Diskuze

KOMENTÁŘ: Firmy zaspaly a čeká je nepěkné probuzení. Moc intervencí škodí

Za měsíc (a něco) to budou už tři roky, co centrální banka začala uměle oslabovat korunu. Co může vypadat jako pomoc ekonomice, českým podnikům nenápadně škodí. Klíčová otázka teď proto zní, zda je třeba s pomocí umělého kurzu držet ekonomiku na steroidech i v momentu, kdy firmy mají tolik zakázek, že další musí odmítat, píše v komentáři ekonomický redaktor MF DNES Martin Petříček.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P16e62t89r 88Ž18á13k

27. 9. 2016 11:20

Tak to je klasika, když potřebujeme zdražit nějaký produkt např.poslední dobou třeba pivo tak v novinách rozšíříme fámu že úžasně rostou platy a že lidi nevědí co dělat s penězi. Když potřebujeme snížit mzdové náklady tak zase vyvoláme paniku že vlastně jsme na tom špatně, že montovny půjdou do ASIe a mi se budeme chodit pást, tak raději budeme dělat za 15000 hrubého a manažeři si budou rozdělovat tučné odměny jak to zvládli.

3 0
možnosti
VB

přesně, pořád někdo manipuluje vaším myšlením, aby vám mohl prodat dražší pivo, nepřidat na platu a nebo vám nějak jinak zaškodit, nejlepší co můžete udělat je tyhle řeči neposlouchat a když je pivo drahý, tak ho prostě nepít, když vám nechtějí přidat na platu, tak jít pracovat jinam, to je nejlepší, co můžete udělat

3 0
možnosti
JH

J89a60n 42H86á60l54a

27. 9. 2016 10:35

To je ale pořád stará známá písnička - proč podporovat inovace (k tomu je totiž zapotřebí co největší svoboda, vzdělanost, samostatnost v myšlení - což hodně nevyhovuje všem velkým pol. stranám), když tu máme kouzelné slůvko - dotace - ať už evropské, nebo intervenci ČNB (což v podstatě nic jiného, než obrovská a nesmyslná dotace není). Firmy a zaměstnanci budou tím pádem čím dál tím více závislejší na státních umělých zásazích do ekonomiky. Ztrácí tím inovační potenciál a tím i konkurenceschopnost. A protože košile je vždy bližší, než kabát, budou, zejména exportní firmy, víc a víc volat po státních intervencích - státe dej, jinak bububu, budeme propouštět (hlavně nekvalifikované chudáky z montoven, kteří otročí za pár šupů). A zároveň státe zařiď, ať těch relativně nekvalifikovaných chudáků máme v zásobě (tzn. na dávkách) co nejvíce, ať sem tam můžeme milostivě někoho nabrat (ovšem pokud možno za co nejnižší peníze).

4 0
možnosti
SS

hm, jak může někdo, kdo celou dobu popíral pozitivní efekt vlivu intervencí na ekonomiku, nyní používat pozitivní efekt intercencí na ekonomiku jako hlavní motto svého poselství veřejnosti?

2 0
možnosti
VB

Ještě jedna věc. EU se snaží zničit automobilismus (utužováním emisních norem) a v okamžiku, kdy se jí to podaří, tak montovna Česko je v háji.

Česko by mělo vetovat všechny nařízení tohoto typu.

Prezident českého Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn již lobuje u vlády, aby podpořila tzv.ekologické automobily, jinak nesplní tyto emisní limity. (Podpořte ekologické vozy, jinak nezvládneme předepsané limity, žádají automobilky stát, Hospodářské noviny 12.4.2016).

Zdroj: http://vilembarak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=463886

0 0
možnosti
VB

Tvrdit, že deflace způsobuje pokles hospodářství a inflace jeho růst, to může prohlašovat jenom ekonomický šarlatán. V roce 1900 dosáhl index spotřebitelských cen ve Velké Británii 63 procent úrovně roku 1800 a přitom v období let 1860–1913 se její hrubý domácí produkt zvýšil o 204 procent. A příklad z třeskuté současnosti. V roce 2015 vzrostl v prostředí nulové inflace český HDP o 4,3 procenta. Proč tedy „musí být inflace“? Podle mě se jedná o opakování módní mantry, kterou centrální bankéři pochytili na školení "Jak předstírat, že jsem ekonom" pořádané agenturou Lojza & Tonda z Dolní Lhoty.

