Diskuze

Pokut za chyby ve veřejných zakázkách přibývá. Platí je stát, ne viníci

Objem pokut za chyby ve veřejných zakázkách roste. Loni jich Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozdal za 72,4 milionů. Platí je však zadavatelé, tedy státní instituce, nikoli konkrétní viníci, kteří je způsobili.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Novinářská moudrost je vyloženě odzbrojující, jeden státní orgán dá jiné státní organizaci pokutu a podle pana redaktora Surého to zaplatí daňoví poplatníci. Nezaplatí, pouze se peníze přesunou z jednoho šuplíku do druhého a ve státní kase pořád zůstávají.

Otázečka pro pana redaktora: proč przníte název SŽDC neboli Správy železniční dopravní cesty vaším podivným novotvarem "správce kolejí"? To jste opravdu tak nevědomý a domníváte, že dopravní cestu tvoří pouze koleje?

0 0
možnosti

Nechápu, proč to nemůže být trestný čin. Povinnost hospodařit s řádnou péčí je trestně podepřená, nebo ne?

0 0
možnosti

trestně právní aspekt tam je.

Ale muselo by se dokázat, že tu nejlevnější vyřadili např. z důvodu, že dostali od dražšího něco "nasypáno". Pokud ho vyřadili jen proto, že se domnívali, že za tuhle cenu to postavit nejde, těžko je stíhat

Navíc je důležité, že nerozhoduje jeden člověk, ale komise (od 5 členů výše)

0 0
možnosti

Tak ty pokuty platí stát státu, peníze se jen přesunou z jedné kapitoly do druhé. Tak jakápak škoda.

A hlavní problém veřejných zakázek nejsou nějaké pokuty nebo chyby, ale korupce. Ty nejzkorumpovanější zakázky jsou po formální stránce naprosto v pořádku.

1 0
možnosti

Hlavní problém veřejných zakázek je, že o jejich správnosti rozhoduje Ouřad, který se dopředu zříká odpovědnosti za jejich průběh a neporadí správný postup, ale následně rozhoduje o tom, co je a co není dobře a uděluje pokuty podle aktuální nálady (nebo podle toho, kdo mu kolik nasypal - to si přeberte každý sám).

Tím pouze doplňuji Váš příspěvek.

3 0
možnosti

P65e94t20r 43N58o44v43á88k

3. 5. 2015 10:54

zaměstnanec při způsobení škody by měl zaplatit 4 násobek svého platu jako pokutu. Nadřízení by se o to měli zasadit, protože se jedná o správu svěřeného majetku. Nejsem právník, nemohl by to někdo objanit?

1 0
možnosti

je to 4,5 násobek hrubé mzdy.

Že nadřízený po dotyčném škodu nevymáhá, je problém vedení (majitele) firmy (společnosti)

0 0
možnosti

Takže převedeno do rodinného hospodaření. Manžel si koupí motorku. Manželka se naštve, tak si najme právníka, ten zaplatí odhadce, řádně se naúčtují vzniklé náklady a navýší o pokutu a zaplatí z rodinného rozpočtu. Pak si manželka koupí předražené botičky a kabelku - a totéž se opakuje, jen podání učiní manžel. Atd. atd., až zaklepe exekutor. U státu se zase navýší rozpočtový deficit. Paráda.Rv

5 0
možnosti

Bohužel, stát se ke svým daňovým poplatnikum/poddaným chová jako arogantni rozdávený spratek.

