Diskuze

Globální ekonomika je rozbitá, říká charita. Čísla hovoří o dobré kondici

Osm nejbohatších lidí planety vlastní stejný majetek jako chudší polovina světové populace, tedy 3,6 miliardy lidí. Podle britské neziskovky Oxfam, která v pondělí vydala každoroční analýzu před zahájením Světového ekonomického fóra v Davosu, je tak globální ekonomika rozbitá. Realita spíš poukazuje na její dvojkolejnost.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AK

Co je to globalismus? Obchodovani s rovnymi partnery? To snad nevadi nikomu, ale krivarny typu Cina & spol. vadi!

0 0
možnosti
MB

No je kapitalismus kde si lidi nejsou rovni a jsou bohatí a chudí. Pak je socialismus kde si lidé jsou rovni protože jsou všichni chudí. Třetí systém nevím zda existuje.

0 1
možnosti
MD

Globalizace je skvělá pro ekonomiku, ale tragédie pro lidi

1 0
možnosti
MS

já bych u podobných článků ocenil hlubší analýzu dat a společenských důsledků, ne jen plácnutí 6 nejbohatší má to, co chudší polovina...

třeba srovnání dnešní nerovnosti s dřívějšími společnostmi, např.každých posledních sto let. potom, jaká část společnosti v zemích 3.světa se za poslední století dostala do střední třídy, jaká je likvidita majetku těch nejbohatších - je skutečně reálná představa, že lidi můžou bohatnout nekonečně nebo v určitém, bodě jim to bohatství už nic víc nepřináší? co by to udělalo s globální ekonomikou, kdyby nejbohatší elita rozdala polovinu svého majetku chudým? odpovědi na tyhle otázky by ukázaly, že podobné nářky levičáků jsou velmi liché a nenabízejí žádné realistické řešení

2 0
možnosti

Také jsem proti takovým jednoduchým soudům, a už vůbec proti personifikování. Nicméně je očividné, že chudoba (relativní i absolutní) je jednou ze zdrojů bohatství tzv. západního světa, ať už jde o využívání levné práce, nebo o různé formy půjček. Představa, že lidi mohou bohatnout nekonečně bohužel reálná je - to už dnes (po světové finanční krizi) víme - protože míra jejich bohatnutí není závislá na tom, kdo si koupí jejich zboží, respektive jestli za něj zaplatí. Stačí "zboží" naoko prodat (a dokonce to ani nemusí být zboží, ale mnohem efemérnější žádnou hodnotou nepodložený "cenný" papír) a nechat si ho proplatit od státu, nebo centrální banky. Systém finančního kapitalismu, jak je dnes nastaven, plodí bohatství doslova z ničeho, a čím je někdo výše v hierarchii tohoto systému, tím větší měrou čerpá nezasloužená privilegia. Druhým takovým kanálem přísunu nezaslouženého bohatství jsou státní dotace. V podstatě jde o dotace v obou případech, protože i finanční trhy byly a jsou masivně dotovány (skrze skupování zkažených cenných papírů - lidově "tištění peněz"). Vracíme se tak jako by zpátky do feudalismu, kdy bohatství bylo důsledkem společenského postavení, místo aby tomu bylo naopak, že společenské postavení je důsledkem bohatství (jak by tomu bylo u kapitalismu laissez-faire) ... (samozřejmě v ideální společnosti by společenské postavení mělo být výsledkem ne-jen bohatství)

0 0
možnosti

Hlavni problem je v tom, ze system se davno neridi svymi vlastnimi principy. O uspechu a neuspechu stale casteji nerozhoduje pile, chytrost ci ochota riskovat, nybrz pozice v hieararchii financni a politicke moci, pricemz jedna posiluje druhou. Reklo by se, ze to je pro kapitalismus typicke, coz je pravda, ovsem nove a zvlast alarmujici je neco jineho. Zatimco behem dosavadniho vyvoje platilo, ze s elitami bohatne i spolecnost jako celek, v pozdni fazi kapitalismu se tento trend zretelne zacina obracet. Takze nejenze roste mira nezaslouzeneho bohatstvi, ale toto bohatstvi je stale vic dosahovano na ukor pracujici stredni tridy. To nutne musi vest k nestabilite systemu, jejiz prvni znamky se zacinaji objevovat.