Zdroj: http://vilembarak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=521036

5 0
možnosti

Jenže také mezi roky 1800 a 1900 proběhla průmyslová revoluce, která skokově zvedla produktivitu, snížila náklady a tím pádem i ceny. Navíc po průmyslové revoluci nebyl problém dovézt cokoliv kamkoliv, což ty ceny také snížilo.

Ve správně fungující ekonomice by mělo množství peněz odpovídat hodnotě všeho zboží i práce. Takže i zvyšování platů vede k inflaci.

0 0
možnosti
Foto

Umělé oslabení koruny je součást politiky transformace České republiky na ekonomickou kolonii...:-( PS: Nemám rád teorie spiknutí...

http://makovecpavel.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=550206

2 0
možnosti
VB

přesně a ta transformace začala tím, že máme v Evropě nejvyšší hospodářský růst, nejnižší nezaměstnanost, pravděpodobně vyrovnaný rozpočet, celkem pěkný růst platů, co víc si přát, jen víc takové transformace

1 0
možnosti
JM

Jaká podpora domácích? Pěkně pozemky zadarmo a pobídky pro zahraniční "investory".

3 0
možnosti
PN

Tady souhlasím. Obzvlášť socani se vždy předhání, jak za daně místních podniků sem přivedou a dotují zahraniční investory, kteří dostanou obrovské pobídky a výhody. Místní firmy si tak vlastně přes daně platí svojí konkurenci. A voličí socanů tomu ještě tleskají.

9 1
možnosti

Centrální banka nasadila nesmyslný kurz dotované měny a nyní neví jak z toho ven .

Tady je ta hořká pravda, kterou se snaží ututlat.

12 0
možnosti
VB

a přitom kdyby to nedělala, mohl tu být ráj na zemi, byli jsme už tak blízko, takhle nás zbídačila a navíc se to snaží ututlat

6 0
možnosti

Článek je nesmysl. Problém naší "ekonomiky" a současné bubliny není primárně v kurzu Eura, ale v obrovském protežování zastaralého masového automobilismu. Jsme nyní jako Detroit v době největší slávy. Výroba těch popelnic trhá rekordy, ačkoli jich je všude tolik, že se už nedá hnout. Každý třetí člověk dělá v tomto meganesmyslu, pak se nelze divit, že chybí lidé na opravdovou práci.

0 4
možnosti
VP

Cože?? Co je podle Vás opravdová práce? Kutání v dole, kácení v lese nebo dělání finančního experta či stavění přehrad? Můžete specifikovat opravdovou práci a jak vypadá. Česká republika byla vždycky strojírenskou zemí a tou je a bude neustále. Na výrobu těch popelnic je napojeno x dalších odvětví, které přináší další investice mimo automotive. Navíc jde o to, že u nás se vyrábí komponenty skoro pro všechny výrobce aut na světě. Pokud se auta budou prodávat, tak místní strojírenství pojede.

0 0
možnosti
LJ

Takže v článku si v podstatě bankéři stěžují, že už si nechtějí půjčovat ani firmy,byť jsou úroky z půjček proklatě nízko. A straší pohybem kurzu měny. Pročpak asi? Že by chtěli přimět firmy, aby si u bank víc půjčovaly? Nebo to dělají z čisté lásky k fungující ekonomice?

0 1
možnosti
VB

bankéři můžou v době nulových úrokových sazeb těžko přimět firmy, aby si půjčovali pokud ony sami k tomu nemají důvod a to nemají, nevím jak byste jako bankéř přiměl firmu aby investovala do zvýšení výroby, když ona neví, jestli dlouhodobě svoje výrobky bude prodávat, jestli sežene za mizerné platy lidi do výroby atd, tohle bankéř jaksi pohybem kurzu nezmění

0 0
možnosti