Diskuze

ČEZ touží po německých větrnících. Jedinou podmínkou je schválená podpora

Polostátní společnost ČEZ chce posílit své aktivity v německé energetice. Po investicích do úsporných technologií dostala firma zálusk na větrné elektrárny. Těch na rozdíl od solárů rychle přibývá a jejich výroba se už téměř vyrovná produkci jaderných elektráren.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jedinou podmínkou je schválená podpora.

Aneb bez dotací nemají OZE šanci.

1 0
možnosti

Já si to interpretuji tak, že ČEZ chce z inestice co nejvíce vytěžit. Proto tam musí být podpora. Jinak řečeno: naše zisky ať zaplatí zčásti i německý daňový poplatník.

0 0
možnosti

D27a48v79i18d 77P28e87t11r

4. 1. 2016 17:21

Např. Temelín zvýšil výkon obou bloků z 1000 MW na 1080 MWjen zvýšením účinnosti (jednorázová cena za jeden blok cca 0,6 mld). Tedy zarok 160x200 dní= (pravděpodobná doba provozu)x24 hodin=768 000 MWh.

Veškerá fotovoltaika (pouze 18.000 MWh), tedy 42x méně!! zacenu cca 30 miliard.

"Například v roce 2013 podpora zelené elektřiny byla celkem44 miliard korun a fotovoltaické elektrárny získaly dvě třetiny této částky,přestože vyrobily pouze 22 procent zelené elektřiny," uvedla mluvčíkontrolního úřadu Olga Málková.

TEDY:

Cena: Za elektřinu z fotovoltaiky je tedy 1200x vyšší než tazískana zlepšením účinnosti JETE. Přičemž v JETE se nezabrala žádná další novápůda, není třeba více paliva a navíc jako "vedlejší produkt" se ještězvýšila bezpečnost z hlediska mezinárodních snandardů.Taky nezískali žádnou podporu.

Tedy raději jako ekolocké stavět jaderné elektrárny.

ze.tzb-info.cz/116075-nku-do-roku-2030-presahne-podpora-obnovitelnych-zdroju-bilion-kc

2 0
možnosti

Elektřina bude zdarma. Jenom se zavede dočasné dodatečné zdanění fyzických i právnických osob. Stát bude muset dodatečně vybrat 20 % HDP, pak není problém mít OZE elektřinu zdarma pro všechny. A protože je zdarma a pro všecky, tak se musí odběr regulovat, nejlépe nařízením o omezení výkonu boileru, vysavače, varné konvice a zákazu elektrických holících strojků. Horká voda přece teče z kohoutku.

0 0
možnosti

Energiewende v plném proudu. Je jasné, že atomovová energie půjde v Německu na nulu. Plán je v roce 2050 mít 80% energie z obnovitelných zdrojů, jediné, co udrží nad vodou tepelné elektrárny je obří loby lignitových společností. Hnědé uhlí je jedinou surovinou, které má Německo dostatek. Slunce a vítr jsou přece jen "nespolehlivý" zdroj.

Co se týká větrných polí na moři, tak doplním, že vedle nevýhodné ceny mají obří výhodu v tom, že se dají osadit velké plochy, na rozdíl od pevniny, a že větru je na moři více.

Jde i o objem CO2, o něž budou v blízké budoucnosti velké řežby a Německo tak chce získat solidní náskok do začátku. Zatím hraje jak legislativně, tak podporou lidí prim. Na světě.

Teď jde o to, jestli ČEZ vidí primárně slušný kačky, nebo do toho jde z vyššího principu čistší budoucnosti. V prvním případě si pravděpodobně namele hubu.

1 0
možnosti

Že by šlo ČEZu o vyšší princip se nedomnívám. A zisk z již realizovaných projektů asi nebude velký, to souhlasím, ten bude chtít urvat už ten první majitel, takže levně prodávat nebude, jedině, že by byl v krizi a potřeboval rychle likviditu... Spíš bych řekl, že myslí na budoucí byznys, který bude mít pravděpodobně těžiště v OZE a navíc se chtějí drápkem uchytit v Německu a postupně tam rozšiřovat pozice. Proto kupují jak technologické firmy, tak se i nejspíš budou postupně snažit v Německu skupovat (a posléze i budovat) elektrárny tohoto typu.

1 0
možnosti

No ono to asi jinak nebude možno provozovat....větrné parky budou muset zálohovat uhelné či jaderné elektrárny a ty to zadarmo nebudou dělat....takže energie z větrníků bude vždy drahá.

Proto jediná alternativa bude , že si tyto parky postupně skoupí veliké energetické firmy a budou si to zálohovat sami ve své režii, ale má to jeden háček.....donutit tyto větrníky malé firmyčky prodat.

Šlo by to zákonem, že každý provozovatel větrníku si bude muset zaplatit u státu rezervaci el.výkonu u náhradního zdroje, jelikož stát bude muset platit tzv. horké rezervy R^;-)

1 0
možnosti

P16e78t83r 49K71o56l12á72ř

4. 1. 2016 14:57

Jenom to ne ... V Německu i Rakousku to vypadá naprosto strašidelně ...

0 0
možnosti

jejich země, jejich dotace, jejich problém......;-D

6 1
možnosti

Těch na rozdíl od solárů rychle přibývá a jejich výroba se už téměř vyrovná produkci jaderných elektráren

Bez dotací by tomu bylo ovšem zcela jinak...

8 0
možnosti

Kam ČEZ investuje, tak sto let tráva neroste. Měli by se spíše starat, aby jim fungovaly Dukovany a ne se vrhnout na byznys, který stojí na dotacích, neboli blahovůli politiků.

9 0
možnosti

Klasické velké elektrárny jsou terčem jednak zelených aktivistů a jednak pozelenalých úředníků v Bruseli. Pravděpodobnost, že během pouhých pár let vyplodí v Bruseli další nesmyslné zelené směrnice, které návratnost těchto velkých elektráren pošle do háje, je vysoká.

Proto dnes každá energetická firma musí investovat do obnovitelných zdrojů, protože v současné době preference OZE díky podporám to znamená jistotu návratnosti investice a to v krátké době 5 - 15 let.

že to je na úkor daňových poplatníků, v tom případě německých, je jasno, jenomže ČEZ se musí chovat jako firma, upozaďovat ty potencionálně nespolehlivé investice, což je dnes prakticky celá klasická energetika, a vyhledávat ty spolehlivé. Což jsou dneska OZE zdroje.

5 0
možnosti