Diskuze

Bez pitvy není odškodnění. Provést ji lze jen se souhlasem pacienta

Za poslední dva roky výrazně ubylo pitev. Je to důsledek nového občanského zákoníku, který nařizuje předběžný souhlas pacienta. Vyžadovat ho ale připadá lékařům nemorální. Na poplach bijí také patologové. Podle nich je pitva pro lékaře nenahraditelnou zpětnou vazbou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Moritui vivos docent - mrtví učí živé. To je stále platné úsloví. Pokud necháme pitvy jen tam, kde s tím souhlasí člověk už za života, půjde to desíti k pěti. Bral bych výslovný nesouhlas.

1 0
možnosti

Ten článek je blábol! Pitvu samozřejmě po trestním oznámení LZE provést i bez souhlasu pacienta. To snad není možné, tady je to jako v Blesku už.

0 0
možnosti

M15a63r21t57i68n 86P53e31t76r

16. 4. 2016 14:02

Je to zmotané. Taky dál už se píše, že vše ztroskotalo na cenách mražení, které bylo třeba do nařízení platit.

0 0
možnosti

§ 88 odst. 3 zákona o zdravotních službách

Zdravotní pitvy provádí poskytovatelé v oboru soudní lékařství. Nestanoví-li tento zákon jinak, provede se zdravotní pitva povinně: c) při podezření, že úmrtí může být v příčinné souvislosti s nesprávným postupem při poskytování zdravotních služeb, které vyslovil zdravotnický pracovník zúčastněný na poskytování zdravotních služeb, lékař, který provedl prohlídku těla zemřelého, nebo osoba blízká zemřelému,

4 0
možnosti

P83e58t17r 64S20u80c89h65ý

16. 4. 2016 14:05

To je pravda, ale to tělo musíte uchovat, než se pitva provede - policie ji nenařídí ze dne na den

1 0
možnosti

M57a15r25t83i93n 41K46u92b49a

16. 4. 2016 12:37

Tak, pane Johnsone, tohle berte třikrát denně, brzy budete zase žít. Carol, další mrtvolu, prosím.

0 0
možnosti

NOZ ja paskvil, který obsahuje mnoho právních zhovadilostí. To vám potvrdí skoro každý advokát.

2 3
možnosti

Ten článek je blábol. Pokud někdo zemře v nemocnici a pozůstalí mají podezření na zanedbání péče, stačí podat trestní oznámení a pitvu automaticky nařídí policie v rámci vyšetřování. Není třeba žádný předběžný souhlas. Opatření, které zavedl nový OZ je proto, že se pitva dělala velmi často zbytečně, jen z libovůle lékařů, přičemž k ní ale nebyl žádný důvod, pouze studijní. Svobodné rozhodutí člověka co se má s jeho tělem dít v případě úmrtí, vyjma násillné nebo nedbalostní smrti, bylo postaveno výš, než provádění pitvy kdykoli se někomu zachce. To je celé.

8 2
možnosti

Přesně tak § 113 OZ "Provést pitvu nebo použít lidské tělo po smrti člověka pro potřeby lékařské vědy, výzkumu nebo k výukovým účelům bez souhlasu zemřelého lze jen, pokud tak stanoví jiný zákon."

1 0
možnosti

Článek je samozřejmě lživý a hledající senzaci. Na to co je v článku popsáno, totiž ustanovení občanského zákoníku vůbec nedopadá. Pokud je pitva nařízena podle jiného předpisu, tak se prostě provede, bez ohledu na OZ. Buď autor neví o čem píše nebo je to článek na objednávku, který má šířit paniku.

3 0
možnosti

J80a24n 72F48r32o29l37í69k

16. 4. 2016 11:00

Socialisti si vědí se vším rady. Místo aby za života požádali občana o souhlas s pitvou tak ji prostě nařídí. Ani po smrti nerspektují Vaši vůli.;-€

0 7
možnosti

Jací socialisti zase? ;-D;-D

1 0
možnosti
Foto

Patologové si stěžují, že nemají do čeho píchnout, přitom před půl rokem tu byl článek jak přehazují mrtvoly vidlemi, protože příliš mnoho lidí odkazuje své tělo vědě, aby ušetřilo na pohřbu. Já tomu asi nerozumím.

0 0
možnosti

Váš článek opomíjí existenci § 88 odst. 3 písm. c) zákona ozdravotních službách, z něhož vyplývá, že: „pitva bude povinně provedena při podezření, že úmrtí může být v příčinné souvislosti snesprávným postupem při poskytování zdravotních služeb, které vyslovila osobablízká zemřelému.“

Odkaz na zákonné ustanovenínaleznete zde: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-372#p88-3

Prosímredakci o vysvětlení, proč podle nich uvedené ustanovení nedopadá na uváděnýpřípad.

9 1
možnosti

Přesně tak, to mě taky bilo do očí. Příbuzní při pochybnostech ať podají trestní oznámení a pitva bude...

0 0
možnosti