Diskuze

Oproti socialismu zlevnily potraviny i elektro, zdražily energie

Miliony Čechů dělí od totality čtvrt století, stále se však najdou lidé, kteří si nenechají vymluvit, že za komunistů bylo lépe. Za průměrnou mzdu si přitom dnes lidé pořídí mnohem více zboží. Je však pravda, že na chudší více dopadají drahé služby spojené s bydlením.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RV

Ty srovnávací články a přehledy, současnosti a "reálného socialismu", vztažené k průměrné mzdě, se selektivně vybranými službami a zbožím, jsou celkem nesmyslné. První problém je, že na konci osmdesátých let byl rozdíl mezi nejnižššími a nejvyššími příjmy výrazně menší než dnes, druhý, že zatímco v osmdesátých letech byl průměr blízký mediánu a nad ním bylo přes 45 % lidí, dnes nad ním je zhruba jen 33 %. Což spolu souvisí. Obrazně řečeno, průměry nám táhnou nahoru "generální ředitelé" a státní správa, ale medián, tedy střední hodnota příjmů (polovina lidí má více a polovina méně) poslední roky roste dost zvolna.

Jinak, z pohledu "běžného člověka", mne zajímá to, jakou část přímů utratím za to, co je obvykle vnímáno jako základní životní potřeby. A první položkou v tom jsou náklady na bydlení, které se však do optimisticky laděných srovnání vůbec nedostávají ;-).  Teprve po úhradě "nezbytných komodit" (bydlení, energie, voda, zdravotní péče, základní potraviny, doprava do zaměstnání) má smysl řešit, co stojí televizor, nahraditelné tropické ovoce, či dovolená na Kanárech.

A celkem rozumím tomu, že osamoceně žijící důchodkyni s devítitisícovým příjmem nezbývá na (v podstatě levný) pomeranč či jinou, ve vztahu k průměrné mzdě oproti minulosti levnou věc.

Pokud se totiž podívám například na své "nájemné" za družstevní byt 3+1 v r. 1989 (v Praze), které bylo 347 Kč, a náklady za vlastní byt (SVJ) 1+1 v r. 2015 (taktéž v Praze) poloviční velikosti,   které činí 3016 Kč (obojí bez elektřiny, ale včetně tepla, vody a dalších služeb), což je hodně levné, je zřejmé, kde je (mimo jiné) problém ve vnímání současné "drahoty" u mnoha lidí.

0 0
možnosti
JM

Těžko porovnat všechny parametry. Z hlasování v diskuzi to vidíte,že ne všichni horují pro současnost.Záleží,co se porovnává.Moje děti mají vzdělání,mají více než průměrný plat,ale jak článek říká,nemá to každý.Dám vám příklad.Jedná se o obsazení bytu nájemníkem ve velkém městě.Nastěhuje se vám samoživitelka s dcerou.Třetí měsíc zjistíte,že má jen brigády v restauraci a na plácení nájmu už nemá.A následuje spousta práce navíc,kdy jí pomáháte dostat se do azylového domu,aby mohla vůbec nějak existovat.

0 0
možnosti
JS

Ani nečtu dál než první řádky tento článek je totální nesmysl porovnávat průměrnou mzdu za totality a průměrnou mzdu teď ... Jde o to že tehdy měli průměr všichni, kdežto dnes na průměr nedosahuje ani 60% obyvatel... Takže ANO za komoušu bylo ekonomicky lépe pro normální pracující lidi. Ani průměrný policajt/sestřička v nemocnici/učitelé ... nemá 24000,- Kč na svém účtu .... Nesmyslný článek vypovídající o no velkém .....

3 2
možnosti
JS

Dodám nesmyslnost této doby. Moje babička (budiž ji zem lehká) na ledničku šetřila 1 rok a dodnes mi na chatě běží bez oprav (60let) jenom doplnění chladící kapaliny a promazání čerpadla.

Dnes podobná babička má hrnce za xx tisíc a nějaký šmejd tomu říká demokracie a babička na krku exekutora.

Porovnávejme svodu jedince. Za totality jste si odfárar 8 hodin a šel jste do hospody posedět, pobavit se prostě život jste si mohli užít. Teď makáte od rána do rána a do ciziny bez hypotéky a půjčky nemáte šajnu se dostat.

