Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Zimu nepřežila třetina včel, veterinární správa chce varroázu potlačit

Státní veterinární správa nařídila kvůli epidemii varroázy mimořádná opatření k ošetření včel. Patří mezi ně sledování výskytu roztočů, kteří nemoc způsobují, a případná následná léčba včelstev schválenými přípravky. Podle předběžných odhadů včelařů nepřežila letošní zimu více než třetina včelstev.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Milí včelaři, nejsem odborníkem na tuto problematiku, ale dle mého názoru nestojí za úhynem včel jen včelí mor a neochota včelařů (na Zlínsku) pořádně uklízet úly a provádět chemické postřiky.[>-] Dalším faktorem jsou postřiky Roundup,Rv které mají právě nepříznivé účinky na odolnost (imunitu) včel proti moru. Měla to dokázat studie Amerického doktora, který dokazoval na několika včelstvech (po dobu 5 let) závažné účinky Roundupu !na odolnost včel, pár měsíců před dokončením studie, přiběhla americká vláda, úly zabavila a nechala okamžitě spálit. Čímž doktor ztratil jasné důkazy těchto účinků a americká vláda si ochránila výrobu a vývoz tohoto chemického prostředku. !!

0 0
možnosti

Co nám tím chtějí říci... že už tak drahý med opět podraží. Pro mne za mně, ať si ho nechaj, já si udělám pampeliškový.... a bude mě to stát jen cukr a plyn.;-D

0 1
možnosti

A co přesně má ten Váš sladký sirup společného s medem?

1 0
možnosti

Pobor! Nadpis článku špatně spojuje úhyn včelstev a snahu potlačit varroázu.

Tak jedna věc je varoa a druhá věc je příčina úhynu včel. To už uznal i pan Polášek. Když se podíváte na výsledky monitorování za rok 2014 a cca 10-15 let zpět, tak vám dojde, že napadení roztočem nemůže být důvodem úhynu včelstev. 

Nemám nic proti potírání roztočů, ale je potřeba také hledat a odstraňovat skutečné příčiny úhynu včelstev. 

Pan novinář by měl mít trochu odvahy a zeptat se na státní veterinární správě, jak je to s kontrolou kvality dováženého medu a proč se k nám smí dovážet med ze zemí, kde mor léčí antibiotiky?

0 0
možnosti

Pár let u včelařím, převzal jsem to po předcích. Veterina nám radí, jako chemikálii do včel dát a zatím to jsou jen pokusy s trpělivostí včelařů. Nyní je povinně  používán Varidol, z návodu je  "při aplikaci je "nutno" používat odpovídající ochranný oděv, brýle, respirátor s chemickou vložkou A1 a gumové rukavice..." .Současná pomoc od státu je zábavná. Povinné je zaplacení léčiv, časopisu Včelařství, příspěvek do spolkové pokladny a malý včelař který má 4 včelstva tak jde pro státní příspěvek s penězi, aby to doplatil a  výsledek je stále stejný. Roztočů je stále stejně. Vzpomínám na včelaře (už není mezi námi), který mi vyprávěl, že si dal tu práci a pomocí lupy vybral z odebrané "Měli" roztoče, když přišly výsledky, tak měl 20 roztočů na včelstvo. Tak si myslím, že je to jen velký obchodní podvod na včelařích, kterým vyhrožují vysokými pokutami.

2 0
možnosti

Souhlasím s  vámi, dnes včelaří jen důchodci, kteří to mají jako náplň práce v důchodě, jako zálibu,hobby, nikoliv na výdělek, jednodušší je brát dotace za posekání trávy, neý za odchod včel. Pokud dostanou nějakou nemoc, tak se pálí celá včelstva včetně úlů

1 1
možnosti

Klasika - a na chatě máme divoké včely v baráku snad 40 let a ne a ne se jich zbavit.

0 0
možnosti

No vidíte pane Polášku, konečně jste si k tomu něco přečetl a musel jste uznat, že mám pravdu.