4 0
možnosti
KS

Problém je, že toto: "Takze nejenze roste mira nezaslouzeneho bohatstvi, ale toto bohatstvi je stale vic dosahovano na ukor pracujici stredni tridy," jste si tak trochu vycucal z prstu.

0 0
možnosti
JP

Dnes dává na charitu jen blázen. Peníze se dostanou neziskovkám a ilegálním imigrantům. Dávám pouze přímo lidem z okolí, kteří evidentně potřebují pomoci. A dal bych asi i příspěvek pro slušnou domobranu.

0 1
možnosti
JP

a to se snad maji " ti bohati" s "temi chudymi" nejak socialne spravedlive rozdelit, ci co ? lide nejsou stejni, maji ruzne schopnosti, dovednosti a pedpokaldy ... a je naprosto logicke, ze budou mit i ruznou zivotni uroven. tii nejschopnejsi a nejuspesnejsi se budou mit HODNE dobre, ti prumerni tak nejak prumerne ... nu a ti mene schopni a mene uspesni holt HODNE blbe.

4 2
možnosti
PJ

P92e43t71r 96J96a48r87o78š

17. 1. 2017 8:32

Souhlasil bych v jednom jedinem pripade. Ze vas majetek odpovida vasim schopnostem. Nikoliv schopnostem vasich rodicu a predku.

Pro uskutecneni spolecnosti, kde maji lide tolik, kolik si zaslouzi, a vsichni stejne moznosti, pro takovou spolecnost by bylo nutne zrusit institut rodiny. A v takove spolecnosti bych zit nechtel.

0 1
možnosti
PV

Nejhnusnější je skutečnost, že bohatí bohatnou na chudých , kteří nemají prostředky ani na základní péči - a nemusíte chodit daleko - i tady v ČR také pořádáme sbírky pro nemocné, kteří si nemohou dovolit lékařské ošetření ....... na druhou stranu máme super úspěšné miliardáře, kteří si prosadili zákony o svojí beztrestnosti !!

4 3
možnosti
MB

Přestaň přežvykovat ty komoušský poučky a mantry neúspěšných... je to trapný.;-D

2 3
možnosti
MH

Nikomu nezávidím úspěch, ale peníze dělají peníze a peníze znamenají moc. A kdo má moc, ohne si prostředí k obrazu svému. Příklady netřeba hledat ve světě. S rozvojem robotizace se ten problém bude jen zvětšovat. Myslím, že dnes bohatnou především korporace, ale my tu budeme honit živnostníky.

3 1
možnosti
KS

Pak je ale zvláštní, kolik těch superboháčů pochází původně z prostých poměrů. Podle hesla: "peníze dělají peníze", by ti nejbohatší měli zásadně pocházet z nejbohatších rodin (zdědit majetek a rozmnožit ho).

5 1
možnosti
DP

Stačí se podívat kousek do minulosti (samozřejmě ne k nám). Kdysi bylo v západní Evropě a v severní Americe naprosto běžné, že muž chodil do práce a žena zůstala v domácnosti a nebyl problém s bydlením, dovolenou atd. A dnes? Evropa prostě chudne, stejně tak severní Amerika (resp. jejich běžní občané). Střední třída mizí a zůstává jen nižší (střední nižší a nižší nižší). A bude hůře.

6 4
možnosti
LZ

ano, bude hůř,souhlasím! Proto užívejte přítomnosti! Protože ted je ještě relativně dobře!;-)

0 1
možnosti