Diskuze

KOMENTÁŘ: Místo oblíbené hry s dávkami na děti se raději zaměřme na platy

Vlády rády zvyšují dávky i daňové slevy na děti, aby byly populární. Ano, potřebujeme zajistit rodiny. Ale lepší by bylo pracovat na tom, aby se lidem zvýšily mzdy. Dávky na děti vzbuzují otázku spravedlnosti už od druhé světové války, píše finanční analytik a popularizátor ekonomie Aleš Michl.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

I15v15o 76P72a67t87t74a

19. 3. 2016 0:02

Pan účetní a bankéř vidí jen peníze, protože dítě nemají ekonomové ve svém portfoliu. Tuhle problematiku může objasnit jen sociálně ekonomický rozbor. Pokud si přečtete následující přednášku, zjistíte, jaký příšerný binec udělali v našem zákonodárství ekonomové tím, že v 90. letech převzali předpisy EU. Také se dozvíte jak z toho ven (!). Více na adrese: http://slideplayer.cz/slide/2628016/

0 0
možnosti

Konecne to nekdo napsal...

Akorat zapomel na to, ze vsechny ty davky zamestnavaji hrromady uredniku a zvysuji dane...

Ted jenom, aby nekdo navrhl tenhle nesmyslny system zmenit tak, aby se lidem vyplatilo pracovat a zajistit rodinu. Proti sleve z dani nebo pojisteni nic nemam pro rodiny, ktere se dostanou do spatne situace...

0 0
možnosti

T80o27m22a46s 87V43a18r71g47a

14. 3. 2016 13:38

Sorry, ale ten apel z nadpisu je příšerně nekonkrétní.

1 0
možnosti

Stejně mě pořád fascinuje, jak ti nemakačenkové (obvykle s nepříliš vysokým vzděláním) dokážou vždy najít v zákonech takové skuliny, které smysl zákona obrátí naruby. Smyslem daňového bonusu mělo být, aby se vyplatilo pracovat i lidem s nízkými příjmy a hodně dětmi, a nakonec z toho vyplynul úplný opak.

1 0
možnosti

K94a85r70e37l 43J42a18n34í23k

12. 3. 2016 12:22

Článek předkládá zajímavou úvahu, těžko s ní polemizovat.

Jen bych doplnil, že "sleva na dani z příjmu na dítě" není dávkou, nýbrž neumělým pokusem napravit daňovou diskriminaci rodin. Zatímco bezdětná dvoučlenná rodina si příjmy rozepisuje před zdaněním na dvě osoby, pětičlenná rovněž na dvě.

3 0
možnosti

Té poslední větě nějak nerozumím - podle mě každý uvádí do daňového přiznání to co on sám vydělal. A pokud někoho živí, tak si odečítá z daňového základu nezdanitelnou dávku nejen na sebe, ale ještě i za něj - bez ohledu na počet lidí v rodině. Nebo že bych žil v jiném státě a podával daňové přiznání někde jinde?

1 0
možnosti

J36o69s46e40f 87L92a67n11z

12. 3. 2016 7:19

Celý systém dávek je špatný- dávky stejně jako dotace křiví ekonomiku a pokud stát někomu něco dává tak pouze z toho co jiným sebral (nezanedbatelnou režii spojenou s přerozdělováním pomíjím) ! Nejsem proti "sociálnímu polštáři" pro ty ,co se skutečně ocitnou v kritických životních situacích , ale tam by to mělo skončit. Faktem je , že za cca 20 let si stát vytvořil ve společnosti skupinu lidí co žijí stylem "MÁM NÁROK" na rozdíl od logického " SNAŽÍM SE , tedy mám se..."

Mám nájemníky ,dnes už všichni plnoletí - od cca r.2000 rodiče nepracovali a nyní i děti nepracují a ona rodina žila a žije z dávek. A nijak nestrádají , i auto jim stát loni zaplatil. Je veřejným tajemstvím , že jim to částečně umožňuje zdr.postižení jednoho syna , kdy tento je pro úřady invalidní , odkázaný na vozíček a asistenci , což mu ale nijak fyzicky nebrání vzít míč a jít s kamarády hrát fotbálek. Takže sociálka jim platí de facto všechno a jejich jedinou starostí je v požadovaném termínu doložit potřebné papíry na příslušné místo. Značný rozdíl proti nám všem , co musíme ráno vstávat do práce- že? Abych nebyl za nesociálního netvora: zpočátku jsem měl "cukání" - když jsou sociální případ" jim nějak pomoci , naštěstí jsem do problematiky a skutečného stavu pronikl dřív než bych udělal nějaký neuvážený krok.

