Diskuze

Rozdávání bankovek nebude. ECB se postavila k „vrtulníkovým penězům“ zády

Evropská centrální banka (ECB) je v případě potřeby připravena k dalšímu uvolňování měnové politiky. Nediskutuje však o možnosti podpořit ekonomiku a inflaci přímou distribucí peněz mezi obyvatele eurozóny, tedy takzvanými vrtulníkovými penězi. Uvedl to ve čtvrtek hlavní ekonom ECB Peter Praet.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LU

Tzv vrtuľníkové peniaze, by mohli mať želaný efekt, jedine ak by bolo každému dospelému občanovi eurozóny doručené napr. 10 000€ v rovnaký čas hodinu, minútu. Zatiaľ to nie je technicky možné.

0 0
možnosti
Foto

to by v rovnaký čas došla na Slovensku vo všetkých krčmách borovička, taký by to mohlo mať želaný efekt

2 0
možnosti

Podle mě by ani ty vrtulníkové peníze nepomohly. Možná je háček v tom, že stále víc lidí netouží si za peníze něco koupit (skoro vše, co potřebují, už totiž mají), nýbrž se vykoupit - koupit si čas, kterého se jim nedostává. Takže by ty shozené peníze nejspíš zas jen střádali. Zkrátka se téměř neznatelně, ale přece, mění preference. Už neplatí, čím víc (spotřeby), tím líp..netáhne už ani chtít se vytáhnout před ostatními (člověk pak jen vypadá jako snob, který se vyvyšuje, a tím izoluje). Ve společnosti, kde vzkvétá blahobyt i u střední třídy (to samozřejmě pro ČR zatím moc neplatí, spíš pro bohaté země západní Evropy), je okázalá spotřeba víc předmětem posměchu, než obdivu. Nedávno jsem někde slyšel, že ve Švýcarsku je dnes už vystavování bohatství ostatním na odiv vážné faux paux. A tyto společenské změny nedokáží ekonomické teorie dostatečně dobře zachytit. Jenže právě ty teorie jsou měřítkem, podle kterého posuzujeme, jestli máme "krizi" nebo ne. Té "krize" se zbavíme teprve tehdy, až si uvědomíme, že se v realitě neděje nic špatného a krizového (právě naopak!), co by bylo třeba napravovat, že máme jen nesprávně nastavená hodnotící měřítka.

1 0
možnosti
VS

Váš příspěvek je sice v podstatě blábol, ale vlastně je to paradoxně užitečný blábol. Opíráte se v něm totiž pouze o povrchní potřeby a zjevně mainstreamové ekonomické teorie. To vše je špatně. Nicméně zároveň odrazujete od závěru ekonomického mainstreamu, který se týká slova "krize" a toho, co si pod tím představuje. A to je v pořádku, to je užitečné, protože to je ještě mnohem větší blábol, než Váš příspěvek.

0 2
možnosti
MN

Z těchto úvah typu "vrtulníkové peníze", záporný úrok, ad. (byť je popírána okamžitá realizace) je soudnému člověku jasné, že fiskální ekonomika je v euroamerickém hospodářském prostoru na pokraji těžkého kolapsu. ;-(Rv

11 0
možnosti
VS

A soudným ekonomům to bylo jasné nejpozději v 70. letech 20. stol., kdy vlády (které ovládly oběživo) opustily zlatý standard.

4 0
možnosti
AS

A podle jakýho klíče to budou rozdělovat? Já jen, abych byl připraven, až to začne.

2 0
možnosti
TT

Prachy dostane každý jedinec, Tak hop šup, prones před svědky šahádu, kup si čtyři manželky a dělej děti ostošest. Nezapomeň se pětkrát denně opravdu modlit, aby se rodila jenom dvojčata a trojčata.

0 0
možnosti
Foto

Proč potom chodím jako debil do práce když neustále ničí měnu ?

4 0
možnosti
Foto

být váma, tak s tím seknu, dostávat zničené peníze bych nechtěl

0 1
možnosti
MK

No jo, to je lepší je "rozdat" bankám a doufat, že si je lidi a podniky napůjčujou, aby to vůbec dostali do oběhu...

0 0
možnosti
Foto

komerční banky si mohou vzít peněz kolik chtějí, takhle to fakt nefunguje, aby se něco přidělovalo

0 0
možnosti
JP

Až tohle praskne tak těm bezcenejm papírkům budeme říkat peníze .

2 0
možnosti
RV

Je ale otázkou, jestli by vrtulníkové peníze nebyli lepší než uvolňování měnové politiky přes banky a nafukování dluhové složky. Jistě, plno lidí by ty peníze dál do oběhu neuvolnily, ale spořily, to je ale lepší než se zadlužit. Hyperinflace by jsem se nebál. Vše bude záležet na stanovení rozumné výše uvolněných peněz, tak by jsem to zkusil opatrně a při známce přehřátí to utnul, to není problém.

4 0
možnosti
VS

No, určitý racionální základ to má. Řekl bych to asi tak:

Je to mnohem horší, než neinflační měna, ale mnohem lepší, než současný stav, kdy se peníze sypou do kapes jen pár vyvoleným na úkor ostatních a měna se při tom stejně znehodnocuje o 106.

1 0
možnosti
Foto

Jedinou podporou by byly rapidní cla na věci běžné denní spotřeby dovážené do EU. Aby se výroba vrátila zpět a s tím i zaměstnanost.

0 1
možnosti
MM

M85a74r44e83k 81M69a83l98ý

7. 4. 2016 16:53

V EU je problém s nezaměstnaností? Tedy, pokud se bavíme o zodpovědném "severu", kam patří třeba Německo, ale i ČR.

0 0
možnosti
JD

No bohužel se opět ukazuje že na místo odborníků se v ECB dávají posty dle politické vůle.Ono už nejde ani o ekonomiku jako takovou,ale o fakt kdo a kdy tomu bude šéfovat.

ECB před sebou nemá příliš kroků jak ekonomiku skutečně nastartovat,prože svými předchozími kroky se postarala o to aby trh měl obavy a nedůvěru.Pokud tohle jako centrální banka dopustím,mohu dělat s úroky co chci,klidně i přejít do záporu,ale ekonomický efekt to nepřinese,pouze ten negativní lidé si z bank své finance vyberou a investují je do věcí které jsou sice ovlinitelné bankovním krokem,ale na druhe straně se bez nich neobejdeme.

Jako investor tedy pokud bych měl tolik na investice bych už na nic nečekal a začal bych s přechodem na jistotu.Ono se může klidně stát že ten záporný úrok přijde dost nečekaně aby se lidé nemohli ke svým financím dostat tak rychle...

0 0
možnosti