Diskuze

Bohatství je pro Číňany modla, druhé dítě nechtějí, říká český manažer

Čína přestala být výrobnou levné masové produkce a v některých technických oblastech už předhání Západ, říká v rozhovoru pro MF DNES český manažer v Šanghaji Jan Pleyer. Ekonomický sprint je ale podle něj vykoupen ztrátou „sama sebe“. Lidé ve městech jsou posedlí konzumem, mít druhého potomka je pro ně příliš drahý špás.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Předseda Mao se koncem 50. let pokusil o industrializaci Číny Velkým skokem, založeným jak jinak než na komunistickém direktivním plánování. Bezprostředním následkem nezodpovědného experimentu bylo zhroucení ekonomiky, provázené děsivým hladomorem s milióny obětí. Po pádu maoismu Teng Siao Pching nastartoval novou vlnu rozvoje na principech tržní ekonomiky, a tentokrát úspěšně. Překotný a do značné míry i nekontrolovatelný růst se nevyhnutelně podepsal na ekologii. Není to nic nenormálního - ještě v 60. letech se v oblacích smogu dusilo Los Angeles a další velká města a průmyslové aglomerace v USA (Detroit, Pittsburgh), ale i v západní Evropě - např. německé Porúří nebo britský trojúhelník Liverpool - Sheffield - Leeds. Náprava si vyžádala obrovské investice v rozmezí několika desítek let, a v Číně asi nebude o nic jednodušší ani rychlejší: pozitivní známkou je, že v posledních letech už jsou tam ekologická témata ventilovaná v médiích i na politické úrovni.

Čínská civilizace je ze všech dosavadních civilizací nejúspěšnější - už nejméně dva a půl tisíce let nepřerušila svou kulturní kontinuitu. Její jistotou je až dodnes konfucianismus - ten se promítl i do specifických rysů maoismu. Pro Čínu je osvědčeným zdrojem společenské stability, a je stěží představitelné, že by v dohledné době jeho určující vliv klesl. Jeho důsledkem je i autoritativní politický systém, vzdorující pokusům o moderní demokratizaci. Povinná úcta k autoritám a respekt k nadřízeným se z císařských dob přenesly i do časů republiky, a dodnes jsou určujícími prvky společenské hierarchie. Převládá mínění, že jejich destrukce by vedla ke katastrofálním následkům. Malou ukázku poskytla 80. léta, kdy Teng Siao Pching dlouho podněcoval mládež a studenty ke svobodnému vyjadřování kritických názorů a občanským aktivitám, které mu pomáhaly v boji se zbytky maoismu. Vše přirozeně vyústilo v hlasité volání po hluboké a rychlé demokratizaci, a zaskočený Teng to nakonec řešil násilnou akcí s nasazením tanků.

4 0
možnosti

no já jsem rád že jsem se narodil tady a docela se děsím toho, že bych se narodil v té nejúspěšnější civilizaci a užíval si tu jejich společenskou stabilitu

1 0
možnosti

Základní problém Číny, jako každé diktatury, je v tom, že se o problémech nemluví a někam se zasouvají. Jenže tím akorát rostou. Tak to bylo s životním prostředím a pracovními podmínkami, což vedlo k trvalé devastaci vodních zdrojů, krajiny a půdy, následně k tomu, že jídlo je v Číně považováno za víceméně jedovaté. Sice jsou přijímána opatření ke zlepšení, jenže už je dílem pozdě. A i Číňané přišli na to, že peníze jsou k ničemu, když se člověk bojí nadechnout a neví, jak vypadá modré nebe. Naši "liberálové" na to dosud nepřišli. Dalším problémem je venkov, kde vznikají pravidelně lidové bouře, protože lidé tam žijí na kraji bídy a otroctví a není nic snazšího než jim sebrat i to málo, co mají. Zejména ze strany developerů. V Číně nefunguje vymahatelný systém práva, ale vše je založeno na příbuzenských vztazích a známostech. Korupce je nezvladatelná a ani hrdelní tresty na tom nic nezmění. Posun nastal v pracovních podmínkách a hlavně v tom, že zaměstnanci začali být slušně placeni a vzdělaní zaměstnanci mají vyšší příjmy než tady na východě Unie. Ale mladí Číňané už nejsou ochotni dřít jako jejich rodiče. Je tedy otázka, jak dlouho a za jakých podmínek se současný režim udrží, přičemž asi pořád má podporu, zejména u té úspěšné části čínské společnosti, tj. ve městech. Ale kreslit to jako fungující stát, který brzy dožene Evropu, je nesmysl plynoucí z čínské propagandy. Mnozí mladí Číňané se snaží jít studovat do Ameriky a žít chtějí právě v Evropě. Opačně to nebude asi nikdy.

