Diskuze

KOMENTÁŘ: Nejsou lidi. Evropu čeká více robotů a volné pátky pro všechny

Práce přibývá, lidí ubývá, píše v komentáři pro iDNES.cz ekonom Aleš Michl. Podle něj jde o začarovaný kruh: čím více musí zaměstnavatelé šponovat mzdy do výšky, tím méně jim zbývá na investice do robotů, které by nahradily chybějící lidi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

S tou kapitálovou vybaveností podniků uhodil autor hřebíček na hlavičku. Problém je v tom, že vlastníkům nejde většinou o harmonický a dlouhodobý rozvoj (čest výjimkám), ale o to vytěžit co nejvíce z levné pracovní síly. Veškeré zisky jsou pak vyváděny do zahraničních matek, případně utráceny majitely, které (možná celkem logicky) moc nezajímá co bude za 10-20 let, protože už mají vyděláno. To je bohužel ta krátkozrakost a zrádnost české podnikatelské elity, která ještě nedozrála k tomu, aby se z nich rodili vizionáři - pořád tady vidím spíše tu východní mentalitu - co nejvíc si urvat a po nás potopa...

5 0
možnosti

M85i44c55h91a45l 64R67a91k

2. 11. 2016 11:28

Mzdy si lidé na Západě z velké části vystávkovali. U nás byl plat v roce 89 třikrát nižší než v NSR-1000 marek proti 3400 Kčs kurz 10 Kčs za marku.

Kupní síla tak 70% německé.

Dnes vlastní většinu podniků Němci ( kilik jich u nás vlastnili Rusové v r. 89?), a platy máme stejně třikrát nižší. V paritě kupní síly 49%, ekonomika na 66% německé. Cíle bylo dosaženo...

Pokud nebude daňová progrese, vyšší firemní daně, a hrozby stávkami ( viz Škoda auto ), tak si zahraniční vlastníci budou mnout ruce, vyvážet své zisky, podporovat ODS a TOP, a tiše si o nás myslet, že jsme méněcenní.....pokud tyto strany volíme.

Už nás dohnali i Slováci a Poláci ve mzdách...

Roboti budou pracovat pro majitele....je chybou, že stát nevlastní žádné podniky. V Číně je to jinak, a jedou...

Poptávka bude oslabena, když část národa bude na ulici, protože nikdy nebude 5 milionů matematiků, programátorů, atd...ani na Západě či v USA nejsou....

Západ bude produkovat Trumpy, a Clintony....to budou ti nadlidé, co budou vlastnit podniky plné robotů. Určitě se upracují, jako třeba Bush....;-);-);-)

1 0
možnosti

"Mzdy si lidé na Západě z velké části vystávkovali."

Jenom takové zamyšlení. Existují dvě pomyslné firmy. Firma A provádí výkopové práce a její zaměstnanci (kopáči) mají průměrnou mzdu 16000 Kč. Firma B se zabývá vývojem software a její zaměstnanci (programátoři) mají průměrnou mzdu 60000 Kč.

Čím je daný ten několikanásobný rozdíl ve mzdách? Že by tím, že programátoři stávkují mnohem častěji, než kopáči?

0 0
možnosti

hehehe tak volné pátky?

Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, (přesněji až se bude psát rok 1995 ok ať je to 2000) vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru.

To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně (USA vyrábí současně asi 90 milionů tun), hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd......

To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět.

Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě! V prvé větě naší poznámky jsme vlastně napsali chybu. Přečti si tu větu znovu, milý Vláďo, Květo, Přemku, i vy ostatní. Našel jsi nesprávnost? Budeš se do nového světa teprve probouzet? Jistě znáš odpověď: Všichni se musíme přičinit! Učit se a pracovat.

I mimo školu ve svých pionýrských oddílech, v kroužcích i ve speciálních kolektivech. Pusťte se všichni do technické a přírodovědecké činnosti, nebojte se usilovné práce nad funkčními modely, zamilujte si pěstitelskou či chovatelskou práci v pionýrských zemědělských hospodářstvích. Velkolepá budova světa - komunistická společnost - potřebuje všestranně připravené lidi, vládnoucí elektřině, jaderné energii, složitým mechanismům, chemickým látkám, přírodě na Zemi i v kosmickém prostoru. Komunismus potřebuje lidi odvážné, čestné, muže a ženy, kteří umějí žít v kolektivu a pro kolektiv.

