Diskuze

Platnost vašeho hesla brzy vyprší, navždy. Banky sázejí na biometrii

Sbohem, hesla. Místo tradičního způsobu zabezpečení klientských účtů začínají banky dávat přednost skenům prstů a očí. Tuzemské bankovní domy zatím využívají hlavně biometrické podpisy.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V66í59t 13K58o82u47b50a

23. 6. 2016 16:23

"Banky proto mají dostatečné zabezpečení". Dostatečně bylo vždy za 4. Na vysoké škole se říká, výtah buď uděláš dobře, nebo se s tebou utrhne.

2 0
možnosti

Už vidím, jak s sebou všude nosím externí čtečku k PC, přesvědčuji admina někde v kavárně, by mi povolil instalovat drivery, pokud pro příslušný OS (třeba WinXP) vůbec budou... kombinace hesla + sms zůstává stále pohodlnějším řešením.

0 0
možnosti

Všiml jste si, jaký máme rok? Tohle se snad dělalo někdy před deseti lety, ne?

0 0
možnosti

Otisk prstu je daleko slabší zabezpečení než heslem.

A má i mnoho dalších negativ - úraz, nemožnost sdílet přihlášení např. pokud jste na odjetí a potřebujtete aby vaše manželka proplatila fakturu...

0 0
možnosti

Úraz vám může snadno způsobit, že heslo si správně nevybavíte a pokud přijdete o oko nebo nějaké prsty je situace ekvivalentní a nedělá ze zabezpečení heslem lepší řešení. Argumentovat tím, že nemůžete někomu předat biometrický prvek jako heslo, když tím zásadně porušujete podmínky používání takové bankovní služby a vystavujete se riziku, že vám banka odmítne ručit za neautorizované transakce provedené čtvrtou osobou (hackerem), když se to domákne, je myslím zcela mimo diskuzi.

0 0
možnosti

Můžete změnit svůj mobil, počítač, účet na Googlu, na Facebooku, svoji IP adresu, svůj email, bydliště, dokonce i jméno, často se mění hesla...

Ale svoje biometrické údaje - hlas, prsty, oči, DNA... změníme jen těžko. Proto se ty biometrické údaje stanou ideálním zbožím na kšeft, protože pokud se podaří získat biometrické údaje člověka v jeho dvanácti letech, tak ho pak mohou firmy dalších třeba 60 let pohodlně identifikovat a přiřazovat k němu veškeré jeho nákupní vzorce, zvyky... a soustředit reklamu personalizovanou přímo pro něj. To je prostě úžasná možnost.

Přitom takový člověk bude automaticky rozeznám při vstupu do nákupního centra, při jakémkoli nákupu, použití mobilu, platbě, či jen při chůzi po ulici.

1 0
možnosti

Tohle lze už dnes. Zatím je to ale příliš složité a náročné na výpočetní techniku. V nedaleké budoucnosti to bude možná běžné a neochota dát biometrický údaj vám v ničem nepomůže. Spárovat záznam z kamery nad pokladnou s kreditní kartou, kterou jste u pokladny zaplatil, a vytvořením záznamu stereotypu chůze lze již dnes. To jestli u pokladny projedete tu kartu nebo jen přiložíte palec je úplně jedno.

0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
5 0
možnosti

A když bude člověk muset každý týden, třeba i 3x, zajít na nejbližší policejní stanici, tak je to OK, k bankomatu taky chodíme. ...

0 1
možnosti

aha, takže BRZY přestanou platit hesla v bance.. tak to jo tedy.. paní Eva Moniová jakožto odborník na bezpečnost bankovnictví a veliká to spisovatelka idnesu "odhadla" že podle toho, co se děje a zkouší v některých bankách s omezeným počtem klientů, bude zavedeno BRZY pro všechny a hlavně tady v čechystánu.. Moniová, zase nebylo dost času na zvážení titulku k článku? opravdu je nutné psát tak debilní slogany? na víc nemáte mozkovou kapacitu, že?

1 2
možnosti

Dal jsem plus, ale nesouhlasím s přílišně agresivní formou.

2 0
možnosti

Podpis otiskem prstu není žádná novinka. Trh nejspíš vychází vstříc rostoucímu podílu negramotných s chytrým telefonem.

1 0
možnosti

Otisk prstu hlavně není žádný podpis.

1) Necháváš tenhle "podpis" všude, na co sáhneš. Každý si ho může přečíst a napodobit.

2) Jakmile se mu povede ho napodobit, můžeš to sice odhalit, ale Tvůj prst je už k ničemu.

Skutečný podpis můžeš změnit - začít se podepisovat trochu jinak. (Jinak tahy perem jako podpis také nejsou zrovna bezpečnostní vrchol.)

1 1
možnosti

"Banky otisky prstů nebo oční skeny neuchovávají. Z biometrických znaků vytvářejí dlouhé a těžko uhádnutelné číselné sekvence, a ty pak „skladují“."

To se mi ulevilo.

(Asi jsme všichni blbci.)

3 0
možnosti

No hlavně v tomhle problém není. I u hesel se uchovávají (mají uchovávat) jen hashe.

Problém je v tom, že data nejsou tajná a nelze je změnit. Vůči čemu se ta data po zpracování porovnávají, je vedlejší.

1 0
možnosti

J80a62n 13M69o69t81ů54r80e40k

23. 6. 2016 12:15

Nevim no, ale pokud někdo bude mít váš otisk prstu, tak asi už není problém si ho na 3D tiskárně vytisknout, zabít tchýni a do prostřed čela jí ten otisk otisknout.

0 0
možnosti

A13d77a16m 85Ž55í42d30e27k

23. 6. 2016 12:08

Rozdíl mezi heslem a potiskem přečti je v tom, že heslem potvrzuji (byť vynucenou) vůli, otiskem jen přítomnost. Například do bezvědomí zfetovaný vlastník účtu....

4 0
možnosti