Diskuze

Prolomit, či neprolomit? Vše, co chcete vědět o uhelných limitech

Je to nejkontroverznější téma české energetiky a zuby si na něm vylámala už hezká řádka ministrů: prolomit, nebo zachovat limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách? Jak jsou rozloženy karty, co je ve hře a kdo má v případě limitů jaký zájem, ukazuje přehledně infografika.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Na jedne strane ringu mame ziskuchtive jedince a lobisty, na druhem obyvatele, ovzdusi a prirodu. Schvalne, kdo nakonec vyhraje? :-P

0 0
možnosti
Foto

No, to snad radši ani nebudu tipovat.

Už jsem to zkusila - viz blog - a přečtěte si jeden z komentářů...:-)

http://alka-fejetony.blog.cz/1506/uz-zase-ty-limity-a-kecy-a-kecy

0 0
možnosti

Ja bych prolomil ale treba za 50 let ci vic aby se zasazene obce pozvolna vylidnily. A taky by tezarske firmy mneli pekne odskodnit usedliky pokud tam nekdo zil treba 50 let tak ho pekne vyplatit at se odstehuje nekam jinam.... ale poradne ne jak dava stat za pozemky pod dalnici!!! aspon jak tu zemedelkini u HK

0 0
možnosti

Doporučuji všem zodpovědným činitelům přečíst si první odstavec z infografiky. Územní limity jsou "vládní zárukou". Vláda před mnoha lety dala záruky, a teď je chce nějaký nenažranec změnit. Jestliže je vládní záruka cárem papíru, se kterým si, s prominutím, můžeme vytřít zadnici, tak nežijeme v právním státě.

Jen připomínám, že územní limity byly definovány dne 30.10.1991 - ano, už je to téměř 24 let, co se těžaři, zaměstnanci i celá společnost měli na ukončení těžby připravovat.

A zase jde jen o prachy. Jedněm jde o pěkné výdělky - a tím nemám na mysli zaměstnance, myslím na uhlobarony - jejich výdělky jsou nesrovnatelně vyšší. Dalším jde o všimné - na prodej uhlí je navázáno mnoho "zájmových skupin", které za svou podporu dostávají "provize". Zajímavé částky pak putují podivnými cestami k legislativcům. Nejhlučnější jsou samozřejmě zaměstnanci, kteří se nechali podvést, že mají práci na věčné časy, a lidé, kteří tím "sajrajtem" topí.

Kdyby byla pravda, že jde o "levné teplo a práci", tak už určitě někdo přišel s návrhem, že budeme topit dřívím. Přitom dříví je obnovitelným zdrojem energie, jeho spalování je nesrovnatelně ekologičtější než pálení hnědého uhlí, je levnější a jeho těžba by dala práci mnoha lidem v regionech mimo velká města. Argument "jde o levné teplo a práci" je lež! Jde jen a pouze o obrovské výdělky pro nenažrané uhlobarony a na ně navázané pijavice.

4 0
možnosti
Foto

Souhlasím.

Trochu mi vadí, že když už jsem si učinila názor - a trvalo mi to pár let a mnoho hledání informací - tak je to furt to samé : tedy ty bláboly o prolomení. Navíc bez etiky a ohledu na zdraví lidí...

0 0
možnosti

P25e58t47r 66B57o94c55e72k

5. 8. 2015 7:03

Aktuálně někde stojí v ČR nerozběhnutá plynová elektrárny, tak asi tak. Až ta se spustí tak bych teprve začal přemýšlet a ještě opatrně....

0 0
možnosti

Ta už je dávno hotová a nevyrábí. Pálit ten hnědouhelný maras je levnější a elektřiny máme tak jako tak přebytky.

2 0
možnosti

Argument o pracovnich mistech je smesny. Bavime se o takovych casovych vzdalenostech, ze stejne vsichni hornici budou uz v duchodu.

0 0
možnosti

vzhledem k tomu že všude po Evropě je spousta levného uhlí o které nikdo nemá zájem,tak nějaké rušení limitů a rozšiřování těžby je pitomost a pokud někdo argumentuje tou zaměstnaností tak to je pitomost na druhou,protože tímhle akorát oddálí nevyhnutelné,horníci co mají těsně před důchodem,do důchodu a ti ostatní rekvalifikačka,je to na houbeles ale budoucnost prostě uhlí nepatří.:-/[>-]

5 1
možnosti

Kdyby jen po Evropě (Jen loni -70 TWh uhelné elektřiny).

