Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Schodek rozpočtu byl loni 63 miliard korun, pomohl růst ekonomiky

Státní rozpočet skončil loni se schodkem 62,8 miliardy korun, což je o 37,2 miliardy méně než schválený rozpočet. Na tiskové konferenci o tom v úterý informoval ministr financí Andrej Babiš. Předloni byl schodek rozpočtu 77,8 miliardy korun.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PO

P44a26v27e76l 41O82t44a

6. 1. 2016 10:49

může mi prosím někdo vysvětlit jak může mít spočítaný rok 2015, když není hotové dph za 4 q/15 respektive prosincové a daňová přiznání za rok 15 budou až koncem března?

0 0
možnosti
PS

Toto jsou informace o hospodaření státu zaminulý rok - a stejně jako každá firma, i stát má už 1.1. informace o aktuálním stavu na bankovních účtech atd.

Záleží jen jak šikovného máte hlavního ekonoma a jak kvalitně pracuje vaše účetní oddělení - pokud vše vstupují průběžně, můžete si předběžnou/průběžnou účetní uzávěrku sjet prakticky kdykoli.

Tj. stát samozřejmě už 1.1. ví kolik mu přišlo k tomu datu cash na DPH, kolik z EU, kolik na spotřebních daních, kolik zaplatil na platech a dodavatelům...

A může odložit některé platby do příštího roku - u účetnictví fierem je to jen o řízení cash-flow, u státu i o politice - o deficitu.

0 0
možnosti
LK

Jsou to rozhodně skvělá čísla. Premiér slíbil, že se v ozdravných krocích bude nadále pokračovat a že se bude efektivizovat státní správa. Že počet státních úředníků nepřesáhne počet obyvatel !!;-D;-D;-D

0 1
možnosti
PS

Počet vojáků je nezbytné navýšit cca o 10 - 20 tisíc, počet policistů o nějakých 2000,... a uvědomte si, že tím zvednete lidi z gauče na kterém se válejí před TV na sociálních dávkách a dáte jim příležitost dělat něco užitečného.

Viz níže - stát nemůže nikoho propustit, pokud soukromý sektor nevytvoří nové pracovní místo, na straně státu jsou to jen statistické přesuny mezi kolonkami úředník-invalida-důchodce-nezaměstnaný-... ale finančně jim pořád platíte zdravotní a sociální a dávky aby měli co jíst a neokrádali ty co pracují.

0 0
možnosti

Nevím, proč Kalousek operuje mimořádnými příjmy z EU, když to byly právě tyto příjmy, které držely i jeho rozpočty nad vodou..v posledním roce jeho vlády například činily 114 miliard.

Ale aby se právě vyloučily mimořádné příjmy (např. z EU) a výdaje, je nejlepší použít jako měřítko hospodaření saldo běžných příjmů a výdajů (zhruba daňové příjmy mínus sociální transfery). 2012 - 127 mld.; 2013 - 149 mld.; 2014 - 147 mld. a 2015 120 mld. Mohlo by to být lepší, ale rozhodně se potvrzuje, že vyšší výdaje neznamenají ani zdaleka horší běžné schodky rozpočtů (spíš naopak).

A poslední věc: zatímco investiční výdaje spadly během Kalouskovy éry na pouhých 100 mld. Kč ročně, vloni vzrostly na 176 miliard Kč. Když to tedy vezmeme, tak je to o 56 miliard víc v příjmech na dotacích od EU, ale o 76 miliard víc v investicích...

Shrnuto a podtrženo proinvestováno bylo více, než činil nárůst mimořádných příjmů a běžný schodek rozpočtu klesl oproti roku 2013, za který byl ještě převážně zodpovědný Kalousek, o 29 miliard.

1 1
možnosti
Foto

Saldo běžných příjmů a výdjů je parametr pro srovnání vlád zcela na nic.

V dob růstu ekonomiky totiž roste jak množství příjmů tak klesá množství výdajů díky menšímu počtu nezaměstnaných.

0 0
možnosti
VH

V48í24t 53H63r96a62d55i38l

5. 1. 2016 22:21

Pořád čekám kdy nám některá z vlád ukáže plusový rozpočet... Zejména ty, které pracují 4% růstem HDP...

0 0
možnosti

Správnější je říci, že díky tomu schodku je růst 4%.

2 0
možnosti
JJ

A snížit DPH zpět na 20 % to už se politikům nechce co.. U služeb je to obzvlášť prasárna.

V Asii je 5%.

0 0
možnosti
JB

J68a59n 45B57l72a23n42a

5. 1. 2016 20:39

Kapitalismus funguje na dluh a vyrovnané či přebytkové rozpočty mají (či spíše měly prakticky jen ropné státy) . No a před pár desítkami let taková Albánie měla nulový zahraniční dluh, ale k žití to tam zrovna nebylo.

0 1
možnosti
JF

J36i71ř60í 42F35o65g32e92l

5. 1. 2016 19:50

Nezávislá ekonomka to dnes na čt24 moderátorce vysvětlila docela jasně. Ani ta největší snaha jí podstrkávat klišé o utrácení, vyrovnaném rozpočtu a zásluhách minulých vlády neobstála v konfrontaci s nepoltičkou. Řekla to jasně, Nečasova vláda zaškrtila ekonomiku,, nynější výsledky jsou zásluhou odbrždění. A pokud by ročně neodcházelo 500mld mimo stát, už bychom ten průměr EU dávno měli.

