Diskuze

Firmy prudce zdražily životně důležité léky. Stížnosti zkoumá Kongres

Americkým Kongresem rezonuje zpráva o tom, že dvě farmaceutické firmy astronomicky zdražovaly léky na srdeční choroby a AIDS. Bez ohledu na možnosti pacientů prý zdražily životně důležité léky až o pět tisíc procent.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

60 let vyráběný lék není už dávno patentově chráněn a v Indii se dají lehce nakoupit vagóny jeho generik.

Takže nedělejte z voličů hlupáky, jde tu zase jen o PPP projek - Public Private Partnership - aby byli všichni spokojení a daňový poplatník/zákazník/nemocný to zaplatil.

2 0
možnosti

Nikoliv. Pantentově chráněný není, nicméně jakékoli generikum stále musí v USA projít procesem schvalování - standardně to stojí desítky milionů dolarů. Postup je tedy takovýto:

- chcete vyrábět generikum, jehož jedna pilule stojí 5000,

- podáte, návrh investujete desítky milionů dolarů do testů v rámci procesů schvalování,

- náhle původní výrobce shodí cenu pilule zpět na jeden dolar --> investované desítky milionů dolarů se v této cenové rovině nikdz nevr8t9 --> příliš velké riziko pro potencionálního výrobce, tudíž nikdy žádné takové generikum nevznikne!

To je ta podstata.

0 0
možnosti

proc by mely farmaceuticke firmy "brat ohledy na moznosti pacientu" ?

cilem farmaceuticke firmy NENI "lecba nemocnych", ale docela obycejna maximalizace zisku ... stejne tak, jako je to cilem libovolne jine soukrome firmy. pekar nepece chleba proto, aby "nasytil hladove", ale aby uzivil sebe, svoji rodinu, a nadelal nejakou financni rezervu do budoucna. zednik nestavi baraky, aby "potrebni meli kde bydlet", ale aby dostal od developera zaplaceno. socialismus proste nefunguje a nikdy nefungoval z jednoducheho duvodu: prakticky vsichni lide uprednostni svoje vlastni zajmy nad nejakymi "zajmy spolecnosti". ano, existuji vyjimky ... posledni takova vyjimka zemrela nekdy okolo roku 1720.

0 2
možnosti

P44e55p91a 24J12e12t53e35l

3. 2. 2016 12:07

No, a zájmem pacienta je přežít a nezruinovat se. Pacientů je HODNĚ a můžou volit. Přemýšlejte.

0 0
možnosti

J81a95k66u68b 22Š68m15í77d

3. 2. 2016 10:28

Opět jsem se přesvědčil, že co Čech, to odborník na vše. Nikdo vám ty léky přeci nenutí, nevím proč si myslíte že na ně máte nějaké právo, nárok. Firmám který to vyvýjejí taky nikdo zadarmo nic nedal.

1 1
možnosti

J44a46k65u70b 37Š80m66í24d

3. 2. 2016 10:25

" Doktoři jsou podpláceni aby předepisovaly nesmyslné léky které buď nepomáhají vůbec nebo jejich vliv je spíše psychický."

tomu přeci nemůžete věřit ani vy sám. Copak si to plátce (pojišťovny) neověřují? Jsou studie a testy účinnosti a úhrady podle zákona.

1 2
možnosti
Foto

No pdiskuse ukazuje že jsme stále ještě banánovou republikou zblblou z doby Václava Klause a kravským pojmem že trh vše vyřeší.

Farmaka jsou typický obraz něčeho co trh neřeší a neumí řešit.

Farmaka jsou obecně hrou na city a vydíráním společnosti.

Na jednu stranu je pravda že vývoj léku je nákladný a nejedna firma prodělala tolik že skončila na druhou stranu když se podaří lék vyvinout tak cena je ukázkou míry úspěchu neukázkou míry řešení.

Stačí se podívat na burzu dlouhodobě nejvýnosnější akcie jsou akcie farmaceutických firem. Neexistuje zde dozor neexistuje zde konkurence. Doktoři jsou podpláceni aby předepisovaly nesmyslné léky které buď nepomáhají vůbec nebo jejich vliv je spíše psychický.

Chápu že každý má právo na zisk ale na druhou stranu toto je zisk zcela nemravný protože se realizuje bez vlivu trhu na skupině osob která nemá volbu jinou než zemřít.

6 2
možnosti

Nic nebrani statu aby zalozil vlastni farma firmu a provadel vlastni drahy vyzkum, pak muze prodavat leky levne. Kazdy lek se stane casem generikem, takze monopol zadne firmy neni trvaly.

3 3
možnosti

P33e78t56r 18L62v

3. 2. 2016 9:12

Případ Turing/Shkreli je už několik měsíců starý (snad okolo září minulého roku). Ovšem na iDnes tradičně prezentováno jako horká novinka...

0 0
možnosti

P63e87p77a 12J79e10t96e51l

3. 2. 2016 8:50

Trh ve zdravotnictví nemůže plně fungovat, neboť:

1. není dostatečná konkurence, která by tlačila ceny dolů

2. spotřebu nelze odložit

Vždy bude nutná nějaká forma státní regulace, aby zamezila podobným excesům.

5 0
možnosti

J85i14ř48í 54K66ü42h33r

3. 2. 2016 8:51

Spotřebu lez odložit. Proč by nešlo?

1 7
možnosti

Nehorázně? A co je "horázné"? To je titulek jak z Rudého práva... Navíc to jednoznačně není namířenou proti pacientům, ale pojišťovnám... Je to reakce na čím dál větší podporu generik... Nějaký hnusák okopíruje po vypršení poměrně krátkého patentu něco, co Vy vyvíjíte za miliardy dolarů a spousta vlád je ještě podporuje... Vývoj nových léků je velmi drahý a někde se na něj vzít musí, výzvy jako rakovina, AIDS, atd. jsou stále ještě před námi. A pouze ze svých standardních zisků to soukromá firma platit nebude...

4 11
možnosti

Předpoklad že tyhle soukromé firmy ten zisk dají na výzkum je trochu za vlasy přitažený.

6 0
možnosti