10 3
možnosti

Nesouhlasím. O problémech se nemluví a problémy se odsouvají daleko více ve většině tzv. demokracií, kde je jakákoli regulace čehokoli natolik nepopulární, že se do ní žádný politik raději ani nepustí, protože by přišel o většinovou podporu. Zkuste u nás nebo v USA lidi zásadně omezit v používání aut, ve spotřebě vody atd.! Evropa a Amerika jsou např. daleko víc pod tlakem ropné lobby než Čína a zřejmě i než Korea a Japonsko. Proto se tady dělá vše proto, aby se příliš nerozšiřovaly elektromobily a elektroskútry. Co se u nás udělalo pro ochranu ovzduší od doby, kdy se odsiřovaly elektrárny? Já o ničem takovém tedy moc nevím.

3 4
možnosti

Snad z tohoto bruralniho obdobi rychle vyrostou... Takovym zpusobem si devastovat vlastni zemi v ramci honby za blahobytem je dlouhodobe neudrzitelne...

0 0
možnosti

Jakým způsobem, buďte konkrétní. Jenže to byste to tam napřed musel poznat. Ujišťuji vás, že to, o čem se u nás 10 let kecá, se u nich za 2 roky začne řešit, v lepším případě i vyřeší.

1 1
možnosti

No duleziteho manazirka jiz taky zpracovali :-D...

To jsou velkolepe slinty o cistote mest a krase vystaveneho betonu a drancovani prirody za kazdych podminek :-P...

0 0
možnosti

Konečně taky někdy zveřejní rozhovor s někým, kdo tomu opravdu rozumí, a ne jen s nějakým sluníčkářským teroretikem, který sice neví nic, ale je skálopevně přesvědčen, že Čína, Rusko atd. jsou ti největší vyvrhelové na světě. Z tohoto vnímám, že dotyčný ví, o čem mluví.

4 4
možnosti

Souhlasím. Konečně trochu objektivní slova. Rozhodně daleko lepší než neustálé plivání na Čínu za vše, co dělá, místo snahy dělat to lépe než ona. Každopádně to vypadá (v souladu s tím, co jsem v té zemi poznal osobně), že tam problémy existují, ale - na rozdíl od Evropy, kde se o všem hlavně žvaní - se dost rychle řeší.

2 0
možnosti

Zrovna nedávno jsem někde četla (HN?), že Číňanky berou útokem kliniky umělého oplodnění, aby ještě stihly druhé dítě, když už se jim třeba blíží čtyřicítka.

0 0
možnosti

J86á84n 85K43o60t63ú81č

8. 7. 2016 8:54

V tomto začína byť Európa úplne rovnaká, nie náhodou?

2 0
možnosti

J86a89n 43Č12e31k92a82l

8. 7. 2016 8:44

Aby technologicky nedoháněli, když pirátsky nakradli co mohli...

8 0
možnosti

To samé by se dalo říci o Japoncích. A co odliv mozků z Evropy do USA po válce, také něco podobného.

1 0
možnosti

U nás bych to zavedl také, tady se každej bojí něco dělat, mluvit o prachách, chtít bejt hodně bohatej je tady divné, každej to možnás řekne ale nemyslí to vážně.

0 1
možnosti
Foto

Z delšího pobytu v Indii jsem si odnesl podobný poznatek. V rodinách vědců a kvalifikovaných zaměstnanců našeho výzkumného ústavu převažovaly jednotlivé děti. Větší počet dětí byl vždy ve čtvrtích "outcastů", tedy v slumech.

Průměrný byt vědců byl 2+1 s příslušenstvím, v domě byli ale povinně i někteří outcasti. Překvapili mně, když jsem večer do domu vstoupil, byl plný kouře. "To nic, babička z přízemí vaří na schodech svoji rýži", tedy na malém ohýnku na naštěstí betonových schodech. Vchod do domu bez dveří, schodiště bez oken, což při průměrné teplotě 28°C nevadí.

Moji známí hlavně šetřili na cesty do Ameriky, Evropy nebo na auto, v tom by více dětí znamenalo konec nadějí.

5 0
možnosti

Máte naprostou pravdu, tento jev menšího počtu dětí u vzděláných lidí, by se dal vysledovat i u nás. Je to samozřejmě škoda !

1 0
možnosti
  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

Průlomový lék na hubnutí dráždí cenou. Kúru za tisíce lze vyrobit za pět dolarů

29. března 2024

Lék Ozempic od společnosti Novo Nordisk je jedním z hitů posledních měsíců. Ukázalo se totiž, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

Kdo má v Evropě nejlepší vlaky, odhalil žebříček. Česko se stydět nemusí

29. března 2024

Přestože je vlaková doprava stále dražší než letecká, vlaky v Evropě nejenom vzhledem ke své...

Deset tisíc eur za kabelku Chanel. Ikona luxusu se o zákazníky neobává

29. března 2024

Ačkoli velká část zákazníků po celé Evropě pod vlivem inflace omezila nákupy některých...

Z Prahy do Bulharska a Rumunska z druhého terminálu. Země vstupují do Schengenu

29. března 2024  8:56

Od neděle 31. března se bude do Bulharska a Rumunska létat z druhého terminálu pražského Letiště...

Obchody: Předpověď na Velikonoce láká ke grilování, stouply i nákupy zmrzliny

29. března 2024  8:35

Příznivá předpověď počasí na Velikonoce zvedá poptávku po surovinách na grilování, jako jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!