestli v současné, různými dotacemi na obnovitelné zdroje pokřivené době, má taková elektrárna ekonomický smysl.

1 0
možnosti
JK

Životnost je 40-60 let, doba výstavby 15 ale spíš 20 let. Třeba za 75 roků budeme umět měnit teplo na elektřinu stejně účinně a snadno, jak dnes děláme z elektřiny teplo.

Ale řekl bych, že zákon o podpoře OZE se během příštích 20 let ještě několikrát změní, jelikož podpora OZE je čím dá větší koulí na noze státního rozpočtu.

0 1
možnosti