Diskuze

Vláda schválila zákon, který ruší Nečasovu důchodovou reformu

Kabinet Bohuslava Sobotky schválil zákon, který ukončí takzvaný druhý pilíř neboli spoření na penzi ve fondech. Důchodovou reformu zavedla předchozí vláda Petra Nečase. Sociální demokracie už při jejím schvalování před dvěma lety varovala, že ji zruší.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LE

To nebyla Nečasova reforma,ale Kalouskova to byla šedá eminence !!

0 0
možnosti
RJ

Vzhledem k politické nespolupráci se dalo toto očekávat. Podmínkou byla, že fondy budou mít minimálně 100 000 účastníků. Ve výsledku se všude přihlásilo 80 tisíc.

Já dneska spořím ve 3.pilíři 24 000 ročně. Akorát mne mrzí, že Kraďousek zrušil výsluhovou penzi. Týká se to mých dětí. Ono spořit 49 let bez možnosti šáhnout si na peníze není dobré. Proto tlačím na poslance aby opět zavedli výsluhovou penzi.

Pak to má smysl i pro mladé. Jinak nejvíce spoří důchodci. Ti se dostanou nejdříve k penězům. Zde je diskriminace kvůli věku.

0 0
možnosti
MS

Pořád jsem nepochopil, proč tomu říkají důchodová REFORMA. Jen připomenu. Princip důchodů je založen na tom, že současní pracující platí důchody současným důchodcům. Už delší dobu je v nerovnováze výše příspěvků a výše výplat důchodů. Co dělá tzv. 2. pilíř? Pracující si dobrovolně zvýší příspěvek na penzi. To navýšení ale nekončí v balíků příspěvků na důchod, ale v soukromém fondu. Co je ale horší, kromě osobního navýšení stát vyvede i část prostředků, které by bez 2. pilíře skončily v běžných příspěvcích. To znamená, že na pobíratele důchodů zbyde o to méně peněz.

Princip 2. pilíře je tedy v tom, že okrademe stávající důchodce - prostě nebude na valorizaci, případně bude směšně malá. Dále jedincům, kteří na to mají, umožníme za předem neznámých podmínek dlouhodobě spořit u soukromých subjektů. Skvělé je, že na tom mohou vydělat pouze ti poskytovatelé spořících nástrojů. Na dlouhá léta zaručené příjmy bez povinnosti alespoň symbolického zhodnocení prostředků.

3 2
možnosti
MN

Plácáte páté přes deváté ... Reforma se tomu říká proto, že se mění struktura financování důchodu. Princip, který zmiňujete, se nazývá princip průběžného financování a je na něm založen státní důchod (1. pilíř). A protože jej není možno udržet (z důvodu stárnutí obyvatel - dožíváme se vyššího věku, změny struktury obyvatel - je málo mladých, malého růstu HDP, ...), musí se změnit způsob financování, protože jinak buď stát zkrachuje nebo bude ukrádat z jiných kapitol rozpočtu na financování důchodů nebo budoucí důchodci budou dostávat výrazně méně než ti současný. 

Když nedůvěřujete "soukromým" subjektům - což jsou v dnešním světě vlastně všechny finanční instituce, tak jim nesvěřujte vůbec žádné peníze, nespořte, nepůjčujte si, nepojišťujte se, prostě si nechte peníze doma pod polštářem. Tak budete mít jistotu, že těmto "zlodějům" nic nedáte :-/

0 1
možnosti
AK

Podobný paskvil, určený pouze k tomu, aby si lidé spořili na důchod a pak to stát ukradl, neměl být nikdy zaveden.

0 6
možnosti
KF

K78a60r98e43l 37F96a65j57t

18. 5. 2015 22:17

A co prosím měl stát ukrást???

1 0
možnosti
RRS

Hlavní výhodou II. pilíře byla ochrana těch peněz: (nebýt změny zákonů) nemohl na ně před důchodem nejen plátce, ale ani exekutor, ani berňák; nikdo nemohl účastníka nutit, aby předčasně peníze vybral. To u III. pilíře není.

3 1
možnosti
JM

Pokud vím, vklady nebyly odděleny od majetku společnosti, a chyběla ochrana před záporným výnosem.

2 1
možnosti
EP

E46v85a 72P18á45n95e46k

18. 5. 2015 15:23

Je to skoda, tesila jsem se, ze to budou upravovat a modifikovat, napr. zavedou i moznost vyberu nasporene castky naraz, nebo castecny vyber po 15 letech, nebo moznost odvodu urcite castky primo nasim rodicum-duchodcum jako prilepseni na duchod apod. Zkratka ze sve potencialni klienty vice namotivuji. Tak jak byl druhy pilir nastaveny, me prilis nelakal.

1 0
možnosti
PM

Upravovat mohli i třetí pilíř, nemusel zavádět druhý.

2 0
možnosti
JP

J79a44n 72P82i65r53k22l

18. 5. 2015 14:53

Pokud měl spravovat druhý pilíř nějaký soukromý podnikatel, tak co by bylo s důchodci, kdyby za 20 nebo 30 let se zjistilo, že v "pilíři" žádné peníze nejsou a pan podnikatel je neznámo kde? Soukromému podnikateli se na dlouho věřit nedá. Stát nikam neuteče a když zbankrotuje, tak to odnesou všichni. Alespoň nikdo nikomu nebude moci závidět. Jak dopadli střadatelé "soukromých záložen" před lety se zapomnělo?

4 5
možnosti
ZK

Jste si jist, že třeba takové společnosti jako Allianz by stálo zpronevěřit těch pár drobných?

3 0
možnosti
Foto

J58a79n 26V72a68l56a78l96í22k

18. 5. 2015 14:39

At to zavedou jako v Německu.

0 0
možnosti
PH

P96e66t15r 16H31o66r73a

18. 5. 2015 14:14

Nechápu větu z článku, že se jedná o nepovedený experiment. Proč nazývat něco, co v mnoha zemích normálně funguje, experimentem ? Experimentem je spíše nic nedělání v otázce důchodového systému a to u nás dlouhá léta trvá.

13 0
možnosti
JM

Protože to neřeší problém. Problém je nedostatek plátců a tím i peněz v  průběžném důchodovém systému v nejbližších desetiletích. Ten se tím neřeší, naopak ještě zhoršuje.

1 0
možnosti
LD

Chystáme se zažalovat stát ve Štrasburku,i kdyby jsme to prohráli , tak bude veselo. Taky nejsme ochotni nechat současnou vládní garnituru dělat si s občany co je napadne.  Opravdu ne, levice je rakovina světa což dokazuji i ti nejrudější z rudých jak se nadívají majetkem a nehmotnýma rezervama ,ale nepoctivě to by museli přemýšlet pozitivně a ke všemu i pracovat.

9 2
možnosti
JL

J81a17n 53L70u48k56á57š

18. 5. 2015 13:54

Veseli budou zejmena advokati, ktere zaplatite.

2 1
možnosti