Ono je skutečně největším problémem, že takový med se k nám dostává zejména ve výrobcích, které ve složení uvedou prostě "med", ale o jeho původu už vůbec nic. Některými našimi tzv. medovníkářskými firmami je pak také tento med u nás do výrobků přímo zpracováván. Nedbale uložené obaly od tohoto medu jsou pak zdrojem nákazy.

0 0
možnosti

J58i60ř16í 46H36o80r91á69k

21. 3. 2015 12:09

Typický příklad "dokumentu" - pro rok 2015: 4íslo jednací i čárový kód, ale jen na první straně. Vytiskněte si to, a už nikdy nikdo nepozná co k tomu patří a k čemu patří 2. a 3. strana (mimochodem, 3. strana má jen podpisy). Ať žije systém ISO a sledovatelnost! (takový dokument si můžou leda tak "strčit"). Není nad tučně placené státní úředníky!

0 0
možnosti

Bude to ještě zajímavé.

Léčiva s vysokou účinností na varoa jsou vlastně dědictví z minulosti , kdy byly vybrány z tehdy běžně používaných akaricidů likvidujících roztoče a málo toxickýxh pro včely. Ovšem tyto látky se už používají pomalu 30 let a roztoč na ně postupně získává odolnost. Ostatně tyto látky už byly tuším na jakékoliv jiné použití než léčení včelstev v Evropě i zakázány.

A náhrada za ně není.

Bylo objeveno pár alternativních prostředků, které jsou "méně chemické" , ale jejich účinnost na roztoče je nízká. Původní stále ještě používané akracidy mají mít účinnost tak 95 až 99 %, zatímco ty nově nalezené mají účinnost tak 60 - 80 % .

Pro včelaře to nejspíš bude znamenat, že budou muset léčit častěji, budou tomu muset věnovat mnohem víc času a že budou muset léčit průběžně i během sezóny, kdy jinak veškerý jejich čas je třeba na ošetřování včelstev a vybírání medu.

A je dost možné, že ty původní akaracidy ztratily účinnost už nyní nebo ji ztratí už v nejbližších pár letech.

0 1
možnosti

Teď mi teprve došlo, že mám tu čest nikoli se včelařem, ale s člověkem z veterinární správy. 

Tak se vás skutečně zeptám, jak určujete, že hlavní příčinou letošních úhynů je varoa? Já například měl letos průměr 0,5 na včelstvo. A musím stejně, na vaše nařízení a pod hrozbou pokuty, chemicky vraždit všechna včelí miminka. Pěkně děkuji.

Ono je to určitě pohodlnější vše svádět a házet na včelaře, než bojovat s bohatými dovozci medů z Asie a Jižní Ameriky. 

To opravdu nejste ochotni připustit, jak moc významným zdrojem nákaz nemocemi jsou tyto špatně veterinárně hlídané medy?

2 0
možnosti

Včely u nás jsou přešlechtěné. Jejich problém oproti jiným hospodářským zvířatům je v tom, že včelí matky se oplozují v přírodě stovky metrů od úlů a jejich partneři trubci mohou za oplozením matky létat až 10 - 15 kilometrů. Není tak prakticky možné, aby nějaký chovatel včel choval dlouhodobě nějakou linii včel výrazně odlišnou od té, kterou chová soused. Prakticky už v druhém pokolení se chovaná linie smísí s liniemi včel chovaných sousedy. Zase na druhé straně, pokud jsou v oblastech vzdálených už desítky kilometrů různé podmínky, dochází dlouhodobým vývojem a výběrem  ke genetickému odlišení těchto linií. Stačí porovnat odlišné podmínky třeba v lužních lesích Labe, Vltavy, Moravy, Dyje, Dunaje a Odry, odlišné podmínky třeba roviny v polabské nížině, kolem Olomouce, Znojma, Ostravy nebo odlišné podmínky Šumavy. Krušných hor, Krkonoš, Jeseníků, Beskyd, jejich jižních a severních úbočí....Dříve na území ČR musely být stovky a tisíce odlišných genetických linií včel přizpůsobených místním podmínkám.