2 0
možnosti

I na tento problém naše Vláda naleznula lék ! Je spatřován ve 3 % navýšení mezd státních zaměstnanců .. Socialismus mj. pochybil všelidovým vlastnictvím - Dnes je to podobné - "Nikdo nenese odpovědnost" !! R^

9 0
možnosti

J69a11n 20H89u15r62k81a

2. 5. 2015 23:43

prostě se zde předražilo kde co platy a podílné jsou vyšší a vyšší...tedy ať šlápnou kam šlápnou samá předražená ...zakázky ubývají klesá financivost a kudy z tý ... ven když nastavená životní úroveň se tak těžce snižuje

2 0
možnosti

Pane Sůro, dávám několik námětů k zamyšlení:

1. Co takhle článek o tom, jak ÚOHS a jeho (ne)činnost poškozuje Zadavatele po celé republice? (Napadnout lze cokoliv, ale prakticky žádné lhůty pro rozhodnutí blokují průběh výběrových řízení... A dotace propadají do kanálů...)

2. K zamyšlení: Jak víme, že pokuty vyměřené ÚOHSem znamenají vždy chybu úředníků? Tento úřad rozhoduje naprosto nekonzistentně.

A malý příklad průběhu zakázky:

ÚOHS rozhodne, že Zadavatel udělal chybu a vyměří pokutu. Dnes chyba padá na instituci a ta má motivaci se bránit. (Schválně zkuste pátrat, kolik rozhodnutí bylo vyvráceno, jste novinář...) V momentě, kdy vina padne na úředníka, tak ona instituce motivaci mít nebude - prostě nechá člověka s platem 20 tisíc zaplatit to, co si nějaký ÚOHS vzpomene. Vedení oné instituce se ještě bude bít v prsa, jak bojují se šlendriánem, korupcí a kdesi cosi...

K čemu to pak povede? Schopní lidé ze strachu zakázky dělat zkrátka a dobře nebudou. Ne v momentě, kdy mají zkušenosti s nekonzistentním rozhodováním nějaké rádoby antimonopolního úřadu. Zvláště, budou-li mít pocit, že se jedná o korupcí prolezlou organizaci rozhodující tendenčně. (Jestli je onen pocit oprávněný, to ponechme v tuto chvíli stranou.)

Takže výsledek? Návrat k totáči, zakázky budou probíhat ruku v ruce s korupcí a občas se s jejich pomocí nechají nepohodlné osoby odstranit a politicky zlikvidovat...

A tupý občan (který do tohoto procesu nevidí) ještě zatleská... Bravo!EU

3 1
možnosti

To že se státní úřady odvolávají proti pokutám a najímají si na to externí právníky, je snad to nejhorší co se může stát a vy to tu obhajujete?

Pokud někdo udělal chybu musí nést odpovědnost a je jedno zda ji udělal úředník na ministerstvu, nebo na ÚOHS.

2 1
možnosti

A co tak odstartovat jinou hru. Stát vybral na daních, provedla se uzávěrka. Stát investuje a platí do hodnoty této uzávěrky. Nebudeme řešit deficit a ani jakési úlety našich státních úředníků. Ve finále nebudeme muset sponzorovat ve volbách žádnou bandu korupčníků nazývajících se politická strana... Ale tohleto v tomto Kocourkovu neprojde!

0 2
možnosti

Takze od cca rijna prestava vyplacet duchody, prestava platit ucitele, hasice, policisty, soudce... ?

2 0
možnosti

V ČR se každý bojí, aby nemusel dělat výběrové řízení,protože to je člověk jednou nohou v kriminále. Stačí se rozhlédnout kolem sebe,jak vypadá práce od firem, které daly nejlevnější nabídku. U nás se napříkladjedna firma už asi tři roky snaží zasadit zeleň, ale vždycky jim to uschne achudáci úředníci stále chodí, kontrolují, připomínkují a soudí se (možná takyvrací dotace, protože se projekt nestihl). Ušetřili by spoustu času, nervů apeněz, kdyby si mohli vybrat firmu, kterou znali a která pro ně třeba dělalapředchozí zakázky bez problémů. Holt se ale bojí vybrat podle jiného kritéria,než je cena. Nedivím se jim a lituju je...

6 0
možnosti

drahá nabídka neznamená, že kvalita bude automaticky v pořádku

0 0
možnosti