4 1
možnosti

Zde v Americe jde drtivá většina studentů dál na SŠ. Tedy na Collidge. Nikdo nechce makat rukama, někde na linkách, kde se za to alespoň platí ale to přece není trend života. Mladí lidé by se měli vzdělávat a pak efektivně pracovat spíš rozumem. Manuální práci přenechat menšinám.

1 1
možnosti

D27a17v15i96d 61P94e15t71r

2. 11. 2016 4:57

Spíše než menšinám, tak mašinám.

2 0
možnosti

No vida, Česko objevilo Ameriku.

Když jsem v 90.letech nastupoval ve Fordu jako opravář a programátor robotiky a všeho s tím spojemé ve Fordu, tak už tehdy makaly roboty na autech a na mnaha pracovištích nejen v karosárně ale i lakovnách a konečné montáži. Robot je nejen lacinější než manuální pracovník, ale podstatně přesnější, spolehlivější a může pracovat i ve zdraví škodlivém prostředí (lakovnách).. svařuje nejen bodově ale i obloukem a laserem, stříká barvu i tam kde si musí sám otevřít dveře, a je třeba programovat i každý svár. Tlak proud a čas. Musí vědět jaký typ karoserie přijíždí a záložní roboti vědí kdy mají automaticky nastartovat své programy když jeden z robotů pro poruchu selže.

Dělal jsem posledních 16 let na mašinách kde většina strojního zařízení běžela na IP adresách, na moderní technice III. a IV generace. Firma to každého naučí, chcete-li naleje vám do hlavy. Ovšem, platy a všechny další výhody jsme měli mimo představy kohokoliv. Dnes v zaslouženém důchodu mimo Evropu.

Ale jo, vzpomínám na historii a industrializaci, kde lidé ze strachu aby nepřišli o práci, ničili stroje. To je ovšem dnes rozumově návrat do pravěku. Lidi jsou stále potřeba, ale drtivá většina těch v Čechách pracovat nechce, a neboo dělají v těžkých podmínkách kde majitel ještě nedospěl k poznání co je technika, stroje, roboty. Bohužel.

2 1
možnosti

Aktuálně pracuji v průmyslu a nevím o tom, že bych měl mzdu vyšponovanou jako socialistický ekonom a žvanil Michl Rv.

Tak to je ta ekonomie? Nějaké pindy s platností pár měsíců? Ubohé ;-D.

3 0
možnosti

Čínam 877 hodin? Češi dělají 160x12, to jest 1920 hodin. Čtu to dobře?

1 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti

M53a84r97e59k 39G61a48j64d39a

1. 11. 2016 20:35

Já umím psát programy pro Karla. ;-D Jsem programátor ?

1 0
možnosti

P15e41t42r 36T75a63l13a27s

1. 11. 2016 20:25

Chapu dobre sdeleni pana Michla, ktery nam rika, ze nemame chtit vyssi mzdy, protoze nasi zamestnavatele pak nebudou mit na roboty, kteri by nas nahradili, abychom mohli mit volne patky a na ty roboty jen dohlizet? Neco mi v tom pribehu nesedi. Rek bych, ze kdyz me zamestnavatel nahradi robotem, tak me nebude chtit dal zamestnavat. Nebo aspon ne vsechny nahrazene robotem. Jinak ta koupe robotu moc nedava ekonomicky smysl...

2 0
možnosti

Řekl bych, že to bylo spíše myšlené, jakože "aby se to nepřehánělo" s tím růstem mezd. Nicméně je to nesmysl.

Je legitimní a správné, aby každý zaměstnanec chtěl pracovat pokud možno za co nejvyšší mzdu. Stejně tak jako je legitimní a správné, aby zaměstnavatel chtěl co nejvýkonnějšího zaměstnance pracujícího za co nejnižší mzdu. Jedině tak může být výsledný kompromis co nejblíže tomu nejefektivnějšímu nastavení (z pohledu utilitarismu).

0 0
možnosti

Jestli pak to nebude tím, že minimálně milion potencionálních pracovníků žádné ho nevytváří - buď vysávají dávky nebo jsou státními zaměstnanci. A počet státních zaměstnanců neustále roste, tak pak není divu, že firmy nemají kde brát.

0 0
možnosti