Výzkumný ústav Včelařský  v Dole a Český Svaz včelařů nyní už 50 - 80 let prosazuje k rozchovu linie kraňské včely z Rakouska a Slovinska. Základních chovů těchto linií je nyní u nás asi 3 - 6. Plemenivo z těchto linií odebírá cca k tisíci komerčních chovatelů matek, kteří tyto linie rozchovávají a z nich produkují matky na prodej. Většina včelařů dneska nechová a nevybírá vlastní chovatelské linie, ale tyto komerční dotované matky kupuje a je a jejich odchované dcery používá k produkci medu. Je to pro ně výhodnější, získají tak více medu. Zatímco kdysi v klátech získal včelař tak 1 - 2 kg medu na včelstvo, na konci socialismu získal z úlu se zadním přístupem tak 20 kilo medu na včelstvu, dnešní silné včelstvo s vyšlechtěnou matkou je schopno přinést, pokud jsou zdroje v krajině, i 100 kilo medu na včelstvo.

Od Bruntálu po Znojmo, od Ústí nad Labem po Šumavu včelaři dnes chovají jen těch cca 3 - 6 oficiálně rozchovávaných liní včelstev, proti tisícům  dříve chovaných.

0 0
možnosti

Do Vaší teorie vám stále nezapadá ta skutečnost, že nepřešlechtěné včely divoké u nás vyhynuly už před několika lety. Nedokázaly odolávat nemocem a změnám v krajině, ani tak jako ta vámi kritizovaná a přešlechtěná kraňka:-/

0 0
možnosti

Jen mne tak napadá jak veterináři určili příčinu úhynu. Ona varoa je příčinou sama o sobě jen zřídka. Většinou oslabené včelstvo uhyne na další nemoci. 

Jak píšu níže, větším problémem jsou nemoci zavlečené z nekvalitních medů z Asie a Jižní Ameriky, které veterinární správa vůbec nekontroluje. Je znám příklad, kdy Německo vracelo nekvalitní med do Argentiny a dovozce ho místo vrácení reexportoval do ČR. Tady závadnost medu nevadila.

Copak, že bude málo Českého medu, to většina našich spotřebitelů nepozná. V supermarketu si koupí ten dovezený, nebo ten přímo vyrobený z cukru;-)

Horší je vliv nedostatku včel na přírodu. Ono často citované Einsteinovo pravidlo o přežití včel člověkem o  pouhé čtyři roky, možná bude skutečně jen zlidovělou poučkou. Dobrat se důsledků vyhynutí blanokřídlých v přírodě, je však těžko představitelné.

Víte například o tom, že divoké včely se v naší přírodě už oficiálně vůbec nevyskytují?

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Německá atomová kauza pokračuje. Opozice hledá viníky za odklon země od jádra

26. dubna 2024

Německem v posledních dnech hýbe kauza zveřejněných dokumentů německého měsíčníku Cicero týkající...

České dráhy hledají nové sídlo. Musí být v docházkové vzdálenosti od vlaku

26. dubna 2024  15:26

Po tříleté pauze se České dráhy pokoušejí najít nové sídlo a vystěhovat se z ministerského podnájmu...

Akcie autopůjčovny Hertz rekordně klesly. Může za to i rozlučka s teslami

26. dubna 2024  13:38

Společnost Hertz Global Holdings, která po celém světě provozuje síť autopůjčoven, vykázala téměř...

Mráz v Německu hubil švestky, třešně i vinice. Skepse svírá i moravské pálenice

26. dubna 2024  12:17

Dubnové noční mrazy nezlikvidovaly úrodu ovoce jen v Česku, ale i v sousedním Německu. Zasažené...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!