Diskuze

Školky se státu vyplatí. Kvůli nedostatku míst ale už přišel o miliardy

Odmítnutí ve školce zažil od začátku tisíciletí až milion rodičů, matky (zřídkakdy se to týká otců) musely zůstat doma, a místo aby státu přinášely peníze, braly rodičovský příspěvek a další dávky. Náklady na nové místo ve školce přitom podle výpočtů akademického pracoviště IDEA CERGE-EI dřívější návrat do práce hravě pokryje.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

I když si to většina diskutujících nepřipustí, zatím jsme ještě v hlubokém komunismu. Právě školky jsou příkladem. Stát by vůbec neměl školky podporovat. Stačí nahlédnout do živnostenského zákona. Je to živnostenské podnikání. Příspěvkové organizace ve stejném odvětví narušují hospodářskou soutěž. Ledaže by každá soukromá školka obdržela stejné dotace a státní příspěvky a trh by byl rovný. Což se samozřejmě zdaleka neděje.

1 5
možnosti

nesmysl, naopak školky jsou celospolečensky přínosné na to aby se nechaly jen na volné růce trhu... jak rodiče tak pro děti a i pro stát, přečtěte si článek ještě jednou

2 1
možnosti

Protože je to teď pro nás aktuální, sháníme školku. Obešla jsem jich asi 15(výhoda velkého města). A mohu říct, že ty státní školky jsou děs. S dětmi chodí velmi málo ven a jen za hezkého počasí,a to občas jen obejdou blok paneláků a mají splněno. Jídelníček jak před 25 lety. Ve třídě 28 děti s tím že od 7-10:30 je na jen jedna učitelka v 10:30 přichází druhá a od 15:00 je tam zase jen jedna. Co s takovou hordou dětí může jeden člověk zvládnout? Nakonec jdeme do soukromé, kde jsou na 12 dětí dva lektoři. Žádné pevně dané příchody odchody(stejně to u tříletých nemá význam). A celkově tam byla lepší klidnější atmosféra. Samozřejmě, že učitelka která má na starosti 28 dětí, musí být zákonitě pořád v obrovském stresu a to se pak podepisuje na atmosféře, ale i na způsobu jednání s rodiči. Leč věřím, že situace může být leckde mnohem lepší. My tady v okolí máme hrozný nával a na personálu státních školek je to znát. Jedou už hodně na rezervy. Bylo mi jich až líto.

1 0
možnosti

Školky by s měly v plném rozsahu platit ze svého. Potom byste si nevymrčovala. Když si zaplatíte, tak si žádejte co chcete.

1 1
možnosti

Trošku osvěty:

Jestliže podle studie stát získá přibližně 25 tisíc korun ročně za každou matku (otce), kteří se vrátí dříve do práce, potom je třeba si uvědomit, že normativ MŠMT na jedno dítě (částka, kterou stát vynakládá na provoz jednoho místa v MŠ) je asi 34 tisíc korun ročně. Čili každý rodič předčasně umisťující dítě do MŠ stojí stát asi 9 tisíc ročně...

Co se týče demografického vývoje, počet nově narozených dětí neklesá ani zdaleka tempem 20 tisíc dětí ročně. Naopak, lze říci, že natalita stagnuje, a to na úrovni nějakých 105 tisíc dětí ročně, což není málo. Je to (pravděpodobně) způsobeno tím, že rodí hodně matek v pozdním věku (okolo čtyřicítky), a současně začíná klesat věk prvorodiček i stoupat počet dětí na jednu matku. Jsou to sice jen procenta, ale v součtu se to projeví.

Co se týče pracovitosti dětí prošlých MŠ a jejich šancí na pracovním trhu, to skutečně nevím, co na to říct :-) Každopádně děti prošlé MŠ mají lepší výsledky ve škole i lepší sociální dovednosti. To pravda je.

Děkuji za pozornost .-)

2 2
možnosti

Jo, jo, hlavně, že se školek před patnácti roky půlka zrušila, protože nebudou potřeba.;-D;-D

4 0
možnosti

To jste zaspal dobu - rusily se drive a souviselo to s prodlouzenim materske na 4 roky. A opravdu v te dobe potreba nebyly. Pred 15 lety naopak zacla jejich potreba rust (proste porevolucni generace si rozeni deti odlozily o cca 7 let).

0 2
možnosti

Děti chodící do školky mají dvojnásobnou šanci na zaměstnání. No, hezký názor, ale co z něho vyplývá? Vlastně nic. Rozhodně ne to, že dám-li dítě do školky, bude mít větší uplatnění na trhu práce. Tady se zaměnila příčina s následkem. Prostě jsou-li rodiče slušní a pracovití, dají dítě do školky, aby mohli pracovat a dítěti přijde normální později pracovat. Pokud jsou ale rodiče flákači, proč by dávali dítě do školky. A pro dítě jsou rodiče nejlepším vzorem.

12 0
možnosti

Spousta školek je nejen plná, ale má i špatnou "otevírací" dobu - tzn. zavírají příliš brzy. Pak musí stejně 1 z rodičů jít na zkrácený úvazek, protože pro mnoho lidí je nereálné vyzvedávat děti do 16:00, když v práci začínají ráno v 8...

4 0
možnosti

Když se narodil syn, za týden přišla složenka na odpady za jeden měsíc prvního pololetí. Když mu byly tři roky místo ve školce nebylo. Jak je možné, že město, které prostřednictvím matriky vydává rodné listy, tři roky inkasuje za odpady, neví kolik bude potřeba míst ve školce a později ve škole.

8 0
možnosti

Asi byly volby ještě daleko, a nebo moc blízko... ;-D Jinak ta dedukce je super, statistika v tomto funguje dost přesně...

1 0
možnosti

V77í28t 95K83o26u20b80a

8. 3. 2016 11:55

A který Rom na dávkách bude ráno vstávat před sedmou, aby bylo dítě do 8 hodin ve školce?

6 1
možnosti

Leda že by ho dal nejdříve do školky a šel spát až poté. ;)

1 0
možnosti

Rodič, který odloží dítě po 1 roce, je podle mého názoru... :))

1 0
možnosti

S krizkem po funuse. Samozrejme, ze ted bude dostatek mist ve skolce, aniz by kdokoliv musel neco udelat, nejsilnejsi pocet deti se narodil v roce 2008, za nim nasleduje rok 2009 a potom uz je to opet o 20 000 deti rocne mene. Takze tyto deti ted miri do skol a ve skolce je dostatek msit, naopak predpokladam, ze pristi rok budou nadbytecna mista. No a jeste je treba vyresit provozni donu. co z toho, ze skolka mi vezme dite, kdyz zacina provoz v 6.30 a konci v 15.30. JEstli musim byt v praci na sestou, tak nic a jestli v praci koncim v 15.00, tak jsem nejdrive u skolky v 16.00.

8 0
možnosti

a jak si myslite, ze se to resilo za komancu? Proste nejaka hodna pani rano dovedla deti do skolky, nebo je naopak odpoledne vyzvedla.

0 1
možnosti