Diskuze

Obezita má globální ekonomický dopad. Na vině jsou i zemědělské dotace

Epidemie obezity je nejen zdravotním, ale už i ekonomickým tématem, a to v globálním měřítku. Odhaduje se, že obezita stojí celosvětové hospodářství dva biliony dolarů nebo 3 procenta HDP ročně. Podle ekonomů jde o selhání trhu. Pomůže jedině zásah státu, míní autor komentáře pro britský deník Guardian Martin Cohen.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

No to snad ne! Pan Cohen mysli, ze kdyz pan zemedelec Voracek dostal dotace, rozmnozi se pocet tlustoprdu v dane zemi?

To je mi ho pak doopravdy lito a bylo by nutne mu vysvetlit, ze ne dotace pana Voracka, ale predevsim nadmerna konzumace jidla vede k obezite.

0 0
možnosti
Foto

Tak je to správně! Vláda nám nařídí co můžeme nebo nemůžeme jíst a inkriminovaný cukr řádně zdaní.

A běda, kdo bude mít ve vzorku stolice, povinně odevzdané ke kontrole, nedovolené látky!!!

0 1
možnosti

aha!

Tak proto mají děti v Africe tak velká bříška!!

0 0
možnosti

J25a29n 56K98u13č76e48r15a

27. 11. 2016 1:21

No možná ještě neuvěřitelnější je podpora nové daně :(

2 0
možnosti

J60a63n 89K82u95č71e30r26a

27. 11. 2016 1:20

Neuvěřitelné jak je tato diskuse plná nenávisti, možná by si zdejší tlusťocho bijci měli uvědomit, že příště mohou přijít na řadu oni jako třeba cizrnožrouti.

1 0
možnosti

Klikl jsem na Ne. Já bych zatížil lidskou hloupost, abych to řekl slušně. Když se člověk příliš moc hýbe a příliš málo jí, bude vyzáblý, časem zeslábne a nebude se moct pohybovat. Když člověk příliš moc jí a příliš málo se hýbe, bude vyžrané, časem zeslábne a nebude se moct pohybovat.

Kdo tyto prostinké rovnice nechápe, oplývá jednou schopností: věřit svým vlastním lžím. :-/

12 0
možnosti

To je neuvěřitelné, že na jednom z největších zpravodajských portálů v zemi mohou vycházet takto chabé, až hloupé články. Neříkám, že tam nejsou určité teze pravdivé, ale celé je to tak zmatlané dohromady, že ve finále je to odzhora dolů nesmysl.

Obezita je problém. Ale nemůže za to trh a rozhodně to nespasí stát.

Právě že naopak, stát za to do jisté míry může, protože svou politikou, regulacemi a dotacemi podporuje masové zemědělství, které produkuje levné suroviny, ze kterých se ty nezdravé potraviny pak dají levně vyrobit a proto z trhu vytlačují všechno ostatní. Větší úloha státu napáchá jen ještě víc škody.

Velká sranda taky je, že jedna ruka iDnesu píše o nezdravém stravování a druhá ruka doporučuje vařit guláš z polotvaru z Tesca plného chemikálií, když přitom z masa by to bylo levnější i zdravější. Takže ono největším problémem je prostě lidská hloupost. Tak jako vždycky.

3 0
možnosti

Všichni obézní, kteří si za to můžou sami, by si měli sáhnout do svědomí, co jim jejich stav přinesl pozitivního a jak ovlivňují své okolí.

Takoví lidé navenek působí šťastně a spokojeně a svůj stav zhlehčují, ale jejich zdraví je dlouho nebude mít rádo. Může je zradit srdce, klouby budou muset snášet zbytečnou zátěž, později se nevejdou ani do sedadla v kině. A to nemluvím o tom, kolik energie musí vynaložit pro svůj pohyb. Dle vzorečku pro kinetickou energii (E=1/2*m*v2) potřebuje osoba s BMI 30 a více mnohem více energie k chůzi než např. já s BMI 21.

V článku je napsáno, že snížením denní fyzické aktivity se snižuje i potřeba příjmu živin. Prý to ale tak v realitě nefunguje. V tom případě jsem asi mimo realitu, protože já nemusím jíst, když nemám hlad. Pracuju u počítače, tudíž vyvíjím minimální pohyb. Což znamená, že nepotřebuju tolik energie jako při 20km túře. Začal jsem si proto na oběd brát poloviční porce, které mi vydrží až do večeře.

Nic jednoduššího proti nadbytečné tělesné hmotě není. Prostě se nepřežírat. :-)

4 2
možnosti

M96i58l55a95n 11K83a34s82a86l

26. 11. 2016 21:41

" V tom případě jsem asi mimo realitu"

Ano, právě že jsi.

1 0
možnosti

J12a65k58u36b 93K69o45s

26. 11. 2016 20:31

Žsnu kolik lidí v anketě by zas chtělo novou daň. Sociální inženýři můžou slavit. Národ už zřejmě zblbnul docela.

8 0
možnosti

Největší lež v tomto článku je tvrzení, že potraviny jsou levné a to díky dotacím. přitom dotace potraviny jen a pouze zdražují, rozhodně je nezlevňuj.

Na jeden hektar pšenice lze získat na dotacích 6000Kč , na tomto hektaru sklidíme průměrně 6300kg pšenice z které lze získat cca 4800kg mouky to nám dělá dotace ve výši 1.25Kč /kg mouky. Super, při průměrné ceně 9,9Kč za kg mouky je jen DPH na tomto kg mouky 1,29Kč čili pokud zrušíme DPH na potraviny a zrušíme dotace pro zemědělce ušetříme už jen protože DPH je vyšší než ony dotace. Především ,ale ušetříme miliardy, které prožerou vybírači daní, přerozdělovači dotací, kontrolovači čerpání atd. atd.

Za první republiky mělo ministerstvo orby na celou ČSR, která sahala od Aše až po Užhorod 360 zaměstnanců. Dnešní ministerstvo zemědělství má na to nic co z toho zbylo 5000 lidí. To je jeden člověk na každých 630 hektarů orné půdy. průměrné náklady na toho ouřadu jsou za rok 890.000 Kč (výplata, ustájení, papíry atd.) To dělá přímé náklady 1420Kč/hektar jen na ouřadu, který oněch 630hektaru "spravuje".

Další věc je, největší náklady na pěstování dnes tvoří náklady na naftu, na hektar pšenice je průměrná roční spotřeba nafty 105litru to finančně při ceně 30Kč/litr představuje 3150Kč z toho tvoří DPH 546Kč a spotřební daň 1145Kč, zemědělci část vrátí ,ale i tak z toho jde státu do kapy 40% tj. 458Kč/hektar .

Suma sumárum, stát a dotace potraviny zdražuji. Pracuji v zahraničí v zemi kde jsou potraviny výrazně levnější než v ČR a výrazně kvalitnější než v ČR a bez dotaci.

24 0
možnosti
Foto

určitě byly státní hektary, ale otázka kolik, když si sedláci orali sami. Obce a stát celkově samozřejmě měli majetek, ale většina byla soukromá. Máme z První republiky adresář dnešního Jihomoravského kraje, kde byly přesně rozepsány majetky, živnosti a pod. Dřív se oralo většinou koňmi a i když byly stroje, tak té práce bylo víc. Ovšem výrazně méně úředníků, to je pravda. Víc lidí skutečně dělalo.

0 1
možnosti