5 0
možnosti
Foto

R88o78m13a78n 19K94o23z57e81l

12. 3. 2016 14:36

No zde v diskuzi se dočtete, konkrétně od p. Strnada, že to s těmi dávkami zas takové není.

http://zlin.idnes.cz/urad-prace-pomuze-starsim-lidem-bez-zamestnani-fl7-/zlin-zpravy.aspx?c=A160311_2231671_zlin-zpravy_ras

0 0
možnosti

Autor se nepochybně hluboce mýlí. Smyslem všech těchto ekonomických nástrojů je zvýšení porodnosti a zastavení (zpomalení) nežádoucích demografických změn, tj. stárnutí a vymírání populace. Paradoxně státy s vyšší ekonomickou úrovní jsou na tom s porodností a stárnutím populace ještě hůř než my - Německo, Švédsko, Británie a to v těchto zemích ještě demografický vývoj zpomalují přistěhovalci. Vyšší plat dává více možností "užívat si" a to následně vede k odkládání dětí do pozdnějšího věku. Zároveň to vytváří vyšší tlak na úspěch i u žen, takže opět nejprve kariéra (a majetek) a pak teprve děti (když se povedou). A navíc společnost tento vývoj uznává jako přirozený a ženu, která se rozhodne být "v domácnosti" a starat se o děti, považuje okolí v podstatě za druhořadou, neemancipovanou nebo za flákačku, která se nechá živit partnerem. V jiném článku se vyčítá Tureckému prezidentovi, že řekl, že hlavním úlohou ženy je mateřství. Erdogan je poněkud fundamentalista, ale v tomto má nepochybně pravdu. Každý živý organismus má hlavní smysl života se rozmnožit, jen "bohatí" Evropané se ho dobrovolně vzdávají a v podstatě vymírají. To není dobrá cesta, která se dříve nebo později vymstí a i ikdyž si o naší vládě myslím svoje, tyto kroky jsou jednoznačně dobré. Když se vymýtí podvody, je cílení na pracující jednoznačně nejlepší, v článku zmíněná rodina se 7 dětmi a 40 000 měsíčně je extrém, rozhodně se nejedná o materiálně "bohatý" život, byť rodinné hodnoty to možná vykompenzují.

2 2
možnosti

Bohužel to co je uvedené v článku není extrém - ale velmi častý stav u takto četných rodin. Nikdo samozřejmě nepracuje a jen chodí pro příjem, který je vyšší, než má standardní průměrná rodina (v čistém).

0 1
možnosti

Ten Michl, ekonom, mě přivádí do rozpaků. On staví na stejnou úroveň dávky a daňové slevy. Ano, při současném dávkovém systému se skutečně některým lidem (a je jich hodně) nevyplatí pracovat, protože nedosáhnou mzdy, která by se projevila na celkové výši jejich příjmů. Ovšem daňová sleva na dítě je přece pro ty, jejichž příjem nestojí na dávkách, zvýšením mzdy.

3 0
možnosti

Myslím, že princip jak "vycucat" na daňových slevách peníze z nás pracujících pomocí tzv. daňových bonusů popsal p. Michl dostatečně.

0 0
možnosti

Zrušit dávky a vše řešit jen slevou na dani a je po problému se všemi parazity.

3 0
možnosti

Ale nejprve zrušit daňové bonusy.

0 1
možnosti

K22a82r43e39l 89L64i74š80k57a

11. 3. 2016 22:53

Nejsou to žádné dávky ale slevy na dani. To je možná pro někoho malý ale ve skutečnosti zásadní rozdíl.

4 1
možnosti

Pokud existují tzv. daňové bonusy, tak to jsou pro mnoho lidí opět jen a jen dávky.

0 1
možnosti