V USA mají nasekané obrovské těžební kapacity, ale za posledních 5 let zavřeli třetinu uhelných elektráren a další polovina půjde ke dnu, jestli EPA protlačí MATS (emisní limity na těžké kovy), nevyplatí se jim přidělávat filtry.

V Číně klesla meziročně spotřeba uhlí o 8% a nabírá to na obrátkách s těmi desítkami gigawatt vodních, jaderných, větrných a solárních elektráren, které každý rok zprovozňují, zatímco jim spotřeba elektřiny začala stagnovat.

Je třeba se připravit na trh zaplavený několika sty miliony tun uhlí.

2 0
možnosti

Dnes je lepší uhlí kupovat jinde než ho draho těžit. Za pár let může být vše jinak. Takže uhlí raději netěžit víc než je nezbytně nutné

7 1
možnosti

Správně, OKD krachuje, protože je levnější dovézt uhlí z povrchových lomů v Austrálii než ho dolovat v Paskově nebo Karviné. A že ho tam ještě je.

Uhelné elektrárny už jsou dneska technologie pro země druhé kategorie. Výstavba probíhá prakticky už jen v zemích jako Turecko nebo Vietnam.

1 0
možnosti

Pánové kteří tu níže diskutujete o cenách elektřiny, o tom že bude či dokonce je desetkrát dražší když se limity neprolomí..

Takže pánové, pár faktů:

a)  cena elektřiny opravdu není díky OZE 10x dražší..  celková cena za elektřinu (včetně dodávky, příplatků na oze a pod) je dnes zhruba stejně vysoká nebo i nižší než kdyby tu podpora OZE nebyla. Mohu doložit čísly pokud by byl zájem (v podstatě jde o to že nám Němci platí levnou silovou elektřinu).

b)  podpora FvE (solárů) nás nestála jeden bilion korun jak se domníváte, bude nás stát maximálně 531 miliard (spíše však méně). Opět mohu doložit.

.

1 0
možnosti

Navíc je to cash flow, ne nákladová položka.

0 0
možnosti

Bez uhlí to prostě nepůjde a nebo budeme mít všichni 10x dražší elektřinu a topení...když se zařízne uhlí dá se nahradit jen jádrem nebo plynem. Pohádky o větrnících, biomasách, solárních panelech a dalších hovadinách jsou jen pro natvrdlou masu obyvatel, kteří to stejně nakonec vše zaplatí. Soláry stály 1 BILION korun, zaříznutí uhlí by bylo ve svém konečném účtu mnohem DRAŽŠÍ!

2 5
možnosti

10x drazsi elektrinu uz mame diky solarnim a vetrnym elektrarnam, dotace techto zdroju naopak zpusobuje neefektivnost tech nedotovanych. Je to zvrhle, ale je to tak. Jinak bychom tu uz meli dostatek jadernych zdroju a uhli bychom potrebovali jen zlomek.

2 0
možnosti

To uhlí tam je. Jednou se stejně vytěží. Ať chceme nebo ne. Za 10 nebo 150 let pujde ven. Kdyby se ztrojnásobila cena, tak to je do 10 let.

3 2
možnosti

To uhli tam je spousty milionu let a klidne tam jeste par milionu let muze pockat. Kvuli blaznovstvi nekoho, koho napadlo uhli palit, nema smysl prekopavat Zemekouli.

3 0
možnosti
  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Parní Albatros opraví soukromá firma. Třicet let ho pak bude moci provozovat

28. března 2024  12:31

Největší z parních lokomotiv patřící Českým drahám se dočká opravy a bude opět moci na trať. Na...

Komora: Loni přibylo žadatelů o podporu, farmy se rozdělovaly účelově

28. března 2024  12:17

Po loňském spuštění tzv. redistributivní platby, tedy dotace, při které se vyplácí 3 500 Kč na...

Zemřel nobelista a průkopník behaviorální ekonomie Daniel Kahneman

28. března 2024  11:32

Ve věku 90 let zemřel izraelsko-americký psycholog Daniel Kahneman, který získal Nobelovu cenu za...

Dražší než Costa Concordia. Pojistné škody za Baltimore jdou do miliard dolarů

28. března 2024  10:58

Zřícení mostu Francise Scotta Keye v americkém Baltimoru může podle analytiků stát pojišťovny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!