Diskuze

Chaosu v cenách energií využívají Slováci k útokům na Křetínského EPH

Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského se na Slovensku dostává pod stále větší tlak. Stává se terčem předních slovenských politiků kvůli chaosu a prudkému růstu cen energií pro některé odběratele, které však způsobily nepromyšlené kroky regulačního úřadu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

No bolo to tak, že p. Křetínský zrejme uplatnil svoj najskor finančný vplyv a dal p. Holjenčíkovi - predsedovi úradu pre dohľad na energiou a cez neho zrejme aj niektorým ľudom zo soc-dem vlády najskor úplatok, aby mohol zvýšiť cenu energií - teda paušálne platby za elektrinu a plyn, no potom to začalo normánly ľudí hnevať - že sa zrazu niektorým zvýšili platby aj o 1000%, tak sa zľakol p. premiér Fico (lebo on sa vždy zľakne, keď sú ľudia masovo proti) a začal jednať protizákonne - odvolal p.Holjenčíka a začal nadávať na EPH, že čo si to dovoľuje.

Ale naozaj si niekto može myslieť, že o zvýšení cien p. Fica nikto predtým neinformoval a on na to za nejakú tú pozornosť od p.Křetínského nikdy nedostal?

Fakt sa niekto takýto nájde?

0 0
možnosti

U nás si taky Sobotka prostřednictvím vládních dokumentů vyžádal po ERÚ novou tarfifní struktiru. A když to prosáklo, tak dělal, že nic neví ale že zachrání občany před zdražením. Na Slovensku to nestačilo prosáknout před zavedením. Jinak je to stejná pohádka.

0 0
možnosti

Stát si měl nechat ve vlastnictví všechno, do čeho chce tak strašně kafrat. A byl by klid

3 0
možnosti

P62e72t84r 24D50l75o51u87h62ý

26. 2. 2017 10:17

Už mě Slovensko přestává bavit, hlavně Danko. Nejdřív vyšachoval Jančuru a teď se snaží i u Křetínského. Investice jsou tam v pohodlí jako ty ČEZu na Balkáně.

3 2
možnosti

Slovensko nemá k Balkánu moc daleko

2 0
možnosti

Aha, takže slovenský regulační úřad něco schválí, firma se podle toho řídí a nakonec za to může ta firma. :-) Čobolov.

7 2
možnosti
Foto

To je další z důsledků uvolněné měnové politiky v Evropě. Cílem uvolňování peněz pomocí záporných úrokových sazeb je dostat peníze k lidem, zvýšit inflaci a tím zvětšit výběr daní, ale skutečnost je taková, že se tyto peníze použijí na úvěrování nákupu obřích firem, miliardy z úvěru přetečou k několika málo bývalým majitelům obřích firem. To ale není problém, problém, je že kvůli rekordně nízkým úrokům, jsou tyto podíly prodávány za značně nadhodnocenou cenu (oproti situaci, kdy by se úrokové sazby pohybovaly jako dřív v řádu jednotek procent), protože měnové fondy poskytují peníze v obrovském měřítku bankám a ještě jim za to platí. Ve chvíli, kdy dojde na splácení úvěrů se stane co? Peníze původnímu majiteli jsou vyplaceny, na ty se sáhnout nedá. Obří dluh energetické firmy bude nutit dodavatele elektřiny zdražovat. To nutí stát k regulacím, které stejně nikam nevedou, jen se náklady promítnou jinde, třeba do zmiňovaného poplatku za distribuci, tam firmy navíc nemají z principu konkurenční prostředí a fungují jako monopoly. A to zase nutí státní úředníky k tomu, aby koupily podíly zpět do státních ruku... jenomže za značně nadhodnocenou cenu, protože za značně nadhodnocenou cenu už ten podíl byl před tím koupen... Takže náklady se zase přenesou na daňového poplatníka prostřednictvým nákupu firmy, konečné zatížení zákazníka bude stejné jako by to zůstalo Křetínskému, jenom se prostřednictvím daní ty náklady více přenesou na střední třídu. Pak se zase zjistí, že stát se neumí efektivně starat o distribuční soustavu a znovu po pár letech prodá hluboko pod cenou a kolečko se opakuje.

1 1
možnosti

Zmiňovaný poplatek za distribuci je právě regulován.

0 0
možnosti

Něco pro Směr, něco pro Most, něco pro SNS... Celkem ho to vyjde tak na třista tisíc Eur počítám a bude klid. Konečný spotřebitel to znovu zaplatí....;-);-D

5 0
možnosti

Dobre ranko. Kretinsky je teraz nieco ako maskot proti ktoremu treba bojovat. Problem je vsak ovela hlbsi - nepoznam situaciu v CR ale u nas sa vusledna cena el. energie na fakture tvorena z cca. 1/3 za komoditu a 2/3 za distribuciu. Spominanu ditribucnku el. energie SSE-D vlastnili Francuzi (Gas de France) asi 14 rokov a investicie do infrastruktury boli minimalne ale dividendy znacne. Vysledok je chatrajuca el. siet (v minulom roku sme mali vo firme asi 10!! vypadkov co sa nikdy predtym nestalo) a ludia, ktori problemu rozumeju hovoria o katastrofalnom stave, investicie potrebne do zanedbanem infrastruktury budu obrovske a samozrejme to zaplatia Slovaci, Francuzi su vysmiaty. Stat by podla mna nemal vlastnit energeticke siete, ale mal by mat silne kontrolne mechanizmy na kontrolu existencne dolezitych veci v state ako napr. energetika.

7 5
možnosti

Tomáši - takže stát by podle tebe neměl vlastnit sítě - tak mám pro tebe překvapení - Gas de France je francouzská státní firma, která podniká ve světě a přináší peníze do státního rozpočtu Francie - u nás nezbohatne stát ale soukromí mafiáni

5 8
možnosti

Slováci si svůj trh chrání, zato tady jsou mafiáni jak v ráji ..... skutečně nevím , k čemu potřebujeme tyto pijavice - no představte si tu hrůzu, že bychom bez nic měli levnější energie !!

3 23
možnosti

P75e16t31r 57T90y32č14k23a

26. 2. 2017 5:42

Zrejme jsi ten clanek nepochopil.

18 1
možnosti