4 1
možnosti
AC

A60l15e27š 89C64h13u67d75ý

5. 1. 2016 19:11

Aničko, jenom dotaz: Co je lepší? Mít schodek rozpočtu 1 miliardu, ale nezaměstnanost 8%, růst HDP 1,5% a státní dluh, který narůstá v desítkách miliard. Navíc, mít občana vyděšeného tak, že všechny vydělané peníze nacpe do strožoku, protože uklízečka v podobě Kalouska vyhrožovala Řeckem, že bylo zděšeno i dítě ve školce? Nebo je lepší, odšpuntovat ekonomiku tím, že zainvestujete, otočíte jednoduchým psychologickým krokem myšlení lidí, že se přestanou bát utrácet a tím, že utrácet začnou, vám pomůžou nastartovat ekonomiku, začne klesat nezaměstnanost, státní dluh vás stojí v řádech miliard méně než v roce 2012,2013, nárůst HDP máte máte druhý nejlepší v Evrope, pořádně budete odčerpávat peníze z Bruselu? Než mě nazvete chudý duchem, zkuste mě přesvědčit, třeba se jenom pletu.

3 0
možnosti
JJ

Záleží. Západoevropské státy a USA si prožraly peníze za dlouhá léta. Pak většinou musí přijít doba problémů. ČR mělo jediné štěstí, že mělo méně času. Ale hlavní pravý problém je podle mě deindustrializace, převod know how Číňanům s tím, že přebujelý EU socialismus zůstává stejný. Na který EU nemá. USA opakovaně tisklo peníze. Nulové úrokové sazby. Už občas ani to nezabírá. Tak USA a nyní EU vymysleli vlastní nákup státních dluhopisů. Kdo to zaplatí - občan inflací. A proto chytří Švýcaři odmítli.

0 0
možnosti
PA

Rozpocet by mel byt takovy, aby v dobe stagnace (0% rust) byl dluh presne 0 Kc v dobe recese muze byt schodkovy a v dobe rustu prebytkovy pokud se splaci nejaky dluh. Pokud ne, tak postupne vytvorit nejaky rezervni polstar treba 500mld na dobu krize, abysme si nemuseli pujcovat a vystacili si sami z techto rezerv. Tyto penize investovat abychom zvysovali jejich hodnotu, ale investovat takovym zpusobem, abych neprisli o jejich likviditu a alespon 20-30% bylo pouzitelnych okamzite a zbytek treba v horizontu 2-3 let. Pokud uz polstar mame vytvoreny a ekonomika presto stale roste, tak v ten moment teprpe kdyz uz nevim co s prebytky, tak bud udelam nejakou extra investici a nebo polepsim lidem a pridam extra treba na platech a podobne. Takto z meho pohledu vypada rozpoctove zodpovedna politika

1 3
možnosti
PS

Je vidět, že nejste ekonom ani podnikatel.

Doporučil byste něco podobného například Voklswagenu, developerům, nebo České Spořitelně?

Mýtus o vyrovnaném státním rozpočtu je ekonomická theze asi tak 100 let překonaná a vychází ze stejně tak zastaralého Zlatého standardu.

Stejně jako po Spořitelně nikdo nechce aby vrátila všem vkladatelům jejich peníze, je nesmyslné pokládat takovýto požadavek na státní dluhopisy. Jako u všech ostatních aktiv potřebujete mít garanci likvidity a úroku, ale že by někdo chtěl místo státních dluhopisů notovost....

Proto také Německo, USA i Japonsko prosperují i při těch vysokých zadluženích - prostě dělají dobrou ekonomickou politiku, zatímco nesmyslné škrcení předvedené panem Kalouskem nedávno nebo Klausem - ekonomické balíčky 1996/7 byly evidentně chybné.

2 3
možnosti
JJ

Tak jim vzrostly příjmy o neskutečných 100 mld a oni rozhází 85. Co se bolestivě seškrtalo...

1 0
možnosti
AT

Víte, kolik si museli nabrat třeba jen nových úředníků a podobných zjevů a kolik milionových odměn museli vyplatit? Ta nová strana přece též potřebuje vydatně naplněná koryta.

2 1
možnosti
  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

To si děláte legraci. Mobilní operátor naúčtoval Američanovi tři miliony

19. dubna 2024  13:20

Nemilého překvapení se po návratu do Spojených států dočkat muž z Floridy, který se loni v létě...

Každý je vítěz. Hra pomáhá nakrmit chudé Bangladéšany a baví sociální sítě

19. dubna 2024

Obyvatele Bangladéše trápí vysoké ceny potravin, které si kvůli inflaci nemohou dovolit. Přesto...

Letiště v Česku odbavila o třetinu víc pasažérů. Většinu z nich z Ruzyně

19. dubna 2024  11:13

Letiště v Česku loni odbavila téměř 15 milionů cestujících, meziročně zhruba o 29 procent více, ale...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024,  aktualizováno 

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!