Oba příklady jsou extrém, nezastávám to že za totality(komunismu) bylo lépe, jenom mi uniká ta svoboda v této pseudodemokracii. Za totáče jsme svobodu také neměli, ale to je věc pohledu toho co člověk potřebuje k životu, bohužel v dnešní době jsou nejsvobodnější ti co jsou bez domova, bez dluhů ... Takže dejme tomu ani ne 1% lidí. Zamyslete se nad tím co pro vás znamená slovo svobodná volba. Neexistovala za totality, ale neexistuje ani dnes a to jsem vděčný že jsem se aspoň mohl podívat díky pádu totality do západní Evropy, ale do doby než začali povinnosti rodiče. Zde byla větší jistota za totality než je teď.

2 2
možnosti
Foto

oni by se všichni ti nespokojenci rychle vzpomatovali, kdyby je někdo zpět hodil do socialismu, začalo by to tím, že by nedostali povolení vlastnit počítač, pokud by nebyli loajální tak ani internet a po prvních protistátních kravinách co by napsali by si pro ně přijeli estébáci a dostali by tak přes hubu, že by pak jen radostně mávali v prvomájovým průvodu a konečně by byli spokojení, panu Sobotkovi by na vesnici přijela pojízdná prodejna s čerstvýma banánama z kuby za 12 Kč kilo, tak by v diskuzích psal oslavné články na vůdce, jak je hodný, dostal by za to něco zadarmo, prostě by to byl ráj na zemi

1 7
možnosti
PS

Jenže spadáte do druhého extrému - idealitujete si současnost, i když to co zde předvedly porevoliční vlády je fiasko, a dokonce se začal zvyšovat rozdíl ve mzdách mezi ČR a Německem nebo Rakouskem, tj. nejde o to že bychom bohatli pomaleji nebo doháněli, ale YTRÁCÍME, A TEMPO ZAOSTÁVÁNÍ SE ZRYCHLUJE.

3 1
možnosti
TP

T82o23m48á54š 55P94a30k

18. 4. 2015 21:33

víte.

většina "povzdechů tehdy bylo lépe" se vzhledem k časovému odstupu, týká především faktu, že jsme byli mladí.... a to se zpátky nevrátí...

1 1
možnosti
PS

Nikoliv, porovnání ekonomických dat nemá s mládím naprosto nic společného. a kritika ekonomického vývoje po roce  1989 není chválou bolševika, ale kritikou neobolševika, protože to že si bolševik vezme místo Marxe Hayeka z něj demokrata ani ekonoma neudělá.

0 1
možnosti
VV

Spousta lidí koncentruje změnu režimu na to, jestli mají více toho či čeho a těch je mi líto.

Svoboda, byť i chudá je k nezaplacení a to co máme dnes měl tento národ jen hodně málo let ve své existenci.

Važte si toho, jinak nebude.

2 1
možnosti
JM

Článek pod kterým diskutujeme se nás snaží přesvědčit, že se máme po materiální stránce lépe. Nejde o celkové hodnocení.

1 0
možnosti
ZJ

Mě bylo při převratu 9 let. Z toho co si pamatuju, tak byl problém koupit nové gumy na auto. Stály to co pomalu dvě tátovi výplaty. Auto mělo pár lidí ze vsi. Banán a podobně, o tom jsme si mohli nechat zdát tak max na vánoce. Doma jsme měli dvě králíkárny, dvě prasata, aby bylo nějaké maso, koupit se nic nedalo. Když jsem šel koupit mléko, kolikrát ho prostě nedovezli, nebo dovezli pouze 10 litrů na celou obec a podobně. Na chleba se čekalo, zda ho dovezou a pak se utíkalo, aby nějaký zbyl. Oblečení se kupovalo, všude možně, pro barevnou televizi jel táta asi 70 km a to ji sháněl ještě bůh ví jak, a pak byla každý rok min jednou rozbitá. Jízdní kolo se dala koupit akorát ukrajina a na favorita jsme prostě neměli. Dovolená max někde na chatě. 

Dneska už žádné králíky, prasata a podobně nechováme, protože se maso dá jednoduše koupit. Gumy na autě jsou micheliny, každý v rodině má své auto. Zahrádka je dnes spíše radost, než nutnost. Já jsem mohl vystudovat a nyní žít v zahraničí (na západě). A že bychom dnes museli řešit, zda bude mléko?

2 4
možnosti
PS

Divné... pamatuji opravdu něco jiného.

Za socialismu, ač oba mí rodiče z vesnické dělnické rodiny a nestraníci, jsem vystudoval vysokou školu a v průběhu studia dstával stipendium od svého budoucího zaměstnavatele.

Pro mléko i chleba jsem chodil na vesnici do Jednoty, a nepamatuji že by nebylo - jen se zaváželo víceméně na objednávky, tak pokud jste si na příští den (přespříští,....) neřekl že budete chtít chleba a mléko a kolik, tak vám ho neprodali - ale ten samý, resp. horší problém máte na vesnici dnes, že se nikomu nevyplatí zavážeto obchody 3x denně jako hypermarket ve městě, spíš tedy nevyplatí se provozovat obchody vůbec a tak potraviny ani nic jiného už na menších vesnicích nekoupíte.

Také fungovala pojízdná Jednota kde nebyl kamenný obchod.

Pomerančů, banánů,.. přišel do obchodu opravdu omezený počet, tj. aby se lidi nehádali, rozpočítala to vedoucí (protože věděla kolik má rodin a dětí ve vesnici) že prodávala kilo na dítě a pak pokud zbylo šlo to do volného prodeje.

ALE.

Ty banány a pomeranže atd. pak pochopitelně byly naprosto čerstvé, plíseň atd. nepamatuji.

Také pamatuji komunistický gothaj, český, hodonínský, špekáčky, párky v konzervě, luncheon mear, vepřové ve vlastní šťávě, které, věřtemi, také nebylo problém koupit a v neporovnatelné kvalitě. Zvlášť koncem 80. let, takže když píšete o nedostatku v té době (bylo vám 9 let) pak buď jste z nějké horské vesničky ,nebo kecáte.

Tím nechci chválit bolševika, naopak velmi haním porevoluční vývoj že to je veliké zklamání a ve spoustě věcí (školky, kvalita potravin) krok zpět.

4 1
možnosti
DZ

Ono asi tak nejde o kvantitu,ale spis o kvalitu toho nakupu.Parek je levnejsi,ale diky tomu,ze je z pulky tvoren miukou.A ta je levnejsi nez maso.

1 0
možnosti
VS

Na otázku, zda se žilo za minulého režimu lépe, se nedá odpovědět větou " koupím si víc televizí  a mobilů".

2 0
možnosti
MH

M82a58r12e11k 67H40r50u56b64y

17. 4. 2015 21:53

A taky nebyly skoro zadne billboardy...des a hruza ;-)

0 0
možnosti
MK

Za komančov lepšie nebolo. Ale neznamená to, že teraz je všetko lepšie. Porovnávate neporovnateľné. Akosi sa zabúda, že sa urobilo aj veľa dobrého. Každopádne možno lepšie bolo v tom, že nebol človek človeku vlkom!

1 0
možnosti
LH

...přesně tak, bolo vela dobrého, např. počasí v zimě...a že "nebol človek človeku vlkom...??...kolik to jenom sedělo lidí na udání od sousedů nebo tzv. domovních důvěrníků...??...jaká byla péče o tělesně postižené...??...nikdo netvrdí, že je všechno lepší, ale pro velkou většinu lidí to prostě platí...to, že soused je na tom lépe, tak to je skutečně jiný problém...

0 1
možnosti
  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letiště zkrátí parkování zdarma. Placené bude účtováno po čtvrthodinách

8. dubna 2024  11:05

Ruzyňské letiště výrazně zkrátí dobu, během niž zde řidiči mohou bezplatně parkovat, například při...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Angličtina na železnici povinná nebude. Hromadný odpor přiměl Brusel ustoupit

9. dubna 2024

Strojvedoucí se s dispečerem nebo výpravčím nebude muset v nejbližších letech povinně bavit v...

Green Deal je hysterická agenda bez dopadových studií, říká advokát

16. dubna 2024,  aktualizováno  7:57

Pavel Smutný patří mezi matadory české advokátní praxe i společenského života. V roce 1993 založil...

Nepřetržitý provoz. Změny v dohodách zvedají festivalům náklady o miliony

16. dubna 2024

Premium Úpravy v práci na dohodu, jako je příplatek za víkendovou či noční směnu, citelně zvedají náklady...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

Nechte řeky plynout. Evropa ze svých toků odstranila rekordní počet překážek

15. dubna 2024

Evropské státy v roce 2023 odstranily ze svých řek rekordní počet přehrad a dalších nepotřebných a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!